ჯარშემოცლილი პუტინი ომში ბელარუსული ჯარის ჩათრევას ცდილობს: რუსეთმა უკრაინასთან მოსაზღვრე ბელარუსული ტერიტორია დაბომბა
11/03/2022 13:34:11 მსოფლიო
რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი, რომლის ჯარსაც უკრაინაში უკვე სამარცხვინოდ დიდი დანაკარგები აქვს, ომში ბელარუსული ჯარის ჩასათრევად პროვოკაციებზე მიდის: ბელარუსიდან უკრაინაში შეფრენილმა ორმა ბომბდამშენმა დღეს ჯერ უკრაინის საზღვრისპირა ტერიტორია დაბომბა, ხოლო წრის დარტყმის შემდეგ - ბელარუსული, - იუწყება უკრაინის სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახური.
ბომბდამშენების ეს მანევრები მესაზღვრეებმა რივნენშინას ოლქის დუბროვიცას მიდამოებში აღრიცხეს.
"მტრის მსგავსი ქმედებები, მათ შორის ბელარუსის რესპუბლიკის დასახლებული პუნქტების დაბომბვა წარმოადგენს მიზანმიმართულ პროვოკაციას უკრაინასთან ომში ბელარუსის შეიარაღებული ძალების ჩასათრევად" - მალევე განაცხადა უკრაინის სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახურმა.
ოდნავ მოგვიანებით უკრაინის საჰაერო ძალების სარდლობამ დაზუსტებული მონაცემები გაავრცელა: მიღებულია ასევე ინფორმაცია ოკუპანტების მიერ ბელარუსში დასახლებულ პუნქტ ბუხლიჩისა და ზემო ტერებეჟის დაბომბვის შესახებ. მისივე ცნობით, ბომბდამშენები აფრინდნენ ბელარუსის დუბროვიცას აეროდრომიდან, მცირე ხნით შეიფრინეს უკრაინის ტერიტორიაზე, უკან გამობრუნდნენ და საზღვრის მიდამოებში, ვოლინის რაიონში როგორც უკრაინის, ისე ბელარუსის რესპუბლიკის ტერიტორიები დაბომბეს. ამ უკანასკნელის შემთხვევაში დაიბომბა დასახლებული პუნქტი კოპანი.
უკრაინის მთავრობაში განაცხადეს, რომ ბელარუსზე ავიადარტყმა კრემლის გამიზნული ტერიტორისტული აქტია და "პუტინისთვის სულერთია, ვინ მოკლას - უკრაინელები, რუსები, ბელარუსები თუ ვინმე სხვა".
"ეს მორიგი ცბიერი ბრუტალური პროვოკაციაა. წარმოგვიდგენია, როგორი ყმუილი იქნება დღეს რუსეთის პოპაგანდისტულ ტელეარხებზე. არ გამოვრიცხავთ, ლუკაშენკომ დღესვე მიმართოს პუტინს უკრაინელების მკვლელობაში დახმარების წინადადებით. ამდენად, გვსურს, მივმართოთ ყველა ბელარუსს: ეს თქვენი ომი არ არის! დღეს მომხდარი იყო რუსეთის პროვოკაცია! ნუ გამოაყენებინებთ სამხედრო დამნაშავეებსა და ოკუპანტებს თავს! უკრაინელებს ბელარუსებთან ომი არ გვსურს!" - განაცხადეს მთავრობის წარმომადგენლებმა.
მომხდარს ოპერატიულად გამოეხმაურა პრეზიდენტ ზელენსკის ოფისიც. როგორც მისმა მრჩეველმა ალექსეი არესტოვიჩმა ვიდეომიმართვაში განაცხადა, მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთმა ბელარუსული დაბა დაბომბა, რათა ომში კიდევ ერთი ქვეყანა ჩაითრიოს, მაღალი ალბათობით, თავად ბელარუსული ჯარი უკრაინის წინააღმდეგ აქტიურ სამხედრო მოქმედებაში ჩაბმაზე უარს იტყვის.
