რუსული ეკლესიის წარმომადგენლები ომის საწინააღმდეგო მოძრაობაში ჩაერთვნენ
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლებმა ღია წერილი გაავრცელეს, რომელშიც ომის დაუყოვნებლივ შეწყვეტისა და შერიგების მოწოდებით გამოდიან.
"სასტიკი სამსჯავრო ელის თითოეულს! ვერავითარი საერო ძალაუფლება, ვერავითარი ექიმი, ვერავითარი დაცვა ვერავის დაიცავს მისგან! ვზრუნავთ რა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამწყსოს თითოეულ წევრზე, არ გვსურს, ჩვენი შვილები ამ სასტიკი სამსჯავროს წინაშე დედების წყევლის უმძიმესი ტვირთით წარსდგნენ! ყველას შევახსენებთ, რომ ქრისტეს სისხლი, რომელიც მსოფლიო მშვიდობისთვის დაიღვარა, სამუდამო ტანჯვისთვის წირავს თითოეულს, ვინც დღეს ომის ბრძანებებს გასცემს! ვგლოვობთ იმ განსაცდელის გამო, რომლის გავლაც დაუმსახურებლად მოუწიათ ჩვენს უკრაინელ დებსა და ძმებს", - ნათქვამია ღია წერილში.
რუსი სასულიერო პირები ასევე აღნიშნავენ, რომ "პატივს სცემენ ადამიანის ღმერთის მიერ ნაბოძებ თავისუფლებას" და თვლიან, რომ "უკრაინელმა ხალხმა საკუთარი არჩევანი თავად, დამოუკიდებლად უნდა გააკეთოს და არა დასავლეთიდან თუ აღოსავლეთიდან ზეწოლის და მით უფრო ავტომატისა თუ ტანკის ძალით".
მიმართვის ავტორები რუსეთში ომის საწინააღმდეგო აქციებზე მოქალაქეთა მსობრივ დაკავებებზეც ამახვილებენ ყურადღებას და აღნიშნავენ, რომ "დაუშვებელია, მშვიდობისადმი მშვიდობიანი მოწოდება კანონდარღვევად მიიჩნეოდეს და ძალადობრივად იხშობოდეს".
"ყველა დაპირისპირებულ მხარეს დიალოგისკენ მოვუწოდებთ, რადგან ძალადობას სხვა ალტერნატივა არ გააჩნია. იმ უფსკრულს, რომელშიც ჩვენი ქვეყნები სულ რამდენიმე დღეში აღმოჩნდნენ, მხოლოდ ერთმანეთის მოსმენის უნარი თუ გადაგვარჩენს. მიეცით შესაძლებლობა საკუთარ თავსაც და ჩვენც, დიდ მარხვაში იმედით, სიყვარულითა და რწმენით შევიდეთ! შეაჩერეთ ომი!" - ნათქვამია მიმართვაში.

Священники РПЦ выступили против войны в Украине
Священнослужители Русской православной церкви опубликовали открытое обращение с призывом к примирению и немедленному прекращению войны в Украине.
"Страшный суд ожидает каждого человека. Никакая земная власть, никакие врачи, никакая охрана не обезопасит от этого суда. Заботясь о спасении каждого человека, считающего себя чадом Русской Православной Церкви, мы не желаем, чтобы он явился на этот суд, неся на себе тяжелый груз материнских проклятий. Мы напоминаем, что Кровь Христова, пролитая Спасителем за жизнь мира, будет принята в таинстве Причащения теми людьми, кто отдает убийственные приказы, не в жизнь, а в муку вечную. Мы скорбим о том испытании, которому были незаслуженно подвергнуты наши братья и сестры в Украине", - говорится в тексте обращения.
Священнослужители заявили, что "уважают богоданную свободу человека" и считают, что народ Украины "должен делать свой выбор самостоятельно, не под прицелом автоматов, без давления с Запада или Востока."
Авторы обращения также обратили внимание на массовые задержания на антивоенных акциях в России, подчеркнув, что "никакой ненасильственный призыв к миру и прекращению войны не должен насильственно пресекаться и рассматриваться как нарушение закона".
"Мы призываем все противоборствующие стороны к диалогу, потому что никакой другой альтернативы насилию не существует. Лишь способность услышать другого может дать надежду на выход из бездны, в которую наши страны были брошены лишь за несколько дней. Дайте себе и всем нам войти в Великий Пост в духе веры, надежды и любви. Остановите войну." - призывают священники.
Утром 24 февраля российская армия атаковала Украину. Это произошло сразу после того, как Владимир Путин объявил, что принял решение о начале проведении спецоперации в Донбассе после просьбы "ДНР" и "ЛНР".Президент Украины Владимир Зеленский объявил о прекращении дипломатических отношений с Россией. Сайт заблокирован?Обойдите блокировку!читать >