ფრიდი – რუსეთის მიერ სანქციებისთვის თავის ასარიდებლად საქართველოს შესაძლო გამოყენებაზე: "ვეჭვობ, აშშ-მა რაღაც იცის"
30/03/2022 14:14:29 კომენტარი
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ყოფილი თანაშემწე, „ატლანტიკური საბჭოს“ ევროპისა და ევრაზიის ცენტრის ანალიტიკოსი დანიელ ფრიდი რუსეთის მიერ სანქციებისთვის თავის ასარიდებლად საქართველოს შესაძლო გამოყენებაზე რიგი დიპლომატების განცხადებებს ეხმიანება.
"დეტალები არ ვიცი, მაგრამ ეჭვი მაქვს, რომ აშშ-მა რაღაც იცის. საქართველოს მთავრობა საშინლად იყო მიდრეკილი ამ მხრივ [სანქციებთან დაკავშირებით] კრემლის ხედვისკენ. სანქციების თავიდან აცილებას, ან რუსებისთვის დახმარების გაწევას, აირიდონ სანქციები, შეიძლება, შედეგები მოჰყვეს", – განუცხადა "აქცენტს" ფრიდმა, რომელიც უკრაინაში რუსეთის შეჭრამდე აშშ–ის მიერ რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების ყველაზე დიდი პაკეტის ავტორია.
სანქციებთან დაკავშირებით საქართველოს პოზიციაზე კი მისი შეფასება ასეთია:"ვიმედოვნებ, საქართველოს ხელისუფლება შენიშნავდა საქართველოს მოქალაქეებს თბილისის ქუჩებში, რომლებიც პუტინის ომს აპროტესტებდნენ".
შეგახსენებთ, რომ 23 მარტს "რადიო თავისუფლებისთვის" მიცემულ ინტერვიუში საქართველოში აშშ–ის ელჩმა კელი დეგნამა შემდეგი განაცხადა:
"არ გვინდა, რომ საქართველო გამოყენებული იყოს "უკანა კარად" კომპანიებისა და პირების მიერ სანქციებისთვის თავის ასარიდებლად. ამას ძალიან ყურადღებით ვაკვირდებით".
მოგვიანებით, პარლამენტში დეპუტატებთან მიმართვის დროს საქართველოში საფრანგეთის ელჩმა დიეგო კოლასმა იმედი გამოთქვა, რომ "უკრაინაში დაწყებული ომის გამო რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების დროს საქართველოში არ იქნება, ტაჯიკეთის მსგავსად, "შავი ხვრელი" ბიზნესისთვის".
ამავე თემაზე: საქართველო და „შავი ხვრელის“ პერსპექტივა
უკრაინაში სამხედრო ინტერვენციის გამო დასავლეთი რუსეთს ყოველდღიურად უფრო და უფრო მკაცრ სანქციებს უწესებს. საქართველო დასავლეთის მიერ რუსეთისთვის უკრაინის გამო დაწესებულ სანქციებს არ შეუერთდა:
აღსანიშნავია, რომ საქართველო უკრაინაში დიპლომატიურ დაწესებულებებს (საელჩო კიევში და საკონსულო ოდესაში) არ კეტავს. ამასთან, საქართველომ ევროსაბჭოში რუსეთის წარმომადგენლობის უფლების შეჩერებას მხარი დაუჭირა; გარდა ამისა, საქართველო მიუერთდა ევროკავშირის დეკლარაციას რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების მიერ უკრაინაში შეჭრის თაობაზე; ქვეყანამ თანასპონსორობა გაუწია გაერო–ს უსაფრთხოების საბჭოს რეზოლუციას რუსეთის მიერ უკრაინაში შეჭრის შესახებ; ეუთო-ს მუდმივი საბჭოს გაძლიერებულ სხდომაზე საქაღთველომ შეშფოთება გამოთქვა რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიის გამო და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო თანამეგობრობის ერთიანი და მტკიცე პასუხის აუცილებლობას; საქართველო მიუერთდა ყირიმის საერთაშორისო პლატფორმის ერთობლივ განცხადებას და კიდევ ერთხელ გამოთქვა მხარდაჭერა უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ; გაეროს გენერალური ასამბლეის მეთერთმეტე საგანგებო სესიაზე საქართველოს წარმომადგენელმა გააკეთა ეროვნული განცხადება და მოუწოდა რუსეთის ფედერაციას დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს სამხედრო მოქმედებები და გაიყვანოს სამხედრო ძალები უკრაინის ტერიტორიიდან. ამასთან, თბილისი უკრაინის სუვერენიტეტის დარღვევის შესახებ მკაფიო პოზიციას იკავებს, მათ შორის გაერო–ში. გუშინ საქართველოდან უკრაინაში 100 ტონა ჰუმანიტარული ტვირთი გაიგზავნა. გრდა ამისა, საქართველო შესაძლებლობების ფარგლებში დახმარებას უწევს ქვეყანაში მყოფ უკრაინელ ვიზიტორებსა და ლტოლვილებს.