"ბელარუსის ხელმძღვანელი უკვე დიდი ხანია, ჩართულია უკრაინის წინააღმდეგ ომში, მაგრამ ვიმედოვნებ, ჯარი მას არ აჰყვება და ყველაფერს გააკეთებს ომში ჩაბმის თავიდან ასაცილებლად. ვიცით, რომ ბელარუს სამხედროებს შორის არსებობს პრინციპული პოზიცია, უკრაინის წინააღმდეგ არ იომონ. ამდენად, ვფიქრობ, როგორც არ უნდა უბიძგებდეთ ლუკაშენკო, ბელარუსი სამხედროები ამ სცენარს თავიდან აიცილებენ. თუმცა რომც შემოვიდნენ ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე, არ გამოვრიცხავ, რომ მათმა უმრავლესობამ ჩვენ დაგვიჭიროს მხარი. ბიჭებო, მოგმართავთ, არ ჩაებათ ამ ომში! ის თქვენი არაა და თქვენ არ გჭირდებათ! უკრაინელებმა 15 დღეში 12 000-ზე მეტი რუსი სამხედრო გავანადგურეთ და არ გვინდა, მათ რიცხვში გიხილოთ. ეს არც ბელარუსს სჭირდება, მერწმუნეთ!", - მიმართა ბელარუსულ ჯარს არესტოვიჩმა.

Россия атаковала белорусскую территорию на границе с Украиной
Штурмовики СУ, с залетом на территорию Украины из Беларуси, осуществили бомбардировку украинской территории, после чего нанесли авиаудары по территории РБ.
Российские оккупанты атаковали белорусскую территорию на границе с Украиной.
Об этом сообщила Государственная пограничная служба Украины.
"Враг атаковал белорусскую территорию на границе с Украиной. Штурмовики СУ, с залетом на территорию Украины из Беларуси, осуществили бомбардировку украинской территории, после чего нанесли авиаудары по территории РБ. Залет двух самолетов из соседнего государства фиксировали пограничные наряды, на участке отдела "Дубровица", что на Ривненщине", - говорится в сообщении.
В ГПСУ отметили, что такая атака и действия врага на населенные пункты Беларуси являются сознательной провокацией, чтобы втянуть Вооруженные силы Республики Беларусь в войну с Украиной.
Впоследствии командование Воздушных сил ВСУ обновило сообщение. По их данным, есть также информация об обстреле оккупантами н. п. Бухличи и Верхний Теребеж в Беларуси.
Кроме того на Волыни бомбы с российских самолетов упали не только на белорусскую территорию, но и украинскую. Эти фото сделано украинскими пограничниками за несколько сотен метров до границы с Беларусью.
Как отметил министр культуры и информационной политики Александр Ткаченко, авиаудар по Беларуси – сознательный террористический акт кремля. Путину неважно кого убивать – украинцев, россиян, белорусов, любую нацию.
"Очередная брутальная лживая провокация. Представляю, какой вой сегодня будет на российских пропагандистских каналах. Не удивлюсь, если лукашенко обратится к Путину с предложением помочь ему убивать украинцев. Так что обращаюсь ко всем белорусам. Это не ваша война! Это провокация россиян. Украина нет ни одного. По данным командования воздушных сил ВСУ российские самолеты вылетели из аэродрома Дубровица в Беларуси, зашли в наше воздушное пространство, после чего нанесли огненное поражение по населенному пункту Копани в Беларуси", - отметил Ткаченко.
Советник руководителя Офиса президента Украины Алексей Арестович подчеркнул, что несмотря на то, что Россия обстреляла белорусское село, чтобы втянуть в войну еще одну страну, высоковероятно то, что сами войска откажутся от активных боевых действий.
Как отмечает Арестович, Белоруссия уже давно задействована в войне против Украины. Однако он выразил надежду, что тамошние войска сделают все необходимое во избежание участия в активных боевых действиях.
"Среди белорусских военных есть принципиальная позиция не участвовать в боевых действиях против Украины. Даже если Лукашенко будет их толкать, я думаю, что они сделают все, чтобы избежать этого сценария", - отметил Арестович.
В то же время, Арестович считает, что даже если военные из Беларуси зайдут на территорию Украины, не исключено, что большинство из них перейдет на нашу сторону.
"Не дайте себя втянуть в эту войну. Она вам не нужна. Мы за 15 дней уничтожили более 12 тысяч российских военных. Не нужно вам попадать в их число. Это не нужно Беларуси. Поверьте", - добавил он.