МиГ-29-ების ირგვლივ ვითარება "დიპლომატიური გამოცანაა", დასავლეთის ქცევა - "პინგ-პონგი", - კულება
უკრაინა აგრძელებს აშშ-სა და ევროპელ პარტნირებზე ზეწოლას გამანადგურებლების მისაღებად, - განაცხადა ამერიკულ ტელეარხ CBS-სთვის მიცემულ ინტერვიუში უკრაინის საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა დიმიტრი კულებამ და МиГ-29-ის ირგვლივ ვითარებას "დიპლომატიური გამოცანა" უწოდა, ხოლო დასავლეთის ქცევას - "პინგ-პონგი".
მისთვის სრულიად გაუგებარია დასავლელი ლდერების განცხადებები იმის შესაებ, რომ უკრაინისთვის გამანადგურებლების მიწოდება "კონფლიქტის ესკალაციას გამოიწვევს", რადგან, როგორც საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა აღნიშნა, "ესკალაცია უკვე პიკშია".
«გულახდილად რომ ვთქვა, ის, რაც ბოლო კვირის განმავლობაში გამანადგურებლების გადმოცეის საკითხის ირგვლივ ხდება, ერთგვარი დიპლომატიური გამოცანაა. ერთის მხრივ, თითქოს ყველა მზადაა, გადმოგვცეს, მაგრამ რეალობაში მსგავსი არაფერი ხდება ეს პინგ-პონგის თამაშს ჰგავს, ჩვენი კი თამაშებისთვის დრო არ გვაქვს»,— განაცხადა უკრაინელმა მინისტრმა.
ცნობისთვის: დაახლოებით ერთი კვირის წინ პოლონეთის საგარეო უწყებამ გამოთქვა მზადყოფნა, უკრაინისთვის გადასაცემად თავისი МиГ-29-ები აშშ-ის განკარგულებაში გადაეცა და რამშტაინის ავიაბაზაზე გადაესროლა. მოგვიანებით ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა მორავეცკიმ განაცხადა, რომ პოლონეთი უკრაინას გამანადგურებლებს დამოუკიდებლად ვერ მიაწვდიდა, რადგან მსგავსი გადაწყვეტილებები ნატო-ს დონეზე ერთობლივად უნდამიიღებოდეს. თეთრი სახლი კი აცხადებს, რომ უკრაინისთვის გამანადგურებლების მიწოდება მესამე მსოფლიო ომს გამოიწვევდა.

Кулеба назвал ситуацию с передачей Украине истребителей дипломатической загадкой
Украина продолжит оказывать давление на США и их партнеров, чтобы получить истребители, заявил глава украинского МИДа Дмитрий Кулеба. Он считает ситуацию вокруг поставок истребителей МиГ-29 «дипломатической загадкой». Поведение стран Запада господин Кулеба назвал пинг-понговой дипломатией.
Министр в интервью американскому телеканалу CBS раскритиковал позицию западных стран, которые говорили, что поставки истребителей приведут к эскалации конфликта с Россией, начавшей военную операцию на Украине. По мнению Дмитрия Кулебы, российские войска «уже достигли пика эскалации».
«Откровенно говоря, все, что происходило вокруг этих истребителей за последнюю неделю,— своего рода дипломатическая загадка. С одной стороны, все готовы это делать (поставить истребители.— "Ъ"), но ничего не происходит, и мы их не получаем. Это напоминает мне игру в пинг-понг, где каждая сторона бросает мяч другой стороне и получает его обратно. У нас нет времени на такую пинг-понговую дипломатию»,— отметил глава МИД Украины.
МИД Польши говорил о готовности страны передать свои истребители МиГ-29 в распоряжение США и доставить их на авиабазу Рамштайн, чтобы потом отправить на Украину. Позднее польский премьер-министр Матеуш Моравецкий заявил, что Польша не может самостоятельно поставить Украине истребители, поскольку решение о поставках наступательного оружия Украине должно приниматься на уровне всего НАТО. Белый дом США считает, что передача Польшей истребителей Украине могла бы привести к мировой войне.