გაერომ უკრაინაში ომის შესაძლო დანაშაულების გამოსაძიებლად სპეციალური კომისია შექმნა
31/03/2022 07:19:02 მსოფლიო
გაერომ უკრაინაში სამხედრო დანაშაულების მტკიცებულებების შემგროვებელი კომისიის სამი წევრი დანიშნა.
კომისიას უხელმძღვანელებს ნორვეგიის უზენაესი სასამართლოს ყოფილი თავმჯდომარე, რუანდის საერთაშორისო ტრიბუნალის ყოფილი თავმჯდომარე ერიკ მოისე. კომისიაში შედიან გაერო-ს ყოფილი სპეციალური მომხსენებელი ადამიანის უფლებების საკითხებში, კოლუმბიელი პაბლო დე გრეიფი და ბოსნია-ჰერცეგოვინის ადამიანის უფლებათა კომისარი იასმინკა ჯუმჰური.
უკრაინა და მისი მოკავშირეები რუსეთის არმიას ომის დანაშაულებში სდებენ ბრალს. მათ შორის ქალაქების განურჩეველ დაბომბვსა და ათასობით უკრაინელი მშვიდობიანი მოქალაქის მკვლელობაში.
ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში (ICC) უკვე დაიწყო გამოძიება უკრაინაში ომის ან კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ შესაძლო დანაშაულებზე.
რუსეთი თავის მხრივ უკრაინას ადანაშაულებს მის მიერ კონტროლირებადი სეპარატისტული დონეცკისა და ლუგანსკის „სახალხო რესპუბლიკების“ ქალაქების დაბომბვაში.
Reuters-ის ცნობით, რუსეთმა გაეროში კომისიის შექმნა გააპროტესტა.
პუტინს უკრაინაში "სპეციალური სამხედრო ოპერაციის" მიზნად გამოცხადებული აქვს უკრაინის "დემილიტარიზაცია და დენაციფიკაცია". რუსული არმია უკრაინაში ბომბავს არა მხოლოდ სამხედრო, არამედ სამოქალაქო ობიექტებსაც. ომმა უკვე იმსხვერპლა ასეულობით მშვიდობიანი უკრაინელის სიცოცხლე. გაერო–ს მონაცემებით, სადღეისოდ ლტოლვილების რაოდენობამ 4 მილიონს გადააჭარბა.