“ბრესტის მშვიდობის” ფარგლებში ვიწროდ ვართ” – კრემლი რუსეთის გაფართოებას კიდევ ერთხელ აანონსებს
კრემლის ერთ-ერთმა მთავარმა იდეოლოგმა, პუტინის ყოფილმა თანაშემწემ, პოსტსაბჭოთა სივრცეში სეპარატისტული წარმონაქმნების ერთ-ერთ მთავარ “არქიტექტორად” ცნობილმა ვლადისლავ სურკოვმა განაცხადა, რომ თანამედროვე რუსეთი “ვერ დარჩება საზღვრებში, რომლებიც 1918 წელს – გერმანიასთან “ბრესტის მშვიდობის” გაფორმების შემდეგ ჩამოყალიბდა”.
ამ აზრს სურკოვი ავითარებს მორიგ სტატიაში "სამარცხვინო მშვიდობის ბუნდოვანი მომავალი", რომელიც დღეს, 15 თებერვალს პორტალზე "Актуальные комментарии" გამოქვეყნდა.
"ვიწროდ ვართ, მოწყენილად და უხერხულად… და წარმოუდგენელია, რუსეთი სამარცხვინო (ბრესტის) მშვიდობის ფარგლებში დარჩეს. ჩვენ, ცხადია, მშვიდობის მომხრეები ვართ, მაგრამ არა სამარცხვინო, არამედ სწორი მშვიდობის", – წერს სურკოვი.
• "ბრესტის მშვიდობა" (იგივე ბრესტის ზავი) – ეს სეპარატული სამშვიდობო შეთანხმებაა, რომელსაც 1918 წლის 3 მარტს ქალაქ ბრესტ-ლიტოვსკში საბჭოთა არმიის, გერმანიის, ავსტრია-უნგრეთის, ოსმალეთის იმპერიისა და მესამე ბულგარული სამეფოს მიერ მოეწერა ხელი. ამ შეთანხმებით რუსეთი იღებდა ვალდებულებას: აღარ წაეყენებინა პრეტენზიები თანამედროვე ბალტიისპირეთის ქვეყნებზე (ლატვია, ლიტვა და ესტონეთი) და თანამედროვე ბელარუსზე; გაეყვანა ჯარები ფინეთიდან და უკრაინიდან და ეღიარებინა უკრაინის სახალხო რესპუბლიკა დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ; გაეყვანა ჯარები ოსმალეთის იმპერიის ტერიტორიდან და გადაეცა მისთვის არდაღანის, ბათუმისა და ყარსის ოლქები; მოეხდინა არმიის დემობილიზება და ფლოტის განიარაღება; შეეწყვიტა რევოლუციური პროპაგანდა ქვეყნებში, რომლებთანაც აფორმებდა ამ შეთანხმებას, ისევე, როგორც მათ მოკავშირე სახელმწიფოებში. “ბრესტის მშვიდობის” გაფორმების შემდეგ გერმანიის იმპერიისა და ავსტრო-უნგრეთის კონტროლქვეშ გადავიდა დაახლოებით 4% ტერიტორიებისა, რომლებსაც იმ დროისთვის რუსეთი აკონტროლებდა – უმთავრესად ბალტიისპირეთში, ბელარუსსა და უკრაინაში.
"დასავლეთ საზღვარმა შორს აღმოსავლეთით გადაიწია და ქვეყანა პეტრემდელ და, შეიძლება, ითქვას, რომანოვამდელ დროში გადაისროლა. ამაზე სამარცხვინო რა უნდა იყოს?!", – ასე კომენტირებს ამ შეთანხმების პირობებს პუტინის თანაშემწე და დასძენს, რომ "სსრკ-ის დაშლის შემდეგ რუსეთი, არსობრივად, დასავლეთით 1928 წლის თებერვალ-მარტის საზღვრებში დაბრუნდა".
