ნატო-ს წევრი ქვეყნები აღმოსავლეთ ევროპაში მოკავშირეებს ათასობით სახმედროს, საბრძოლო თვითმფრინავებსა  და ხომალდებს უგზავნიან
01/02/2022 20:00:03 მსოფლიო
უკრაინის საზღვრებთან რუსული ძალის განგრძობადი მობილიზების ფონზე ნატო-ს წევრი ქვეყნები აღმოსავლეთ ევროპაში მოკავშირეებს ათასობით სახმედროს, საბრძოლო თვითმფრინავებსა და ხომალდებს უგზავნიან.
გასულ კვირას ლიტვაში ოთხი დანიური გამანადგირებელი F-16 დაეშვა, რათა ბალტიისპირეთის ქვეყნებში ნატო-ს პატრულირების მისია გააძლიეროს.
2014 წელს ყირიმის ძალისმიერი ანექსიის შემდეგ ნატო-მ ესტონეთში, ლატვიაში, ლიტვასა და პოლონეთში "გაძლიერებული მოწინავე ბაზირების" ფარგლებში 4-დან 5 ათასამდე სამხედრო განათავსა.
გადასროლისთვის მზადაა 8500 ამერიკელი სამხედროც.
«აღმოსავლეთ ევროპასა და ნატო-ს ქვეყნებში მებრძოლებს უახლოეს ხანებში გავგზავნი», – განაცხადა გასული კვირის ბოლოს აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა.
ათობით ათასი ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურე უკვე დისლოცირებულია ევროპაში, უმთავრესად გერმანიასა და ბრიტანეთში. ერთ-ერთი სცენარის მიხედვით, მათი ნაწილი თანდათანობით ნატო-ს აღმოსავლეთ მოკავშირებთან შეიძლება, გადაიყვანონ.
საფრანგეთმა გააკეთა განცხადება იმის შესახებ, რომ რუმინეთში ასობით სამხედროს განთავსებას გეგმავს.
ელიან, რომ ბრიტანეთი მიმდინარე კვირას ნატოელ მოკავშირეებს დამატებითი ძალების განთავსებასა და ამჟამინდელი - 1150-კაციანი კონტინგენტის გაორმაგებას შესთავაზებს.
ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრმა ბენ უოლესმა განაცხადა, რომ ეს სიგნალად უნდა იქცეს მოსკოვისთვის.
«ვფიქრობ, მნიშვნელოვანია, მივახვედროთ პრეზიდენტი პუტინი, რომ სწორედ ის, რისიც მას ეშინია, კერძოდ ნატო-ს მეტი ძალა რუსეთის საზღვრების სიახლოვეს, იქცევა უკრაინის მსგავს სუვერენულ ქვეყნებში შეჭრის შედეგად», – განუცხადა ჟურნალისტებს უოლესმა.
ამასთან, ნატო არ გეგმავს უკრაინაში საბრძოლო ქვედანაყოფების გაშლას, - აცხადებენ ბრიტანელი სამხედრო სპეციალისტები. მათი განმარტებით, ნატო-ს ის ძალები, რომლებიც ამჟამად რუსეთის მოსაზღვრე ქვეყნებში იმყოფებიან, იქ რეალურად, მზადყოფნის უზრუნველსაყოფად არიან, ასრულებენ რა თავდაცვით-შეკავებითი პოტენციალის ფუნქციას და არა კონფლიქტზე ან პირდაპირ საბრძოლო მოქმედებებზე გათვლით.

НАТО отправляет войска и технику на восток для противостояния российской угрозе
Страны-члены НАТО направляют тысячи военнослужащих, боевых самолетов и кораблей союзникам в Восточной Европе на фоне эскалации напряженности с Россией в связи с развертыванием Москвой более 100 000 военнослужащих на границе с Украиной.
Четыре датских истребителя F-16 на прошлой неделе приземлились в Литве, чтобы усилить миссию НАТО по патрулированию воздушного пространства в странах Балтии.
После насильственной аннексии Крыма в 2014 году НАТО разместило от 4 тысяч до 5 тысяч военнослужащих в Эстонии, Латвии, Литве и Польшe в рамках «усиленного передового базирования».
В состоянии готовности к переброске находятся 8500 американских военнослужащих.
«Я переброшу войска в Восточную Европу и страны НАТО в ближайшее время», – заявил в пятницу президент США Джо Байден.
Десятки тысяч американских военнослужащих уже дислоцированы в Европе, в основном в Германии и Великобритании. Согласно одному сценарию, часть из них может быть постепенно переведена к восточным союзникам по НАТО.
Франция объявила о планах развернуть сотни военнослужащих в Румынии.
Ожидается, что Великобритания на этой неделе предложит союзникам по НАТО развернуть дополнительные войска, потенциально удвоив нынешний контингент, составляющий около 1150 человек.
Министр обороны Великобритании Бен Уоллес заявил, что эти развертывания должны послужить сигналом для Москвы.
«Думаю, важно, чтобы мы дали понять президенту Путину, что именно то, чего он боится, а именно больше войск НАТО ближе к границам России, будет следствием стратегической ошибки вторжения в суверенную страну, такую как Украина», – заявил Уоллес журналистам.
При этом НАТО не планирует развертывать боевые подразделения в Украине, отметила аналитик по вопросам безопасности из Университетского колледжа Лондона Джули Норман.
«Те войска НАТО, которые находятся в этих приграничных государствах, действительно скорее находятся там для обеспечения готовности и в качестве оборонительного и сдерживающего потенциала, а не в расчете на прямой конфликт или прямые боевые действия», – сказала она.