აფხაზი ვეტერანები: "არათუ ვთავაზობთ ხელისუფლებას, არამედ უკვე მოვითხოვთ საქართველოსთან ვაჭრობის დაკანონებას!"
15/12/2021 10:08:47 კონფლიქტები
ახალი საზოგადოებრივი მოძრაობის ლიდერები, რომელთაც სწამთ, რომ აფხაზეთის ყველა პრობლემის ძირი იმ კორუმპირებული ჩინოსნების განუსაზღვრელ ძალაუფლებაშია, რომლებმაც "ხალხს გამარჯვება მოპარეს", გეგმავენ, პუტინს ადგილობრივი ეკონომიკის ჩრდილიდან გამოყვანაში დახმარება სთხოვონ
აფხაზეთში, რომელიც არცთუ ხშირად ხვდება რუსული მედიის ყურადღების ცენტრში და ისიც - მხოლოდ ნეგატიურ კონტექსტში (მორიგ საარჩევნო სკანდალებთან, საპროტესტო აქციებთან, გახმაურებულ დაპატიმრებებთან და შეიარაღებულ გარჩევებთან დაკავშირებით), გამოჩნდნენ ადამიანები, რომლებმაც მიზნად დაისახეს, შეცვალონ წარმოდგენა რესპუბლიკაზე, როგორც "კორუფციისა და კრიმინალის ბუდეზე, რომელიც ტვირთად აწევს რუსეთს". ნოემბრის ბოლოს საქართველოსთან 1992-93 წ.წ. ომის (რესპუბლიკაში მას "აფხაზი ხალხის სამამულო ომად" მოიხსენიებენ - რედ.) ვეტერანთა ჯგუფმა გაავრცელა განცხადება იმის კონსტატაციით, რომ ბოლო თითქმის 30 წლის განმავლობაში ხელისუფლებას აფხაზეთის წინაშე მდგომი არცერთი პრობლემა არ გადაუწყვეტია და საბოლოოდ გაუცრუა იმედები მოქალაქეებს, რომლებიც დამოუკიდებლობისთვის იბრძოდნენ. განცხადების ავტორები შექმნილი სავალალო მდგომარეობის მიზეზებს იმაში ხედავენ, რომ აფხაზეთის პატრონი სადღეისოდ არა ხალხია, რომელმაც დამპყრობელი დაამარცხა, არამედ უნამუსო კორუმპირებული ჩინოსნები, რომლებიც იმ ომის დროს რუსეთში ისხდნენ. ვითარების გამოსასწორებლად ვეტერანები, რომლებიც დღემდე პოლიტიკისგან ყოველმხრივ დისტანცირდებოდნენ, გეგმავენ, 2022 წლის დასაწყისშივე ჩამოაყალიბონ "სამამულო ომის ვეტერანთა გაერთიანებული საბჭო", რომელშიც (და ეს ახალი მოძრაობის მნიშვნელოვანი განმასხვავებელი ნიშანია) შევლენ ქართველებთან ბრძოლების მონაწილეები არა მარტო აფხაზეთიდან, არამედ რუსეთიდანაც, რაც ამ მოძრაობას საერთაშორისო ხასიათს შესძენს. წარმატების შემთხვევაში პროექტი იქცევა "მესამე ძალად" და გამოწვევად როგორც ხელისუფლებისთვის, ისე ოპოზიციისთვის, რომლებიც, ვეტერანების ხედვით, ერთი და იგივე გველეშაპის ორ თავს წარმოადგენენ.
პარტიული მშენებლობის ინიციატივებით აფხაზეთის მოსახლეობას ძნელად თუ გააკვირვებ. რესპუბლიკაში, რომლის მოსახლეობა მოსკოვის გარეუბან მიტიშჩისაზე ნაკლებია, 15-მდე პარტია და მოძრაობაა რეგისტრირებული. ამასთან, დამოუკიდებლობის წლების განმავლობაში მათი რაოდენობა ხარისხში ვერა და ვერ გადაიზარდა, რადგან ყველა მათგანი უძლური აღმოჩნდა, საკმაოდ დამაიმედებელი პოტენციალის მქონე რესპუბლიკის ეკონომიკა აეშენებინა.
მაინც რითაა გამორჩეული ვეტერანების ინიციატივა? არსებული პარტიებისგან განხვავებით, რომლებიც კონკრეტული ფიგურებისთვის - მათი მერკანტილური ამოცანების გადასაჭრელად იქმნებოდა, აქ ინიციატივა ქვემოდან მოდის. ასე ხდება, როცა საზოგადოება ითმენს, ითმენს, ერთ მშვენიერ დღეს კი ამბობს - "კმარა!" და ქვეყნის მართვის სადავეებს ხელში იღებს.
იმას, თუ რატომ ერქმევა აფხაზი ვეტერანების მიერ ჩამოსაყალიბებელ საბჭოს "გაერთიანებული", საინიციატივო ჯგუფის წევრი, წინააღმდეგობის რაზმის ყოფილი მეთაური ვიანორ აშბა განმარტავს:
"როცა კრიტიკული ვითარება გვქონდა, დასახმარებლად ჩვენი ძმები მოვიდნენ რუსეთის სხვადასხვა ოლქებიდან, ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებიდან, ჩვენი თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის 170-მა რუსმა გაწირა თავი და ჩვენი რით გადავუხადეთ? - არაფრით! ამიტომაა ჩვენი საბჭო გაერთიანებული. ვთვლით, რომ ვინც აფხაზეთისთვის იომა, უნდა გაერთიანდეს ჩვენს მოძრაობაში, ჰქონდეს აფხაზეთის მოქალაქეობა და მიწის ნაკვეთი".
