"საქართველოს საზღვრის დეელიმიტაცია": ოსური "პარლამენტის" სესიაზე მწვავე დებატები გაიმართა
დე ფაქტო პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა მონაწილეობა მიიღო ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო "პარლამენტის" სესიაში, რომელზეც მწვავე დებატები გაიმართა.
"დეპუტატებმა" სხდომაზე კვლავ დააყენეს "საქართველოსთან საზღვრის" საკითხი.
ოპოზიცია წინა პერიოდშიც ადანაშაულებდა ბიბილოვს იმაში, რომ 2019 წელს "კინაღამ აჩუქა საქართველოს სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიის 200 კვ. კმ-ზე მეტი მიწა". ოპოზიცია ასევე არ ეთანხმება ბიბილოვის ამასწინანდელ განცხადებას იმის შესახებ, რომ "1922 წლის დეკრეტის თანახმად, სოფლები გუჯაბარი, არცევი, ორჭოსანი [გუჯაბაური, არცევი, ორჭოსანი - რედ.] შესაძლოა, საქართველოს ტერიტორიაზე აღმოჩნდეს».
დღევანდელ სესიაზე ბიბილოვმა იგივე გაიმეორა, რის შემდეგაც "პარლამენტში" ვითარება დაიძაბა. საქმეში "სახელმწიფო დაცვის სამსახურის" თანამშრომლების ჩართვა გახდა საჭირო.

На сессии югоосетинского парламента разгорелись острые дебаты
Президент самопровозглашенной республики Южная Осетия Анатолий Бибилов принял участие в сессии югоосетинского парламента, на которой разгорелись острые дебаты.
Депутаты подняли на заседании вопрос о де-факто границе с Грузией. Ранее они заявляли, что в 2019 году Бибилов едва не «подарил» Грузии более 200 квадратных километров югоосетинской территории. Оппозиционеры не согласны и с заявлением Бибилова о том, что согласно декрету 1922 года села Гуджабар, Арцеу, Орчосан (Гуджабаури, Арцеви, Орчосани – ред.) «могут оказаться на территории Грузии».
Сегодня Бибилов повторил это слова, после чего ситуация в парламенте накалилась. В ситуацию вмешались сотрудники госохраны, Бибилов попросил их покинуть зал заседаний.
Югоосетинский лидер также заявил, что «именно президент принял решение о том, чтобы пограничники встали на сегодняшних границах».