"თუ ჩვენი ქვეყნის ევროპული ნაწილის თანამედროვე რუქას “ბრესტის მშვიდობის” მიერ დამტკიცებულს შევადარებთ, დიდ განსხვავებებს ძნელად თუ ვიპოვით. გასაოცარია, მაგრამ ამჟამინდელი რუსეთის დასავლეთ საზღვარი თითქმის სრულად ემთხვევა იმ გამყოფ ხაზს, რომელსაც 1918 წელს სულმდაბლად დასთანხმდნენ ბოლშევიკები გერმანული ულტიმატუმის შემდეგ”, – წერს სურკოვი. – გამოდის, რომ რუსეთი მრავალი წლის შემდეგ კვლავ იქნა განდევნილი უკან – "სამარცხვინო მშვიდობის" საზღვრებში. ისე, რომ ომი არ წაუგია, არც რევოლუციით დაავადებულა, რაღაც სასაცილო “პერესტროიკა”, რაღაც მღვრიე “გლასნოსტი” საკმარისი აღმოჩნდა, რომ ნაჭერ-ნაჭერ აწყობილი საბჭო იმპერია ნაკერებზე გარღვეულიყო".
"და შემდეგ რა? ზუსტადაც, სიჩუმე! წინ ბევრი გეოპოლიტიკაა – პრაქტიკულიც, გამოყენებითიც და შესაძლოა, კონტაქტურიც", – წერს სურკოვი.
აღსანიშნავია, რომ პუტინის ყოფილი თანაშემწის სტატია მოსკოვში გერმანიის კანცლერ ოლაფ შოლცის ვიზიტამდე რამდენიმე საათით ადრე და რუსეთ-უკრაინის საზღვარზე საპატე სიტუაციის ფონზე გამოქვეყნდა. ბოლო თვეებში კრემლი აქტიურად ზრდიდა თავის სამხედრო ძალას უკრაინის სიახლოეს, როგორც თავის ტერიტორიაზე, ასევე ანექსირებულ ყირიმსა და ბელარუსში. შემდეგ მოსკოვმა დასავლეთს ულტიმატუმი წაუყენა და ნატო-ს მის რიგებში უკრაინის, საქართველოსა და სხვა პოსტსაბჭოთა ქვეყნების არმიღების წერილობითი გარანტიები მოსთხოვა. მაგრამ ნატო-მ და დასავლეთმა ულტიმატუმის ამ ნაწილში უარით უპასუხეს და ამასთანავე, ალიანსის ქვეყნების დიდმა ნაწილმა არა მარტო უკრაინას დაუჭირა მხარი მოსკოვთან მის დაპირისპირებაში, არამედ რუსეთთან ომის შემთხვევისთვის უკრაინისთვის შეიარაღების მიწოდებაც დაიწყო.
უდიდესი ტყუილი “ალტ-ინფოს” ტყუილთა შორის და რა რეალური ზრახვები აქვს პუტინის რუსეთს
მსგავსი თეზისების შემცველი სტატია “რუსებისა და უკრაინელების ისტორიული ერთობის” შესახებ გასულ წელს გამოაქვეყნა ვლადიმირ პუტინმა. მასში ნათქვამი იყო, რომ "თანამედროვე უკრაინა თავიდან ბოლომდე საბჭოთა ეპოქის პირმშოა", ხოლო ქვეყანა "მნიშვნელოვანწილად ისტორიული რუსეთის ხარჯზე იქმნებოდა". პუტინი ასევე წერდა, რომ "კიევს დონბასი უბრალოდ არ სჭირდება". გასული წლიდან ეს სტატია შესასწავლად სავალდებულოდ გამოაცხადეს რუსულ არმიასა და სკოლებში, მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინელი და დასავლელი ისტორიკოსების უდიდესი ნაწილი მასში მოყვანილი თეზისების უმრავლესობას არ ეთანხმება.
ანალოგიური სტატია პუტინმა ინგლისურ ენაზე ბალტიისპირეთის ქვეყნების შესახებ გამოაქვეყნა. პუბლიკაციაში მან სსრკ-ის მიერ ბალტიისპირეთის ქვეყნების ანექსიას “კანონიერი” უწოდა და განაცხადა, რომ ლატვიის, ლიტვისა და ესტონეთის სსრკ-ში შესვლა “შეთანხმების საფუძველზე”, “არჩეული ხელისუფლებების თანხმობითა" და "საერთაშორისო სამართლის იმჟამინდელი ნორმების დაცვით” განხორციელდა.

