დე ფაქტო აფხაზეთში ისმის ლოზუნგი - „არ მოგცემთ აფხაზეთის გაყიდვის უფლებას“
ოკუპირებულ სოხუმში სერიოზული ვნებათაღელვაა. ე.წ ოპოზიციამ რამდენიმე ათასი ადამიანი ქალაქის ცენტრში გამოიყვანა და დე ფაქტო ხელისუფლება კრიზისის შექმნაში დაადანაშაულა. მათ ასლან ბჟანიას ე.წ ხელისუფლებას პრეტენზიები წაუყენეს კორონავირუსთან ბრძოლის არაეფექტურობის, ენერგოსისტემის დაქცევის, ჩინოვნიკური აპარატის გაფართოებისა და რუსეთზე რესურსების მიყიდვის გამო. როგორც „ეხო კავკაზა“ იუწყება, აქციაზე ერთ-ერთი მთავარი ლოზუნგი იყო „ჩვენ არ მოგცემთ აფხაზეთის გაყიდვის უფლებას“, ასევე ჩანდა ტრანსპარანტები სიტყვებით: „ბოდიში მოიხადე და წადი“, „ხალხს შენი არ სჯერა, ხალხი ტყუილებისგან დაიღალა“, „მოგვეცით დენი და წყალი“.
როგორც ირკვევა, დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ მომიტინგეებთან გასვლაზე უარი თქვა, რის შემდეგაც ისინი სამთავრობო შენობებისკენ დაიძრნენ, იქ კი სამართალდამცველებთან შეტაკებები მოხდა. ადგილზე იყო დაპირისპირების მცდელობები. მოგვიანებით, ბჟანიამ განცხადება გაავრცელა, მან მადლობა გადაუხადა აფხაზ ე.წ სამართალდამცველებს იმისთვის, რომ დე ფაქტო რესპუბლიკა „მოვლენების უარესი განვითარებისგან“ დაიცვეს. როგორც ჩანს, ის აგრძელებს ხისტ პოზიციაზე ყოფნას და მოლაპარაკებებზე წასვლას არ აპირებს, თუმცა არც ოპოზიციის წარმომადგენლები აპირებენ გაჩერებას. აქციის ბოლოს მათ რეზოლუცია გაახმოვანეს, რომლის მიხედვითაც მათ სურთ ხელისუფლებაში მყოფი ასლან ბჟანია მართვას ჩამოაშორონ.
„ეხო კავკაზა“-სთვის მიცემულ განმარტებაში, „აფხაზეთის სახალხო მოძრაობის“ და ე.წ გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერი ადგურ არძინბა აცხადებს, რომ იმ ადამიანებმა, რომლებიც დღეს აფხაზეთს მართავენ, არ იციან რა არის სუვერენიტეტი და როგორ უნდა უხელმძღვანელონ დამოუკიდებელ სახელმწიფოს. ის ამბობს, რომ ისინი მუდამ ვიღაცის მფარველობის ქვეშ მიილტვიან. რთული გამოსაცნობი არ უნდა იყოს, რომ საუბარია კრემლზე, რომელიც სრულ კონტროლს ახორციელებს როგორც ოკუპირებული რესპუბლიკის რესურსებზე, ისევე ხელისუფლებაზე. პარტია „აფსნის“ ლიდერი ვიტალი გაბნია კი აცხადებს, რომ „ხელისუფლება ანგრევს ხალხის სულისკვეთებას, როცა მუდმივად არწმუნებს, რომ აფხაზეთი დამოუკიდებლად ცხოვრებას და განვითარებას ვერ შეძლებს“. ადამიანი, რომელთან საუბარსაც, როგორც ჩანს, ბჟანია ყველაზე მეტად გაურბის, ეს მოძრაობა „აიდგილარას“ ლიდერი კან კვარჩიაა. ის აცხადებს, რომ ხელისუფლებამ აფხაზეთის ენერგეტიკა კატასტროფამდე მიიყვანა, ხოლო პრობლემების გადაწყვეტის მაგივრად, ეს სფერო უცხოელ ინვესტორებს გადასცა. ახლა კი დე ფაქტო აფხაზეთს საგარეო ვალი 3 მილიარდ რუბლამდე გაეზარდა. ეს მუდმივი პროცესია, რაც იმას ნიშნავს, რომ კრემლი ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ თავისი ბიუჯეტის დოტაციაზე მყოფი დე ფაქტო აფხაზეთი კიდევ უფრო მეტად დაამონოს და ხალხს ამოსუნთქვის საშუალება არ მისცეს.
