უკრაინაში მყოფი კანადელი სამხედროები დნეპრის მარჯვენა ნაპირზე გადაიყვანეს
კანადელი სამხედროები, რომლებიც უკრაინაში საწვრთნელი ოპერაცია UNIFIER-ის ფარგლებში იმყოფებიან, მდინარე დნეპრის მარჯვენა ნაპირზე გადაიყვანეს. ამის შესახებ CBC News-ს უკრაინაში UNIFIER-ის სარდალმა ლიუკ-ფრედერიკ გილბერტმა აცნობა.
მისივე თქმით, უკვე გადადისლოცირდა 200 ინსტრუქტორიდან დაახლოებით 30%, სნაიპერი-ინსტრუქტორების ჩათვლით.
"უკრაინაში რუსეთის შეჭრის საფრთხის გამო 60 სამხედრო ხუთი ლოკაციიდან სხვა ბაზებზე გადაიყვანეს. გადადისლოცირებული ინსტრუქტორები უკრაინელი მებრძოლების წვრთნას ახალ ლოკაციებზე გააგრძელებენ" - დასძინა გილბერტმა.
თავის მხრივ კანადის თავდაცვის მინისტრმა ანიტა ანადმა განმარტა, რომ დისლოკაციის ადგილი კანადური შენაერთების უსაფრთხოების მიზნით იცვლება.
ცნობისთვის: UNIFIER-ის მისიის ფარგლებში კანადელი ინსტრუქტორები ქვეყნის შეიარაღებული ძალებისა და ეროვნული გვარდიის მებრძოლებს წვრთნიან. მისია 2022 წლის მარტში უნდა დასრულებულიყო, თუმცა 3 თვით გაახანგრძლივეს. ამასთან, კანადა უკრაინაში დამატებით 60 სამხედროს აგზავნის.

Канада переместила своих военных в Украине на запад от реки Днепр
Канадские военные, которые находятся в Украине в рамках тренировочной операции UNIFIER, переведены на правый берег реки Днепр.
О перемещении канадских военных сообщил командующий UNIFIER в Украине Люк-Фредерик Гилберт, передает CBC News.
Гилберт уточнил, что перемещено около 30% из 200 инструкторов, включая инструкторов-снайперов. Это сделано из-за угрозы российского вторжения в Украину.
В частности, 60 военнослужащих вывели из пяти локаций: Одессы, Старого, Николаева, Десны и Борисполя – и отправили на другие базы.
Канадские военные переместились к западу от реки Днепр. Гилберт уточнил, что передислоцированные инструкторы продолжат тренировать украинских бойцов, однако на новых локациях.
Министр обороны Канады Анита Ананд, которая недавно посетила Украину, пояснила, что передислокацию проводят для безопасности канадских войск.
Справка. В рамках миссии UNIFIER в Украине канадские инструкторы проводят обучение бойцов Вооруженных сил Украины и Национальной гвардии. Миссия должна была закончиться в марте 2022 года, однако ее решили продлить еще на 3 года. Кроме этого, Канада дополнительно направит в Украину еще 60 военных.