ერდოღანი განმარტავს, რატომ არ უერთდება რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ საერთაშორისო სანქციებს
25/03/2022 13:35:04 მსოფლიო
თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეფ ტაიპ ერდოღანი განმარტავს, რატომ არ უერთდება რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ საერთაშორისო სანქციებს.
როგორც მან ჟურნალისტებს განუცხადა, თურქეთი მოხმარებული ბუნებრივი აირის თითქმის ნახევარს რუსეთიდან იღებს და გარდა, ამისა აშენებს "აქუიუს ატომურ ელექტროსადგურს" მოსკოვთან ერთად.
"ჩვენ მიერ მოხმარებული ბუნებრივი აირის თითქმის ნახევარს რუსეთიდან ვყიდულობთ. გარდა ამისა, ჩვენ ვაკეთებთ ჩვენს "აქუიუს ატომურ ელექტროსადგურს" რუსეთთან ერთად – ამ საქმეს გვერდზე ვერ გადავდებთ. ჯერ ერთი, მე ვერ დავტოვებ ჩემს ხალხს ზამთრის სიცივეში და მეორეც მე ვერ შევაჩერებ ჩვენს ინდუსტრიას. ეს უნდა დავიცვათ“, – აღნიშნა ერდოღანმა.
ამასთან, ანკარამ მიჰყიდა კიევს სამხედრო დრონები და ხელი მოაწერა შეთანხმებას მეტი თანაწარმოების შესახებ, რამაც კრემლის გაბრაზება გამოიწვია. თურქეთი ასევე ეწინააღმდეგება რუსეთის პოლიტიკას სირიასა და ლიბიაში, ისევე როგორც მოსკოვის მიერ 2014 წელს ყირიმის ანექსიას.