Fried on possibility Georgia to be used by Russia as a "back door" to avoid sanctions: "I suspect that the US knows something"
30/03/2022 14:14:29 Comment
A distinguished fellow at the Atlantic Council, a former assistant secretary of state for European and Eurasian affairs during the Obama and George W. Bush administrations, Daniel Fried has responded to statements about sanctions made by some diplomats.
"I don’t know the details but suspect that the US knows something. The Georgian government has been awfully slanted toward the Kremlin point of view on this one. I won’t speak of specifics, but sanctions evasion, or helping the Russians evade sanctions, could have consequences," he told the Accent.
In an interview with Radio Liberty on March 23, US Ambassador to Georgia Kelly Degnan said the following:
"We do not want Georgia to be used as a "back door" by companies and individuals to avoid sanctions."
Later, addressing lawmakers in parliament, French Ambassador to Georgia Diego Colas expressed hope that Georgia like Tajikistan, would not have a "black hole" for business during sanctions imposed on Russia over the war in Ukraine.
Georgian Dream government officials have repeatedly rejected to participate in Western sanctions on Russia, arguing the move would bring any damage to Russia and would instead harm the Georgian populace.
On February 25 Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili announced Tbilisi would not join international sanctions on Russia over its full-scale attack on Ukraine:
“I want to state clearly and unambiguously, considering our national interests and interests of the people, Georgia does not plan to participate in the financial and economic sanctions, as this would only damage our country and populace more."
It should also be noted that Georgia voted in favour of suspension of Russia’s representation rights in the Council of Europe. It has a clear position at the UN on the violation of Ukraine's sovereignty and Georgia remains open its diplomatic missions in hot spots – Georgian Diplomatic Institutions in Ukraine - Embassy of Georgia in Kyiv and Consulate General in Odessa continue to work in emergency mode. In addition, Georgia supported the EU Declaration on the invasion of Ukraine by the Armed Forces of the Russian Federation; the country co-sponsored a UN Security Council resolution on Russia's invasion of Ukraine; At the meeting of the OSCE Permanent Council, Georgia expressed concern over Russia's aggression against Ukraine and stressed the need for a united and firm response from the international community; Georgia supported the Joint Statement of the International Platform for Crimea and reiterated its support for Ukraine's territorial integrity and sovereignty; At the eleventh special session of the UN General Assembly, the representative of Georgia made a national statement and called on the Russian Federation to immediately cease hostilities and withdraw its troops from the territory of Ukraine. Georgia has sent 100 tons of humanitarian aid to Ukraine. According to the Government, the humanitarian cargo, sent to Ukraine via Warsaw, includes thousands of first-aid products, over 30 different kinds of medications, and oxygen concentrators. In addition, Georgia provides assistance to Ukrainian visitors and refugees in the country.