რუსულმა სასამართლომ ნავალნის 9–წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა
22/03/2022 13:11:52 მსოფლიო
მოსკოვის ლეფორტოვოს სასამართლომ ანტიკორუფციული ფონდის დამფუძნებელს, ოპოზიციის ლიდერს ალექსეი ნავალნის 9 წელი მიუსაჯა, რომელიც მან მკაცრი რეჟიმის კოლონიაში უნდა მოიხადოს.
ოპოზიციონერი დამნაშავედ ცნეს თაღლითობაში ანტიკორუფციული ფონდის საქმიანობისთვის შემოწირულობების ნაწილში და სასამართლოს უპატივცემულობაში. ის და მისი მხარდამჭერები დარწმუნებულები არიან, რომ საქმე წმინდა პოლიტიკურია.
ნავალნი განაჩენს თავის Twitter-ზე გამოეხმაურა ციტატით სერიალიდან „მოსმენა“: „თქვენ მხოლოდ ორი დღე ცოცხლობთ – როდესაც ციხეში შედიხარ და გამოდიხარ“.
პროცესი ვლადიმირის რეგიონის ქალაქ პოკროვში გამასწორებელ კოლონიაში გაიმართა, სადაც პოლიტიკოსი წინა სისხლის სამართლის საქმეზე იხდის სასჯელს. სასამართლომ ფონდის ანგარიშებზე და ნავალნის თანამოაზრეების პირად ანგარიშებზე შემოწირულობების შეგროვება თაღლითობას შეაფასა. განაჩენის თანახმად, თანხა პირადი მიზნებისთვის დაიხარჯა, რასაც პოლიტიკოსის დაცვა უარყოფს.
პოლიტიკოსის წინააღმდეგ მოსამართლის შეურაცხყოფის ბრალდებით საქმე მაისში აღიძრა. განაჩენის თანახმად, ნავალნიმ შეურაცხყოფა მიაყენა მაგისტრატს ვერა აკიმოვას, რომელიც ხელმძღვანელობდა სასამართლო პროცესს ნავალნის საქმეზე, ხოლო შეურაცხყოფა მიაყენეს რუსეთის კონსტიტუციაში ცვლილებების მხარდამჭერი სარეკლამო ვიდეოში მონაწილეობისთვის.