კელი დეგნანი: "ვიდრე რუსეთი ახალ დაპირებებს გასცემდეს, აუცილებელია, 2008 წელს მიღწეული შეთანხმება შეასრულოს"
17/03/2022 10:21:23 პოლიტიკა
საქართველოში აშშ-ის ელჩის კელი დეგნანის განცხადებით, ვიდრე რუსეთი ახალი დაპირებების გაცემებზე ისაუბრებს, აუცილებელია, 2008 წელს მიღწეული შეთანხმება და დაპირება შეასრულოს – გაიყვანოს რუსეთის ჯარი საქართველოს ტერიტორიიდან.
აშშ-ის ელჩს ჟურნალისტებმა ჰკითხეს რუსეთის უშიშროების საბჭოს სხდომზე საქართველო-ჩეჩნეთს შორის დამაკავშირებელი გზის მშენებლობაზე საუბრის შესახებ.
„როგორც მახსოვს, ეს გზა არის საკმაოდ ძველი პროექტი და დაახლოებით 1970-1980-იან წლებში იყო დაპროექტებული. თუმცა, აუცილებელია, აღვნიშნოთ, რომ ვიდრე რუსეთი რაიმე ახალ პროექტებზე, გზებსა და დაპირებების გაცემებზე ისაუბრებს, აუცილებელია, შეასრულოს 2008 წელს მიღწეული შეთანხმება, დაპირებები და გაიყვანონ პირველ რიგში რუსეთის ჯარი საქართველოს ტერიტორიიდან. მთავარია, რომ მათ შეასრულონ ის დაპირებები, რომლებიც აღებული აქვთ 2008 წლის ომის შემდეგ, შემდეგ ისაუბრონ დანარჩენ დაპირებებზე“, – განაცხადა დეგნანმა.

17/03/2022 10:21:23 Politic
Asked about the proposed road from Chechnya to Georgia, US Ambassador to Georgia Kelly Degnan said, “before Russia starts talking about roads, projects, or promises like that to Georgia, they should fulfill their obligations under the 2008 ceasefire agreement and withdraw their forces from Georgian territory.”
Ambassador Degnan continued: “Regarding the road, my understanding is this is a project that dates back to the Soviet times, to the 1970s or eighties. I think if you want to judge Russia’s sincerity on any of the promises or statements that they’re making, look at what they’re doing in terms of their obligations under the 2008 agreement. They have not fulfilled any of them.”