Сурков заявил, что России «тесно» в границах «похабного» Брестского мира
Бывший помощник президента РФ Владислав Сурков, который считается одним из "архитекторов" сепаратистских образований в Восточной Украине, заявил, что современная Россия "не может находиться" в границах, установленных в 1918 году, после подписания Брестского мира с Германией. Эту мысль Сурков продвигает в статье "Туманное будущее похабного мира", опубликованной 15 февраля на портале "Актуальные комментарии".
"Тесно и скучно, и неловко... и немыслимо оставаться России в границах похабного (Брестского) мира. Мы за мир. Разумеется. Но не за похабный. За правильный", – написал он.
Как пишет Настоящее время, Брестский мир – сепаратный мирный договор, подписанный 3 марта 1918 года в городе Брест-Литовск представителями Советской России, а также Германии, Австро-Венгрии, Османской империи и Третьим Болгарским царством: он определял условия выхода РСФСР из Первой мировой войны. По условиям Брестского мира Россия обязывалась: не претендовать на территории современных стран Балтии (Латвии, Литвы и Эстонии) и части современной Беларуси;вывести войска из Финляндии и из Украины, а также признать Украинскую народную республику независимым государством;вывести войска с территории Османской империи, а также передать ей округа Ардаган, Батум и Карс;демобилизовать армию и разоружить флот;прекратить революционную пропаганду в странах, с которыми подписала договор, и союзных им государствах.После Брестского мира под контроль Германской империи и Австро-Венгрии перешло порядка 4% территории, которые на тот момент контролировала Россия – в основном в современных странах Балтии, Беларуси и Украины.
"Западная граница откатилась далеко на восток, задвинув страну в пределы допетровских, можно даже сказать, доромановских времен. Похабнее некуда", – комментирует условия этого соглашения Сурков. Далее бывший помощник Путина замечает, что после распада СССР Россия, по сути, вернулась на западе к границам февраля-марта 1918 года.
"Если сравнить современную карту европейской части нашей страны с картой, утвержденной пресловутым Брестским миром, то вряд ли найдется много отличий. Поразительно, но западная граница нынешней России почти буквально совпадает с той линией ограничения, на которую в 1918 г. малодушно согласились большевики после предъявления германского ультиматума, – пишет бывший помощник президента. – Получается, Россия, спустя много лет была вновь оттеснена обратно в границы "похабного мира". Не проиграв войны. Не заболев революцией. Какой-то смешной перестройки, какой-то мутной гласности хватило, чтобы лоскутная советская империя расползлась по швам".
"И что дальше? Точно – не тишина. Впереди много геополитики. Практической и прикладной. И даже, возможно, контактной", – полагает Сурков.
Статья бывшего помощника Путина появилась за несколько часов до визита в Москву канцлера Германии Олафа Шольца и на фоне патовой обстановки на границе России и Украины. В последние месяцы Кремль активно наращивал военные подразделения вблизи Украины, как на российской территории, так и в аннексированном Крыму и в Беларуси. После этого Москва выдвинула ультиматум НАТО и странам Запада, потребовав не брать в Альянс Украину, Грузию и другие страны бывшего СССР. Однако этот ультиматум не был принят НАТО, а многие страны Альянса выразили не только поддержку Украине в ее противостоянии с Москвой, но и начали поставлять в Украину оружие на случай войны с Россией.
В прошлом году Владимир Путин опубликовал статью "Об историческом единстве русских и украинцев" со схожими тезисами. В ней говорится, что "современная Украина – целиком и полностью детище советской эпохи", а страна "в значительной степени создавалась за счет исторической России". В ней Путин также написал, что "Киеву Донбасс просто не нужен". Статья с прошлого года стала обязательной для изучения в российской армии, несмотря на то, что значительное число украинских и западных историков считают изложенные в ней тезисы сомнительными.
Аналогичную статью Путин опубликовал на английском языке о странах Балтии. В ней он назвал законной аннексию балтийских стран Советским Союзом и заявил, что вхождение Литвы, Латвии и Эстонии в СССР было совершено на договорной основе, "с согласия избранных властей" и "соответствовало международному праву того времени".