დონბასს ორმა ამერიკულმა სადაზვერვო თვითმფრინავმა გადაუფრინა
აღმოსავლეთ უკრაინას, მათ შორის სეპარატისტების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიას ორმა ამერიკულმა სადაზვერვო თვითმფრინავმა გადაუფრინა, რომელიც ინფორმაციის შეგროვების უნიკალური შესაძლებლობებითაა აღჭურვილი.
ეს ამერიკული არმიის პირველი მსგავსი ოპერაცია იყო, - იუწყება ჟურნალი Forbes.
მისივე მონაცემებით, საჰაერო ხომალდები E-8C და RC-135V უკრაინის საჰაერო სივრცეში, გამყოფი ხაზიდან დაახლოებით 60 კმ-ში ფრენდნენ.
ცნობისთვის: E-8C აღჭურვილია მძლავრი რადარით, რომელსაც 250 კმ რადიუსში 600-მდე ერთეული სამხედრო ტექნიკის გადაადგილების ფიქსირება შეუძლია. Boeing RC-135V კი რადიოელექტრონულ დაზვერვას აწარმოებს და ეკიპაჟების საუბრების ფიქსირების უნარი აქვს.
როგორც Forbes-ი აღნიშნავს, ამ მისიას სიმბოლური დატვირთვაც ჰქონდა: იგი განხორციელდა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის ამასწინანდელი გაფრთხილების მიუხედავად "რუსეთის საზღვრების სიახლოვეს ნატო-ს ძალების განთავსების შემთხვევაში მოსალოდნელი სერიოზული შედეგების" თაობაზე.
თვითმფრინავები ჩართული ტრანსპონდერებით ფრენდნენ, რაც რუსულ მხარეს მათი გადაადგილებისთვის თვალის დევნების საშუალებას აძლევდა.

Самолеты-разведчики США пролетели вблизи Донбасса
Два американских разведывательных самолета, обладающих уникальными возможностями для сбора информации, совершили в понедельник полет над восточной частью Украины неподалеку от удерживаемой сепаратистами территории. Это одна из первых подобных операций американской армии сообщает журнал Forbes.
По сведениям Forbes, самолеты-разведчики E-8C и RC-135V находились в воздушном пространстве Украины приблизительно в 60 километрах от линии разграничения. E-8C оборудован мощным радаром, способным отслеживать движущиеся объекты на протяжении некоторого времени, что дает точное представление о передвижении до 600 единиц боевой техники в радиусе свыше 250 километров. Boeing RC-135V ведет радиоэлектронную разведку, он может перехватывать переговоры их экипажей.
Журнал подчеркивает, что миссия также носила символический характер. Она была предпринята несмотря на недавнее предупреждение министра иностранных дел России Сергея Лаврова "о серьезных последствиях размещения сил НАТО" вблизи российских границ. Самолеты летали с включенным транспондерами, что позволяло российской стороне наблюдать за их передвижениями.