"ლუკაშენკო სოხუმსა და ცხინვალს არასოდეს აღიარებს" - რას ფიქრობენ მინსკში
7 თებერვალს რიგმა რუსულმა მედიასაშუალებებმა გაავრცელეს ბელარუსი ლიდერის განცხადება სოხუმისა და ცხინვალის "შესაძლო აღიარების" თაობაზე, რამაც დიდი ხმაური გამოიწვია. პირველწყაროს წარმოადგენდა ვლადიმირ სოლოვიოვის YuTube-არხი, რომელსაც ალექსანდრე ლუკაშენკომ ინტერვიუ მისცა. მაგრამ როგორც შემდგომში გაირკვა, კრემლის სადეზინფორმაციო-პროპაგანდისტულმა არხმა ბელარუსი ლიდერის ზოგიერთი განცხადება საზოგადოებას დამახინჯებული სახით წარუდგინა. კერძოდ, «Соловьеву Live»-ის თანახმად, სოხუმისა და ცხინვალის შესაძლო აღიარების შესახებ დასმული კითხვის საპასუხოდ ლუკაშენკომ განაცხადა, «როგორც კი ჩავთვლი და პრეზიდენტი [რუსეთის – რედ.] მეტყვის, რომ ამის აუცილებლობა არსებობსო». ამასთან, სოლოვიოვმა “გადამალა” ბელარუსი ლიდერის შემდგომი სიტყვები, რომელიც მოგვიანებით მკითხველს ТАСС-მა გააცნო: «არის კი ამის სასიცოცხლო აუცილებლობა?». და თუ ერთი ფრაზის ამ ორ ნაწილს გავაერთიანებთ, გამოდის, ლუკაშენკოს ახალი არაფერი უთქვამს.
სწორედ ასე აღირქვეს ბელარუსი ლიდერის სიტყვები კრემლშიც. «როგორც ჩანს, ჩვენი მოკავშირე და პარტნიორი დამოუკიდებლად მიიღებს გადაწყვეტილებას, როცა ამას მიზანშეწონილად ჩათვლის», — განაცხადა პუტინის პრეს-მდივანმა დიმიტრი პესკოვმა.
ლუკაშენკოს განცხადებებს გამოეხმაურნენ თბილისშიც. როგორც საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, “ორმხრივი ურთიერთობების გათვალისწინებით, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარების საკითხი დღის წესრიგში არ დგას” და “ბელარუსი ამ მხრივ საერთაშორისო სამართლის ფუძემდებლური პრინციპების ერთგული რჩება”.
საქართველოს ექს-პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა კი 9 თებერვალს სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ თავის დროზე ლონდონში საიდუმლოდ ხვდებოდა ბელარუს ლიდერს და სწორედ ამის წყალობითაა, მინსკმა რომ სოხუმი და ცხინვალი ამ დრომდე არ აღიარა.
ირკვევა, რომ მინსკში ინფორმირებულები იყვნენ მათი შეხვედრების თაობაზე. მათ შესახებ გუშინ Telegram-არხ «Радиоточка НСН»-თან ბელარუსმა პოლიტოლოგმა დიმიტრი ბოლკუნეცმა ისაუბრა.
«ეს უფრო სააკაშვილისა და ლუკაშენკოს პირადი ურთიერთობების ამბავია. მაღალი ალბათობით, საუბარი მიდიოდა იმაზე, რომ თუ ლუკაშენკო სოხუმსა და ცხინვალს არ აღიარებდა, მას დასავლეთისკენ კარს შეუღებდნენ. გახსოვთ ალბათ, როგორი ცივი ურთიერთობები ჰქონდათ დასავლეთსა და მინსკს, 2008-2009 წლებში კი მათ დათბობას ვადევნებდით თვალს. სოხუმისა და ცხინვალის არაღიარებამ ხელი შეუწყო ამას, დასავლელმა ლიდერებმა ლუკაშენკოსთვის ხელის ჩამორთმევა მაინც დაიწყეს, მას კი ყოველთვის სურდა, ავტორიტეტული ყოფილიყო დასავლეთში" - იხსენებს პოლიტოლოგი.
მისივე აზრით, ეს საიდუმლო შეხვედრები პირდაპირ ლონდონის აეროპორტში იმართებოდა.
«ლუკაშენკო ბრიტანეთში მაღალი ალბათობით, ბორის ბერეზოვსკის თვითმფრინავით დაფრინავდა, რომელიც ხშირი სტუმარი იყო მინსკში და მრავალ საკითხში ლუკაშენკოს ნდობით აღჭურვილი პირი გახლდათ. მისი თვითმფრინავი პრაქტიკულად ყოველკვირეულად ეშვებოდა ბელარუსში. ლუკაშენკოს ვიზაც კი არ სჭირდებოდა: უბრალოდ ჯდებოდა ბერეზოვსკის თვითმფრინავში, ეშვებოდა ლონდონში, მაღალი ალბათობით, აეროპორტშივე ხვდებოდა სააკაშვილს და მერე ბრუნდებოდა უკან», - განაცხადა ბოლკუნეცმა და იქვე გაიხსენა, რომ ბერეზოვსკის დღიურის რამდენიმე წლის წინ გამოქვეყნებულ ჩანაწერებში ბელარუსის საგარეო საქმეთა მინისტრ მაკეის გვარი და საქართველოსთან კონტაქტებიც ფიგურირებს.
პოლიტოლოგმა დასავლეთში სააკაშვილის ავტორიტეტსაც გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ "სწორედ ის ეხმარებოდა ლუკაშენკოს დასავლეთის ქვეყნებთან ურთიერთობების აღდგენაში".
