კიევი: რუსული უპილოტოები ნატო-ს ქვეყნების საჰაერო სივრცეებს არღვევენ
უკრაინის შეიარაღებული ძალების საჰაერო ძალების სარდლობა რუსეთის უპილოტო საფრენი აპარატების მიერ ნატო-ს წევრი ქვეყნების საჰაერო სივრცეების დარღვევის შესახებ იუწყება.
"ჩვენი სარადიოლოკაციო საშუალებების მიერ დაფიქსირდა სავარაუდოდ "ფორპოსტის" ტიპის რუსული უპილოტო საავიაციო კომპლექსის მიერ უკრაინის სახელმწიფო საზღვრის პოლონეთის მიმართულებით კვეთის ფაქტი. უპილოტომ გარკვეული დრო ჯერ იავორივის პოლიგონის თავზე დაჰყო - როგორც ჩანს, ამასწინანდელი სარაკეტო თავდასხმის შედეგებს სწავლობდა, შემდეგ პოლონეთის ტერიტორიაზე შეფრინდა, კვლავ უკრაინის საჰაერო სივრცეში დაბრუნდა და აქ ჩვენმა ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემამ გაანადგურა. მის ნამსხვრევებს ამ დროისთვის ეძებენ", - იუწყება უკრაინული საჰაერო ძალების სარდლობა თავის Facebook-გვერდზე.
გარდა ამისა, მისივე ცნობით, არსებობს ინფორმაცია მეზობელ რუმინეთში რუსეთის არმიის შეიარაღებაში არსებული "Орлан-10"-ის ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატის ვარდნის თაობაზე.

Российские беспилотники залетают в воздушное пространство стран НАТО - ВСУ
Об этом говорится в сообщении на странице Командования Воздушных сил Вооруженных сил Украины в Facebook.
"Радиолокационными средствами Воздушных сил зафиксирован факт пересечения государственной границы Украины в направлении Польши предварительно российского беспилотного авиационного комплекса типа "Форпост". Беспилотник оккупантов сперва кружил над Яворивским полигоном, очевидно изучая последствия ракетного обстрела на Львовщине, затем углубился на территорию Польши, вернулся в украинское воздушное пространство и был сбит нашей ПВО. Остатки ищут", - говорится в сообщении.
Кроме того, отметили в ВСУ, есть информация о падении в соседней Румынии БпЛА типа "Орлан-10", который есть на вооружении вооруженных сил России.