ბიბილოვი: "წნელისის საგუშაგოს საკითხი დიპლომატიური გზებით უნდა მოგვარდეს"
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო ლიდერ ანატოლი ბიბილოვის განცხადებით, "წნელისის საგუშაგოს საკითხი დიპლომატიური გზებით უნდა მოგვარდეს". ამის შესახებ მან დღეს დე ფაქტო საზღვრის მიმდებარე ტერიტორიის მონახულებისას განაცხადა, სადაც 2019 წლიდან ქართული საპოლიციო საგუშაგო მოქმედებს.
«კიდევ ერთხელ მინდა, აღვნიშნო, რომ წნელისის პროვოკაციული საგუშაგოს საკითხი სამხედრო გზით ვერ გადაწყდება, რადგან ნებისმიერი ძალისმიერი მცდელობა ნიშნავს ომს. ჩვენ ომი არ გვსურს, უკანონო საგუშაგოს პრობლემას ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე ვაყენებთ და ვფიქრობ, მას რაღაც გადაწყვეტა ნებისმიერ შემთხვევაში ექნება. ყველას მშვენივრად ესმის - ჩვენს ევროპელ პარტნიორებსაც, თავად ქართულ მხარესაც, რომ ეს საგუშაგო სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზეა განთავსებული. ჩვენ კი ჯერ-ჯერობით ჩვენი მოქალაქეების უსაფრთხოება უზრუნველვყავით. სასაზღვრო სამსახურის თანამშრომლები ამისთვის ყველაფერს აკეთებენ. ყველაფერ დანარჩენს, გარდა იმ ნაწილისა, სადაც უკანონო ქართული საგუშაგო დგას, ოსი მესაზღვრეები აკონტროლებენ» - წერს ბიბილოვი Instagram-ში და იქვე დასძენს, რომ "საქართველოსთან ურთიერთობები კვლავინდებურად რთულია".
«ქართული მხარე კვლავინდებურად აჭიანურებს ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერის ირგვლივ მოლაპარაკებებს და ამავდროულად ჩვენი რესპუბლიკის დისკრედიტაციის მცდელობებს არ წყვეტს. სამხედროებთან შეხვედრაზე უკვე ვთქვი და ახლაც გავიმეორებ: სამხრეთ ოსეთი თვითკმარი რესპუბლიკაა და არასოდეს იქნება საქართველოს ნაწილი. როგორც სიმღერის ტექსტშია, სხვისი მიწა არაფერში გვჭირდება, მაგრამ ჩვენის ერთ გოჯსაც არ დავთმობთ"», – დასძინა ბიბილოვმა.
როგორც ცნობილია, ოსური ოპოზიცია ბიბილოვს 2019 წელს "სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიის 200 კვ. კილომეტრის საქართველოსთვის ლამის ჩუქებაში" ადანაშაულებს. პოლიტიკური ოპონენტები არ ეთანხმებიან მის განცხადებას იმის შესახებ, რომ 1922 წლის დეკრეტით, სოფლები გუჯაბაური, არცევი, ორჭოსანი "საქართველოს ტერიტორიაზე შეიძლება, აღმოჩნდეს". ოპოზიციამ ბიბილოვის იმპიჩმენტის ინიცირება სცადა, თუმცა არაფერი გამოუვიდა.

Анатолий Бибилов: Южная Осетия никогда не будет частью Грузии
Президент самопровозглашенной республики Южная Осетия Анатолий Бибилов сегодня посетил участок де-факто границы близ села Цнелиси, где с 2019 года выставлен пост грузинской полиции.
Бибилов заявил, что вопрос «провокационного грузинского поста» нужно решать дипломатическим путем.
«Я еще раз хочу заявить, что военным путем решения этому вопросу нет. Потому что любое силовое решение – это война. Мы войны не хотим, вопрос незаконного поста на территории Республики Южная Осетия мы решаем на женевских переговорах и в МПРИ (Механизм по предотвращению и реагированию на инциденты – ред.).
Я думаю, что какое-то решение в любом случае будет. Все прекрасно понимают и наши европейские партнеры, грузинская сторона сама прекрасно об этом знает, что этот пост стоит на территории Южной Осетии. Мы же пока обеспечили безопасность наших граждан. Сотрудники Пограничной службы все для этого делают», – сказал он.
Анатолий Бибилов подчеркнул, что «все остальное, кроме той части, где выставлен незаконный грузинский пост, контролируется пограничниками Республики Южная Осетия».
В комментарии, опубликованном в Instagram-аккаунте, Бибилов также написал, что отношения с Грузией остаются сложными.
«Грузинская сторона продолжает торпедировать переговоры по подписанию соглашения о неприменении силы. Не прекращая при этом попыток дискредитации нашей Республики. Говорил на встрече с военными и скажу сейчас: Южная Осетия – самодостаточная республика и никогда не будет частью Грузии. Все, как в известной песне: "Чужой земли мы не хотим ни пяди, но и своей вершка не отдадим"», – сказал Бибилов.
Ранее югоосетинские оппозиционеры заявляли, что в 2019 году Бибилов едва не «подарил» Грузии более 200 квадратных километров югоосетинской территории. Оппозиционеры не согласны и с заявлением Бибилова о том, что согласно декрету 1922 года села Гуджабар, Арцеу, Орчосан (Гуджабаури, Арцеви, Орчосани – ред.) «могут оказаться на территории Грузии». Они попытались объявить импичмент Бибилову, но не смогли.