ჯანმო სამხრეთ სუდანში დაუდგენელი დაავადებისგან 89 ადამიანის გარდაცვალებას იძიებს
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ სწრაფი რეაგირების ჯგუფი მიავლინა სამხრეთ სუდანში, სადაც დაუდგენელი დაავადებისგან უკვე 89 ადამიანი გარდაიცვალა, - იუწყება BBC.
სიკვდილიანობის რაიონში აღებულმა პირველადმა სინჯებმა გააბათილა მედიკოსების თავდაპირველი ვარაუდი ქოლერის შესახებ.
ჯანმო-ს ექსპერტებმა გამოძიება უნდა ჩაატარონ და დაავადების გავრცელების რისკები შეაფასონ.
ყველა გარდაცვლილი სუდანის აღმოსავლეთ ნაწილში მდებარე შტატ ჯონგლეის მცხოვრები იყო, რომელიც ამასწინანდელი - ბოლო 60 წლის განმავლობაში უძლიერესი წყალდიდობის შედეგად ყველაზე მეტად დაზარალდა.
ცნობისთვის: მიმდინარე წლის მაისში მომხდარი წყალდიდობის შედეგად ნახევარ მილიონამდე ადამიანი დაზარალდა და იძულებული გახდა, სახლები დაეტოვებინა.

ВОЗ расследует смерть 89 человек от неизвестной болезни в Южном Судане
Всемирная организация здравоохранения направила группу быстрого реагирования в Южный Судан, где от неизвестной болезни умерли 89 человек. Об этом сообщает Би-би-си.
Первоначальные образцы, собранные в этом районе, показали, что это не холера, которую предполагали врачи. Все умершие были жителями штата Джонглей на востоке страны, наиболее пострадавшего от недавнего наводнения - сильнейшего за последние 60 лет.
Эксперты ВОЗ должны провести расследование и оценить риски распространения болезни, сказал изданию представитель организации.
Около полумиллиона человек пострадали и были вынуждены покинуть свои дома в результате наводнений, обрушившихся на Южный Судан, начиная с мая.