მოსკოვი თურქეთში ჩეჩნეთის პირველი პრეზიდენტის - დუდაევის ძეგლის დადგმას აპროტესტებს
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო თურქეთში ჩეჩნეთის რესპუბლიკა იჩქერიის პირველი პრეზიდენტის - ჯოჰარ დუდაევის ძეგლის დადგმას აპროტესტებს.
"ყველასათვის ცნობილია ჩვენი პრინციპული პოზიცია ექსტრემისტების, ტერორისტებისა და ბოევიკებისთვის ყველა სახის ძეგლისა თუ მემორიალის გახსნასთან დაკავშირებით", - განაცხადა ბრიფინგზე საგარეო უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ.
მოსკოვმა რეაგირება საკმაოდ გვიან მოახდინა: დუდაევის ძეგლი თურქულ ქალაქ კიორფეზში, მისივე სახელობის პარკში ჯერ კიდევ 10 დეკემბერს გაიხსნა. იქვე არსებობს დუდაევის სახელობის მთელი მიკრორაიონი, რომელსაც მისი სახელი ჯერ კიდევ 2000-იან წლებში მიენიჭა. იქ სადღეისოდ რამდენიმე ასეული ჩეჩენი ლტოლვილი სახლობს.
უნდა აღინიშნოს, რომ თურქეთში ჩეჩნეთის პირველი პრეზიდენტის სახელს არაერთი მიკრორაიონი, პარკი, მეჩეთი ატარებს, მათ შორის - სტამბოლშიც. მაგრამ ძეგლის დადგმა პირველმა კიორფეზის მერმა - პრეზიდენტ ერდოღანის თანაპარტიელმა შენერ სეგიუთმა გადაწყვიტა.

Москва осудила открытие в Турции памятника Джохару Дудаеву
Официальный представитель МИД России Мария Захарова осудила открытие в Турции памятника первому президенту Чеченской Республики Ичкерия Джохару Дудаеву.
"Вы знаете нашу принципиальную позицию в отношении установления любых видов памятников экстремистам, террористам, боевикам", - заявила Захарова на брифинге.
Отреагировала она довольно поздно: памятник Дудаеву был открыт еще 10 декабря в одноименном парке турецкого городка Кёрфез, где в микрорайоне имени Дудаева, названном так еще в нулевые годы, проживает несколько сотен беженцев из Чечни.
Надо отметить, что в Турции множество мест носит имя лидера чеченских сепаратистов. Только в городке Нефшехир есть микрорайон, мечеть и даже детский сад имени Дудаева. Парки и скверы его имени есть во многих провинциальных городах и даже в Стамбуле.
Решение установить памятник Дудаеву первым принял глава Кёрфеза Шенер Сёгют - однопартиец турецкого президента Реджепа Эрдогана.