დეფოლტის რეალური საფრთხის წინაშე მდგომი რუსეთის ლიდერის ახალი სადეზინფორმაციო-პროპაგანდისტული ნარატივები
16/03/2022 14:59:00 მსოფლიო
დეფოლტის რეალური საფრთხის წინაშე დამდგარი რუსეთის ლიდერი ვლადიმირ პუტინი საკუთარი მოსახლეობის სადეზინფორმაციო პროპაგანდისტული ნარატივებით წამლვას აგრძელებს.
დღეს მინისტრთა კაბინეტთან "ფაშისტური დასავლური სანქციების პირობებში რუსული ეკონომიკის მხარდაჭერის" თემაზე გამართულ თათბირზე, რომლის ნაწილი პირდაპირ სატელევიზიო ეთერში გადაიცა, პუტინმა შემდეგი ცრუ ნარატივები გააჟღერა:
- "რუსეთმა ჩაუშალა გეგმა კიევს, რომელსაც ომის დაწყება სურდა;
- სპეციალური ოპერაცია უკრაინაში დასახულ გეგმასთან სრულ შესაბამისობაში გრძელდება;
- დასავლეთი კიევს სისხლისღვრის გაგრძელებისკენ უბიძგებს, აწვდის რა შეიარაღებასა და დაქირავებულ მეომრებს;
- რუსეთის საწინააღმდეგო სანქციები თავად ამერიკელებსა და ევროპელებს ურტყამთ;
- უცხოური აქტივებისა და ბიზნესების დაყადაღება გაკვეთილად უნდა ექცეთ რუს მეწარმეებს: არაფერია სახსრების საკუთარ ქვეყანაში დაბანდებაზე უფრო სანდო;
- აშშ-მა და ევროკავშირმა ფაქტობრივად დეფოლტი გამოაცხადეს რუსეთის წინაშე ვალდებულებების კუთხით, გაყინეს რა ჩვენი რეზერვები. ახლა რუსეთის თითოეულმა მოქალაქემ იცის, რომ სახელმწიფოს რეზერვები უბრალოდ შეიძლება, მოიპარონ;
- უცხოური კომპანიები, რომლებიც რუსეთში დარჩებიან, სამომავლოდ განვითარების დამატებით შესაძლებლობებს მიიღებენ;
- მიმდინარე მოვლენები წერტილს უსვამს მსოფლიო პოლიტიკასა და ეკონომიკაში დასავლეთის დომინირებას;
- აშშ-ისა და მისი მხარდამჭერების სანქციებით შეპყრობილობას არ იზიარებენ ქვეყნები, რომლებშიც მსოფლიოს მოსახლეობის ნახევარზე მეტი ცხოვრობს;
- რუსეთის შეკავებისა და შესუსტების პოლიტიკა დასავლეთის დიდი ხნის, გრძელვადიანი სტრატეგიის ნაწილია;
- რუსეთის ეკონომიკა აუცილებლად შეძლებს ახალ რეალობასთან ადაპტირებას;
- ბიზნესი მტრის უპრეცედენტო ზეწოლას შეეჯახა, თუმცა ბანკებმა მას გაუძლეს;
- კოლექტიურ დასავლეთს რუსეთში განხეთქილების გამოსაწვევად მეხუთე კოლონისა და ნაციონალ-მოღალატეების გამოყენება სურს".

Новые дезинформационно-пропагандистские нарративы Путина
Владимир Путин - лидер России, стоящей перед реальной угрозой полного дефолта, продолжает кормить собственное население лживой дезинформационной пропагандой, укрепляя образ врага и создавая иллюзию существующих выходов из сложившегося по его же вине в России положения:
Сегодня, на совещании по вопросам пожжержки российской экономики в условиях западных санкций, он в частности, заявил:
— Россия сорвала планы властей Киева, которые хотели осуществить войну.
— Операция развивается успешно, строго в соответствие с планами.
— Запад подталкивает Киев к продолжению кровопролития, поставляя оружие и наемников.
— Санкции против России бьют по самим американцам и европейцам.
— Аресты зарубежных активов и бизнеса — урок для российских предпринимателей. Нет ничего надежнее, чем вкладывать средства в свою собственную страну.
— США и ЕС фактически объявили дефолт по обязательствам перед Россией, заморозив ее резервы. Теперь каждый знает, что резервы государства могут быть просто украдены.
— После блокировки счетов России на западе многие страны будут конвертировать свои резервы в товары, что усилит дефицит.
— Иностранные компании, которые остались в России, в дальнейшем получат дополнительные возможности для развития.
— Нынешние события подводят черту под глобальным доминированием Запада в политике и экономике.
— Санкционную одержимость США и их сторонников не разделяют страны, где живет более половины земного шара.
— Политика сдерживания и ослабления России — это долгосрочная стратегия Запада.
— Российская экономика обязательно адаптируется к новым реалиям.
— В новых реалиях потребуются структурные изменения экономики, они приведут к росту безработицы и инфляции, задача властей минимизировать их.
— Бизнес столкнулся с беспрецедентным давлением, но банки справились.
— За три недели дополнительный спрос на товары превысил 1 трлн руб., но сделано все, чтобы избежать масштабного дефицита.
— Ключевую роль в преодолении текущих проблем экономики должен сыграть частный бизнес.
- Коллективный Запад хочет использовать «пятую колонну» и национал-предателей для того, чтобы расколоть Россию".