აღსანიშნავია, რომ სულ ცოტა ხნის წინ, კრემლმა ოკუპირებულ აფხაზეთში თავისი გავლენების გასაძლიერებლად კრემლის ერთ-ერთი იდეოლოგის, ვლადისლავ სურკოვის ყოფილი თანაშემწე ინალ არძინბა მიავლინა. სოხუმში გაზრდილი და მოსკოვში კარიერული წინსვლით გამორჩეული არძინბა ახლა დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრად დაინიშნა. ის 2014-2018 წლებში მუშაობდა რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში, სადაც ასევე იკავებდა დსთ-ის საკითხებში მთავარი მრჩევლის თანამდებობას. უკრაინის პროკურატურა მას „ადანაშაულებს სახელმწიფო საზღვრის შეცვლის მომზადებასა და ოდესის ოლქის ტერიტორიაზე სეპარატისტული წარმონაქმნის, „ბესარაბიის სახალხო რესპუბლიკის“ შექმნის მცდელობაში“.
როგორც ჩანს, დე ფაქტო აფხაზეთში ახლა ყველაფერი კეთდება საიმისოდ, რაც რუსეთს სურს, აფხაზი ხალხის „დამოუკიდებლობის“ სურვილი კი არავის აინტერესებს. მით უფრო, რომ ადამიანი, რომელსაც მომავალ დე ფაქტო პრეზიდენტობას უწინასწარმეტყველებენ ამბობს, რომ ოკუპირებულ აფხაზეთსა და რუსეთს შორის ურთიერთობები კიდევ უფრო უნდა განმტკიცდეს. თუ რას ნიშნავს ეს „განმტკიცება“ აბსოლუტურად გასაგები უნდა იყოს, მით უფრო სოხუმის ცენტრში მდგარი მომიტინგეებისთვის, რომლებიც დღესაც კი „დენს და წყალს“ ითხოვენ.

В де-факто Абхазии актуален лозунг - «Мы не позволим продать Абхазию»
В оккупированном Сухуми серьезные волнения. Так называемая оппозиция привела несколько тысяч человек в центр города и обвинила де-факто правительство в создании кризиса. Люди жалуются на неэффективность борьбы с коронавирусом, крах энергосистемы, разрастание бюрократии и продажу ресурсов де факто респубики Российским властям. Как сообщает «Эхо Кавказа», одним из основных лозунгов на митинге было «Мы не позволим продать Абхазию», а также транспоранты со словами: «Извинись и уходи», «Люди тебе не верят, народ устал от лжи »,« Дайте свет и воду».
Как выяснилось, де-факто президент Аслан Бжания отказался выйти к митингующим, после чего они направились к т н правительственному зданию, где произошли столкновения с правоохранительными органами. На месте были попытки взять штурмом здание. Позже Бжания выпустил заявление, в котором поблагодарил так называемых абхазских силовиков за защиту де-факто республики от «нахудшего развития событий». Похоже, что он по-прежнему держит жесткую позицию и не собирается идти на уступки, хотя и представители оппозиции не собираются останавливаться. По окончании митинга они выпустили коммюнике, согласно которому становится ясно, что они хотят отстранить Аслана Бжания от власти.
В интервью «Эхо Кавказа» лидер Абхазского народного движения и так называемой объединенной оппозиции Адгур Ардзинба говорит, что люди, которые сегодня управляют Абхазией, понятие не имеют, что такое суверенитет и как управлять независимым государством. Он заявляет, что их всегда тянет под чье-то покровительство. Нетрудно догадаться, что речь идет о Кремле, который полностью контролирует как ресурсы оккупированной республики, так и правительство. Виталий Габния, лидер партии «Апсны», говорит, что что власть «ломает дух народа, постоянно убеждая людей в том, что жить и развиваться самостоятельно Абхазия не может». Человек, с которым Бжания, кажется, больше всего избегает диалога, - это Кан Кварчия, лидер движения “Аидгылара”. Он говорит, что правительство довело энергетику Абхазии до катастрофы и вместо решения проблем передало ресурсы иностранным инвесторам. Сейчас внешний долг де-факто Абхазии увеличился до 3 миллиардов рублей. И это непрерывный процесс, что означает, что Кремль делает все возможное, чтобы еще больше поработить де-факто Абхазию, которая субсидируется его бюджетом, и не позволять людям свободно дышать.
Следует отметить, что недавно Кремль направил Инала Ардзинба, бывшего помощника Владислава Суркова, одного из кремлевских идеологов, для усиления своего влияния в оккупированной Абхазии. Выросший в Сухуми и отличившийся карьерным ростом в Москве, Ардзинба сейчас назначен министром иностранных дел де-факто республики. В 2014-2018 годах он работал в администрации президента России, и где также занимал должность главного советника по делам СНГ. Прокуратура Украины «обвиняет его в попытки изменения государственной границы и создания сепаратистского образования «Бессарабской Народной Республики» в Одесской области».
Как видно в де-факто Абхазии сейчас делается все то, чего хочет Россия, и никого не волнует стремление абхазского народа к «независимости». Более того, человек, которого прогнозируют на следующее де-факто президентство, говорит о том, что отношения между оккупированной Абхазией и Россией необходимо еще больше укреплять. Что скрывается под словом «укрепление» должно быть абсолютно ясным, особенно для протестующих в центре Сухуми, которые все еще требуют «света и воды».