პოლონელი მაღალჩინოსანი: "მსოფლიო პატრიარქმა გამოთქვა მზადყოფნა, დაუყოვნებლივ ეწვიოს პოლონეთს უკრაინელების მხარდასაჭერად"
23/03/2022 06:36:48 მსოფლიო
მარტის ბოლოს პოლონეთს მსოფლიო პატრიარქი ბართლომე პირველი ეწვევა.
"მსოფლიო პატრიარქმა მიიღო პოლონეთის პრეზიდენტის მიწვევა და გამოთქვა მზადყოფნა, დაუყოვნებლივ ეწვიოს პოლონეთს უკრაინელების მხარდასაჭერად", – აცხადებს პოლონეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საერთაშორისო პოლიტიკის ბიუროს ხელმძღვანელი იაკუბ კუმოხი.
მსოფლიო პატრიარქმა ბართლომე პირველმა რუსეთის საპატრიარქოსგან უკრაინის ეკლესიის დამოუკიდებლობა ოფიციალურად აღიარა 2019 წლის იანვარში.
პუტინს უკრაინაში "სპეციალური სამხედრო ოპერაციის" მიზნად გამოცხადებული აქვს უკრაინის "დემილიტარიზაცია და დენაციფიკაცია". რუსული არმია უკრაინაში ბომბავს არა მხოლოდ სამხედრო, არამედ სამოქალაქო ობიექტებსაც. ომმა უკვე იმსხვერპლა ასეულობით მშვიდობიანი უკრაინელის სიცოცხლე. გაერო–ს მონაცემებით, სადღეისოდ ლტოლვილების რაოდენობამ 3,3 მილიონს გადააჭარბა, მათი უმეტესობა პოლონეთში გადავიდა.