«2010 წელს ბელარუსის ტელევიზიამ მიხეილ სააკაშვილთან ინტერვიუ გამოაქვეყნა და საიტზეც განათავსა. ეს სენსაციად იქცა და მოსკოვი აღაშფოთა, რის შემდეგაც ინტერვიუ საიტიდან გაქრა. ფაქტია, რომ ლუკაშენკო შემდგომშიც ძალიან ბევრ საკითხს წყვეტდა სააკაშვილის დახმარებით. 2015 წელს ოდესაში საქართველოს ექს-პრეზიდენტი ბელარუსის საგარეო საქმეთა მინისტრ მაკეის შეხვდა და დიდი ეჭვი მეპარება, მათ შეხვედრაზე ოდესა-ბელარუსის ურთიერთობების განვითარებაზე ყოფილიყო საუბარი. სააკაშვილს დასავლეთში გარკვეული ავტორიტეტი აქვს. ლუკაშენკოსთვის კი იმ პერიოდში ძალზე მნიშვნელოვანი იყო, დასავლეთთან ურთიერთობები აღედგინა და ერთ-ერთი, ვინც მინსკს ამაში ეხმარებოდა, სწორედ სააკაშვილი გახლდათ, ისევე, როგორც უკრაინის ექს-პრეზიდენტი იუშჩენკო», - აღნიშნა მან.
პოლიტოლოგი დარწმუნებულია, რომ "ლუკაშენკო სოხუმსა და ცხინვალს არასოდეს აღიარებს და არც ყირიმს სცნობს რუსულად, რადგან დღესაც კი კვლავინდებურად სწამს, რომ ჯერ კიდევ აქვს დასავლეთთან ურთიერთობების აღდგენის შანსი და თუ ამმხრივ ანტირუსულ ხაზს გაატარებს, დასავლეთში მას ხელს კვლავ ჩამოართმევენ".

«Дверь на Запад»: Почему Лукашенко никогда не признает Абхазию и Южную Осетию
"Президент Белоруссии Александр Лукашенко никогда не признает Абхазию, Крым и Южную Осетию, он придерживается антироссийской риторики, чтобы Запад и дальше пожимал ему руку", - заявил белорусский политолог Дмитрий Болкунец в беседе с Telegram-каналом «Радиоточка НСН».
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили 9 февраля заявил, что тайно встречался в Лондоне с президентом Белоруссии Александром Лукашенко. Выступая в суде в Тбилиси, политик отметил, что благодаря этим поездкам белорусский лидер до сих пор не признал Южную Осетию и Абхазию.
«Это больше личная история взаимоотношений Лукашенко и Саакашвили. Вероятнее всего, речь шла о том, что если он не будет признавать Абхазию и Осетию, то ему откроют двери на Запад. Были довольно холодные отношения между Лукашенко и Западом. И в 2008-2009 годах активно шло потепление отношений. Непризнание Абхазии и Осетии повлияло на то, что с ним стали, по крайней мере, здороваться иногда. Лукашенко всегда хотел быть авторитетным европейским политиком. Лукашенко никогда не признает Абхазию, Осетию и Крым. Он по-прежнему верит, что у него есть шанс на восстановление отношений с Западом. Он рассчитывает, что если будет держаться антироссийской риторики, то ему будут дальше пожимать руку», - сказал Болкунец.
Комментируя заявление Саакашвили о его тайных встречах с Лукашенко, политолог отметил, что они могли происходить прямо на стоянке в аэропорту Лондона.
«Встречи могли быть. Если такие встречи проходили, то Лукашенко вероятнее всего летал туда на самолете Березовского. Он был частым гостем в Минске, его самолет практически каждую неделю был там. Лукашенко мог действительно на его самолете слетать в Лондон, причем встреча могла проходить в аэропорту. Даже никакая виза не нужна была. Просто человек садится в самолет, прилетает в аэропорт, там проходит встреча на стоянке, а дальше самолет обратно возвращается в Минск. Такая встреча могла быть тайная абсолютно. Учитывая, что Березовский был достаточно близким и доверенным лицом Лукашенко по многим вопросам. Несколько лет назад были опубликованы записи дневника Березовского, где на одной из страниц фигурировала фамилия Макей и контакты с Грузией. Очевидно, что эта конструкция абсолютно могла быть реализуема», - сказал Болкунец.
Также политолог подчеркнул, что Саакашвили имеет на Западе определенный авторитет, и именно он помогал Лукашенко выстраивать отношения со странами.
«В 2010 году на белорусском телевидении вышло интервью с Михаилом Саакашвили. Это стало сенсацией и вызвало возмущение в Москве. Это интервью удалили с сайта телевидения, его нету. Лукашенко через Саакашвили очень многие свои вопросы решал. Саакашвили выступал в качестве контактера в контактах Лукашенко и Запада. В 2015 году в Одессе проходила встреча министра иностранных дел Белоруссии Макея с Саакашвили. Вряд ли там обсуждали вопросы развития одесско-белорусских отношении. Саакашвили имеет определенные вес на Западе и авторитет. В тот период для Лукашенко было крайне важно восстановить отношения с Западом. Саакашвли был одним из тех, кто помогал ему эти отношения выстраивать, так же как это делал Ющенко», - резюмировал Болкунец.
Ранее Лукашенко заявлял, что признает Крым, Абхазию и Южную Осетию российскими сразу после того, как вместе с президентом России Владимиром Путиным осознает необходимость подобного решения.