რუსმა ეკონომისტებმა უკრაინასთან ომის წინააღმდეგ ღია წერილით გაილაშქრეს
"ჩვენ, რუსეთსა და მის ფარგლებს გარეთ უმაღლეს სასწავლებლებსა და სამეცნიერო-კვლევით ცენტრებში მომუშავე ეკონომისტთა თანამეგობრობა, მტკიცე პროტესტს ვუცხადებთ რუსეთის ხელისუფლების მიერ უკრაინის წინააღმდეგ დაწყებულ ომს, მოვითხოვთ საბრძოლო მოქმედებების დაუყოვნებლივ შეწყვეტას და უკრაინიდან რუსული ჯარის გამოყვანას. უკრაინაზე თავდასხმა – ეს მეზობელი ქვეყნის მიმართ აგრესიის ყოვლად უსაფუძვლო აქტია", - ნათქვამია წერილში.
ამასთან, ეკონომისტები რუსეთის ეკონომიკისთვის სერიოზულ ნეგატიურ ეფექტს წინასწარმეტყველებენ, ფასების კატასტროფული ზრდის, ინვესტიციებისა და შემოსავლების ვარდნის, სოციალური ხარჯების შემდგომი ზრდისა და ემიგრაციის გამო ადამიანური კაპიტალის დაჩქარებული ტემპით კარგვის ჩათვლით.
ისინი ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ ეკონომიკური შედეგები რუსეთისთვის რამდენჯერმე უფრო მძიმე იქნება, წინა წლების ეკონომიკური უძრავობის ხანის სირთულეებთან შედარებით.
"ვთვლით, რომ რუსეთის ხელისუფლების ქმედებები უდიდეს ზიანს აყენებს ქვეყნის მომავალს. უკრაინის წინააღმდეგ ომის გაჩაღებით რუსეთის ხელისუფლება საკუთარი მოქალაქეების ინტერესების საწინააღმდეგოდ მოქმედებს” – ნათქვამია წერილში, რომელსაც 100-ზე მეტი ეკონომისტი აწერს ხელს.

Российские экономисты написали открытое письмо против войны в Украине
"Мы, сообщество экономистов, работающих в университетах и научно-исследовательских центрах в России и за ее пределами, заявляем решительный протест против войны, начатой 24 февраля 2022 года российскими властями против Украины. Мы требуем немедленного прекращения боевых действий и вывода российских войск из Украины. Нападение на Украину - это акт безосновательной агрессии против соседнего суверенного государства", - говорится в письме.
Также экономисты предрекают серьезные негативные последствия для экономики России - рост цен, падение доходов и инвестиций, обесценение сбережений, дальнейшее сокращение социальных расходов, ускоренная утрата человеческого капитала в результате эмиграции.
Они подчеркнули, что экономические издержки для России будут на порядок больше, чем упущенные возможности в предыдущие десятилетия экономического застоя.
"Мы считаем, что действия руководства России наносят огромный ущерб будущему России. Развязывая войну против Украины, руководители России действуют против интересов российских граждан. Письмо подписали более ста экономистов.