უკრაინამ მარიუპოლიდან მოსახლეობის ევაკუაციაზე რუსეთთან შეთანხმებას მიაღწია
31/03/2022 07:27:52 მსოფლიო
უკრაინამ მარიუპოლიდან მოსახლეობის ევაკუაციაზე რუსეთთან შეთანხმებას მიაღწია. უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიების რეინტეგრაციის მინისტრ ირინა ვერეშჩუკის განცხადებით, უკრაინის მთავრობამ მარიუპოლში 45 ავტობუსი ავტობუსი გაგზავნა.
მისი განცხადებით, წუხელ უკრაინის მთავრობამ მიიღო შეტყობინება წითელი ჯვრის საერთაშორისო საზოგადოებისგან, რომლის თანახმადაც „რუსეთის ფედერაცია ადასტურებს მზაობას, გზა გაუხსნას ჰუმანიტარულ კოლონას მარიუპოლის მიმართულებით“.
"45-დან 28 ავტობუსი ელოდება ნებართვას, რათა გაიაროს რუსული ბლოკპოსტი ქალაქ ვასილიევკასთან, რათა მარიუპოლში ჩავიდეს, ხოლო 17 ავტობუსი უკვე გამოვიდა ქალაქ ზაპოროჟიედან. ჩვენ გავაკეთებთ ყველაფერს, რაც შესაძლებელია, რათა ავტობუსები დღესვე ჩავიდნენ მარიუპოლში და წამოიყვანონ ადამიანები, რომლებმაც ამ დრომდე ვერ მოახერხეს ქალაქის დატოვება“, – განაცხადა ვერეშჩუკმა.
ამასთან, მისი თქმით, არსებობს შეთანხმება კიდევ ორ ჰუმანიტარულ კორიდორზე. ამ შეთანხმებების ფარგლებში, მოქალაქეები უნდა გამოიყვანონ მელიტოპოლიდან და ქალაქ ენერგოდარიდან (ზაპოროჟიეს ოლქში).
მარიუპოლი მტრის ალყაშია და რუსეთის შეიარაღებული ძალები მას სისტემატურად ბომბავენ.