მედია - რუსულმა ძალებმა დაბომბეს სკოლა, რომელსაც თავს 400-მდე ადამიანი აფარებდა
20/03/2022 09:20:33 მსოფლიო
რუსულმა ძალებმა დაბომბეს სკოლა, რომელსაც თავს 400-მდე ადამიანი აფარებდა, – იუწყება უკრაინული მედია მარიუპოლის საქალაქო საბჭოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
"გუშინ, 19 მარტს ოკუპანტებმა დაბომბეს ხელოვნების მე-12 სკოლის შენობა, სადაც თავს 400 ადამიანი აფარებდა - ქალები, ბავშვები და მოხუცები. შენობა დანგრეულია. ნანგრევების ქვეშ მშვიდობიანი მოქალაქეები არიან. მსხვერპლის შესახებ ინფორმაცია ზუსტდება", - აცხადებს მარიუპოლის საქალაქო საბჭო.
რამდენიმე დღის წინ რუსეთმა მარიუპოლის დრამატული თეატრის შენობა დაბომბა, სადაც ასევე იმყოფებოდნენ მშვიდობიანი მოქალაქეები. ისინი სარდაფში იყვნენ და არავინ დაღუპულა.
პუტინს უკრაინაში "სპეციალური სამხედრო ოპერაციის" მიზნად გამოცხადებული აქვს უკრაინის "დემილიტარიზაცია და დენაციფიკაცია". რუსული არმია უკრაინაში ბომბავს არა მხოლოდ სამხედრო, არამედ სამოქალაქო ობიექტებსაც. ომმა უკვე იმსხვერპლა ასეულობით მშვიდობიანი უკრაინელის სიცოცხლე. გაერო–ს მონაცემებით, სადღეისოდ ლტოლვილების რაოდენობამ 3 მილიონს გადააჭარბა.