Axios: ისრაელის პრემიერი ზელენსკის ომის დასასრულებლად პუტინის "წინადადებებზე" დათანხმებას ურჩევდა
ისრაელის პრემიერი ნაფტალი ბენეტი უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის ომის დასასრულებლად ვლადიმირ პუტინის "წინადადებებზე" დათანხმებას ურჩევდა, - იუწყება გამოცემა "Axios" ერთ-ერთ უკრაინელ მაღალჩინოსანზე დაყრდნობით, რომლის ვიანობას არ ასახელებს.
«ბენეტი, არსობრივად, ჩაბარებას გვთავაზობდა, ჩვენ კი ამას არ ვაპირებთ»,— განაცხადა, გამოცემის ცნობით, უკრაინელმა ჩინოსანმა.
თავის მხრივ, ისრაელის პრემიერ-მინისტრის კანცელარიაში ამ ინფორმაციას უარყოფენ. «პრემიერი არ გეგმავს, ბატონ ზელენსკის რაიმე სახის რეკომენდაციები ან რჩევები მისცეს»,— განაცხადა ბენეტის კანცელარიის წარმომადგენელმა.
უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა ინფორმაცია უარყო:
"ისრაელის პრემიერ-მინისტრს, ნაფტალი ბენეტს ისევე, როგორც სხვა პირობით შუამავალ სახელმწიფოებს არ მოუწოდებია უკრაინისთვის რუსეთის რომელიმე მოთხოვნას დათანხმებოდა. ეს შეუძლებელია პოლიტიკური და სამხედრო მიზეზებით. პირიქით, ისრაელი მოუწოდებს რუსეთს უფრო სწორად შეაფასოს მოვლენები".
ცნობისთვის: ისრაელის პრემიერი ბოლო დღეების განმავლობაში რამდენჯერმე ესაუბრა რუსეთის პრეზიდენტს უკრაინაში მიმდინარე ომის თაობაზე, ჰქონდა ასევე სატელეფონო საუბრები ზელენსკისთან.

Киев заявил, что Беннет рекомендовал Зеленскому принять предложения России
Премьер Израиля Нафтали Беннет во время телефонного разговора с президентом Украины Владимиром Зеленским рекомендовал "принять предложения России по прекращению боевых действий", - сообщил высокопоставленный украинский чиновник Axios. Представитель господина Беннета это отрицает.
«Беннет, по сути дела, предлагает нам сдаться, чего мы не собираемся делать»,— сказал украинский чиновник. Его имя не приводится. Утверждается, что господину Зеленскому и его советникам не понравилась эта рекомендация.
Высокопоставленный чиновник канцелярии премьера Израиля заявил, что это не соответствует действительности. Его имя также не приводится. Он выразил сомнение, что комментарий Axios давал высокопоставленный украинский чиновник. «Премьер-министр не намерен давать Зеленскому каких-либо рекомендаций или советов»,— сказал представитель господина Беннета.
Премьер Израиля несколько раз за последние дни проводил переговоры с президентом России по поводу войны на Украине. 5 марта он приезжал в Москву и после этого провел несколько телефонных разговоров с Владимиром Путиным.