სომხეთის მმართველმა პარტიამ ქვეყნის პრეზიდენტად ვააგნ ხაჩატრიანი წარადგინა
სომხეთის მმართველმა პარტიამ ქვეყნის პრეზიდენტის თანამდებობაზე მაღალტექნოლოგიური მრეწველობის მინისტრ ვააგნ ხაჩატრიანის კანდიდატურა წარადგინა.
ეს ინფორმაცია ცოტა ხნის წინ პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა ალენ სიმონიანმა დაადასტურა.
«ვფიქრობ, კარგი კანდიდატი შევარჩიეთ, რომელიც მოვალეობებს სათანადოდ გაართმევს თავს», – განაცხადა სიმონიანმა.
1990-იან წლებში ხაჩატრიანი გახლდათ ერევნის მერი, პარლამენტის დეპუტატი, მინისტრად კი იგი 2021 წლის აგვისტოში დაინიშნა
ცნობისთვის: სომხეთის პრეზიდენტის თანამდებობაზე არმენ სარქისიანის უფლებამოსილება შეწყდა. ეროვნული კრების (პარლამენტის) თავმჯდომარემ ალენ სიმონიანმა შესაბამის პროტოკოლს დღეს მოაწერა ხელი, - იუწყება სომხეთის პარლამენტი.
კონსტიტუციის თანახმად, ახალი პრეზიდენტის მიერ უფლებამოსილების შესრულების დაწყებამდე მის მოვალეობებს პარლამენტის თავმჯდომარე ასრულებს, ამ შემთხვევაში - ალენ სიმონიანი. თავად სიმონიანის მოვალეობებს კი მანამდე ვიცე-სპიკერი აკოფ არშაკიანი შეასრულებს, - ნათქვამია უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს განცხადებაში.
არმენ სარქისიანმა გადადგომის შესახებ 23 იანვარს განაცხადა და ძირითად მიზეზად იმ თანამდებობრივი უფლებამოსილებების არქონა დაასახელა, რომელიც საშინაო და საგარეო პოლიტიკის ძირეულ პროცესებზე ზემოქმედების შესაძლებლობას მისცემდა.
კონსტიტუციის თანახმად, პრეზიდენტის ვადამდელი არჩევნები თანამდებობის გათავისუფლებიდან არაუადრეს 25 და არაუგვიანეს 35 დღისა ტარდება.

Правящая партия Армении выдвинула на пост президента Ваагна Хачатряна
Исполняющий обязанности президента Армении Ален Симонян подтвердил информацию о выдвижении правящей партией «Гражданский договор» кандидатуры министра высокотехнологичной промышленности Ваагна Хачатряна на пост президента страны.
«Принято решение выдвинуть кандидатуру Ваагна Хачатряна. Я считаю, что мы выбрали хорошего кандидата и он выполнит свои обязанности должным образом», – сказал Симонян.
В начале 90-х Хачатрян был мэром Еревана, являлся депутатом парламента. Был назначен министром высокотехнологичной промышленности в августе 2021 года, пишет агентство РИА Новости.
Армен Саркисян заявил о своей отставке с поста президента Армении 23 января. В качестве основной причины он указал отсутствие должных полномочий, не позволяющих главе государства влиять на коренные процессы внешней и внутренней политики. На следующий день парламент получил его прошение. У Саркисяна было 7 дней на то, чтобы отозвать свое заявление об отставке. Вчера этот срок истек.
Согласно Конституции, досрочные выборы президента проводятся в парламенте не ранее, чем через 25 и не позднее, чем через 35 дней после того, как пост президента оказывается вакантным.
Выборы нового президента могут состояться в течение десяти дней, начиная с 25 февраля, пишет Радио Азатутюн.