“NATO-საქართველოს სწავლება 2022“ საქართველოში მარტში გაიმართება
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, სწავლების დაგეგმვიდან აღსრულების ფაზის ჩათვლით ქართული მხარე უხელმძღვანელებს და მასში მონაწილეობას NATO-ს წევრი და პარტნიორი ქვეყნები მიიღებენ.
"სამი დღის განმავლობაში „NATO-საქართველოს წვრთნისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრში“ (JTEC) სწავლების დაგეგმვის საბოლოო კონფერენციაზე NATO-ს წევრი და პარტნიორი ქვეყნებისა და ქართული მხარის წარმომადგენლებმა საბოლოო დეტალები შეაჯამეს. კონფერენციაზე სპეციალურად NATO-ს გაერთიანებული ძალების წვრთნების ცენტრის მეთაურის მოადგილე, ბრიგადის გენერალი ჯოზეფ სპიშაკი და ვიცე-პოლკოვნიკი გაბორ ენდროდი იმყოფებოდნენ. NATO-ს წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრები საქართველოს თავდაცვის ძალების მეთაურის მოადგილეებმა, გენერალ-მაიორმა ზაზა ჩხაიძემ და ბრიგადის გენერალმა ირაკლი ჭიჭინაძემ გამართეს. შეხვედრებზე მხარეებმა NATO-საქართველოს სწავლების დეტალები განიხილეს. საუბარი ასევე NATO-სთან თანამშრომლობის სამომავლო გეგმებს შეეხო. „ნატო-საქართველოს სწავლება 2022“ ნატო-საქართველოს წვრთნებისა და შეფასების ერთობლივ ცენტრში (JTEC) ჩატარდება. სწავლებაში მონაწილეობას 20-ზე მეტი NATO-ს წევრი და პარტნიორი ქვეყნის სამხედრო მოსამსახურეები მიიღებენ. წვრთნების განმავლობაში მონაწილეები კომპიუტერული სიმულაციების მეშვეობით ნატოს ოპერაციების დაგეგმვისათვის საჭირო უნარ-ჩვევებს განავითარებენ. სწავლება NATO-საქართველოს არსებითი პაკეტის ფარგლებში (SNGP) ხორციელდება და ჩრდილო-ატლანტიკურ ალიანსთან საქართველოს თავსებადობის ამაღლებას შეუწყობს ხელს" - აცხადებენ უწყებაში.

Georgia will host „NATO-Georgia Exercise 2022“ for the third time in March
Georgia will host „NATO-Georgia Exercise 2022“ for the third time in March. From planning to execution phase the joint NATO-Georgia exercise will be led by the Georgian side. The exercise will be comprised of NATO member and partner countries.
Representatives of NATO member and partner countries along with the Georgian counterparts summarized the final details during the three-day Final Coordination Conference of the „NATO-Georgia Exercise 2022“at the NATO-Georgia Joint Training and Evaluation Center (JTEC) in Krtsanisi. NATO Joint Forces Training Center (JFTC) Deputy Commander, Chief of Staff Brigadier General Jozsef Szpisjak and LTC Gabor Endrodi attended the Final Coordination Conference. In the framework of the visit, representatives of JFTC held working meetings with the Deputy Chiefs of the Georgian Defence Forces, Major General Zaza Chkhaidze and Brigade General Irakli Chichinadze. The sides talked about the details of „NATO-Georgia Exercise 2022“ and discussed future plans of cooperation.
“NATO-Georgia Exercise 2022” will take place at the NATO-Georgia Joint Training and Evaluation Center (JTEC), Krtsanisi. Military personnel of more than 20 NATO member and partner countries will take part in the exercise. The participants will improve skills in planning NATO operations through Computer Assisted, Command Post Exercise (CAX/CPX). The exercise is implemented under the Substantial NATO-Georgia Package (SNGP) and is aimed at further developing the interoperability of Georgian, Allied and Partner Forces, as well as Georgian command and control capabilities.