ევროკავშირი: "უკრაინელი ბავშვები ტრეფიკინგის საფრთხის წინაშე დგანან"
21/03/2022 10:09:57 მსოფლიო
ევროკომისარი მიგრაციის საკითხებში ილვა იოჰანსონი აცხადებს, რომ "უკრაინელი ბავშვები ტრეფიკინგის საფრთხის წინაშე დგანან".
მისი თქმით, ომის დაწყებიდან უკრაინა 3,3 მილიონმა ადამიანმა დატოვა, მათი დაახლოებით ნახევარი ბავშვი იყო.
როგორც ევროკომისარი აცხადებს, ტრეფიკინგის საფრთხის წინაშე დგანან არა მარტო ის ბავშვები, რომელთაც უკრაინა დატოვეს, არამედ ბავშვების გარკვეული კატეგორია, ვინც ამ დრომდე ქვეყანაში რჩება.
"უკრაინაში დაობლებული და ასევე სუროგატი დედების მიერ დაბადებული ბავშვების დიდი რაოდენობაა, რომლებიც მშობლებმა ვეღარ აიყვანეს. ამ ბავშვების გატაცების ან იძულებითი გაშვილების რისკი არსებობს. არსებობს დაუცველი ბავშვების ტრეფიკინგის დიდი რისკი", – განაცხადა იოჰანსონმა და დასძინა, რომ ამ დრომდე ძალიან მცირე შემთხვევა დაფიქსირდა, როცა ბავშვს ევროკავშირის საზღვრის კვეთისას არავინ ახლდა.
პუტინს უკრაინაში "სპეციალური სამხედრო ოპერაციის" მიზნად გამოცხადებული აქვს უკრაინის "დემილიტარიზაცია და დენაციფიკაცია". რუსული არმია უკრაინაში ბომბავს არა მხოლოდ სამხედრო, არამედ სამოქალაქო ობიექტებსაც. ომმა უკვე იმსხვერპლა ასეულობით მშვიდობიანი უკრაინელის სიცოცხლე. გაერო–ს მონაცემებით, სადღეისოდ ლტოლვილების რაოდენობამ 3,3 მილიონს გადააჭარბა.