აფხაზეთის თავისებურება იმაში მდგომარეობს, რომ საქართველოსთან ომის ვეტერანები – ისინი, ვინც შეაჩერა დამპყრობელი ჯერ სოხუმში, წითელ ხიდთან, ხოლო შემდეგ კბილებით იცავდა გუმისთას, ვინც იბრძოლა და გაიმარჯვა, დღეს პოლიტიკიდან მოსროლილია. ისინი არ არიან წარმოდგენილები მმართველობით სტრუქტურებში, სადაც ყველა წამყვან თანამდებობაზე ის პირები ან/და მათი შთამომავლები თუ ნათესავები სხედან, რომლებიც ქართველების შემოჭრის პირველივე წუთებში გაიქცნენ მოსკოვში, სოჭში, კრასნოდარში.
თუმცა ვეტერანები ამას ალბათ, როგორმე შეეგუებოდნენ, აფხაზეთის ამჟამინდელი - უომარი ხელმძღვანელობა რომ ეფექტური და პატიოსანი აღმოჩენილიყო. მაგრამ არა…
ოჩამჩირეს რაიონის ყოფილი ხელმძღვანელი, ომის ვეტერანი გივი დოპუა ამბობს:
"ჩვენი პირველი პრეზიდენტი ვლადისლავი [არძინბა - რედ.] "უაზიკით" გადაადგილდებოდა, მხოლოდ მძღოლის თანხლებით, ყოველგვარი დაცვის გარეშე დადიოდა ბაზარში. ახლა კი ჩვენი ჩინოსნები ლიმუზინებითა და ბაიდენისაზე დიდი დაცვის თანხლებით მოძრაობენ! შეიარეთ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ან მთავრობის ნებისმიერ კაბინეტში: თითოეულში 40-მდე კაცი ზის და რითაა დაკავებული, გაუგებარია. აფხაზეთის შრომისუნარიანი მოსახლეობის 45%-ზე მეტი საბიუჯეტო სფეროშია დასაქმებული, მათი მცირე ნაწილი ექიმები და პედაგოგებია, ყველა დანარჩენი კი - ჩინოსანი! რაიმე მცირე სარგებელს მაინც იღებდეს მათგან რესპუბლიკა, მაგრამ არა! გასული ათწლეულების განმავლობაში ჩინოსნების ამ ჯარს აბსოლუტურად არაფერი შეუქმნია – არც ეკონომიკა, არც ჯანდაცვა, არც განათლება. არადა, მათი ლიმუზინების, დაცვის, აპარატისა და სხვა სიკეთეების შენახცა რესპუბლიკის ბიუჯეტს ძალიან ძვირად უჯდება".
მაინც რით არიან დაკავებულები ეს "თეთრი საყელოები"? "ღატაკ" აფხაზეთში არსებობს უმთავრესად კრიმინალური ეკონომიკის რამდენიმე სექტორი, რომელსაც ძალუძს, მჭამელთა შეზღუდული რაოდენობა გამოკვებოს. ესაა საქართველოდან კონტრაბანდა, რომელიც რესპუბლიკას სამრეწველო საქონლის 40%-ით უზრუნველყოფს, იმავე საქართველოში აფხაზეთიდან სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის (თაფლი, ციტრუსები, თხილი) კონტრაბანდა, ასევე აქა-იქ შემორჩენილი სანიტარულ-საკურორტე ობიექტები, რომლებსაც ამ დრომდე იყოფენ კონკურენტი კლანები. სწორედ ამ ეკონომიკური "ნამსხვრევებისთვისაა" გაჩაღებული სამკვდრო-სასიცოცხლო ბრძოლა "პოლიტიკურ" მეტოქეებს - ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის, რომლებიც პერიოდულად ერთმანეთს ადგილებს უცვლიან. და ყოველ ამ სექტორს გააჩნია საკუთარი "მამა" მთავრობაში, პარლამენტში და ა.შ.
ზოგადად კი, აფხაზური ჩრდილოვანი კომერციის მოცულობა წელიწადში 3-4 მლრდ რუბლად ფასდება, რაც პატარა ქვეყნისთვის კოლოსალური ოდენობაა.
და რა წინადადებები აქვს ვეტერანთა გაერთიანებულ საბჭოს?
აფხაზეთის პრეზიდენტის ყოფილი თანაშემწე, ომის ვეტერანი ბენურ კვირაია ამბობს:
"ჩვენ არათუ ვთავაზობთ, არამედ უკვე მოვითხოვთ საქართველოსთან დე ფაქტოდ არსებული ვაჭრობის დაკანონებას. ქართული მხრიდან მომავალი საქონელი ოფიციალურად უნდა გადიოდეს საბაჟო გაფორმებას. მხოლოდ ასეთ შემთხვევაში წავა შემოსული თანხები არა კორუფციონერთა ჯიბეებში, არამედ რესპუბლიკის ბიუჯეტში.
ვაპირებთ, დავიწყოთ პირდაპირი და გამჭვირვალე დიალოგი ჩვენს სტრატეგიულ მოკავშირე რუსეთის ფედერაციასთან… აქ სახეზეა რაღაც არასწორი, არაჯანსაღი სიტუაცია. თავად განსაჯეთ: აფხაზეთი რუბლის ზონაშია, რესპუბლიკის ტერიტორიაზე განთავსებულია რუსული სამხედრო ბაზები, საზღვრის პრაქტიკულად მთელი პერიმეტრი რუსი მესაზღვრეებისთვისაა გადაცემული, ჩვენს ქვეყნებს შორის გაფორმებულია სტრატეგიული მოკავშირეობის შესახებ შეთანხმება. და ბოლოს, რესპუბლიკის ლამის მთელს მოსახლეობას რუსეთის მოქალაქეობა გააჩნია. ასეთ ვითარებაში ჩვენს ქვეყნებს შორის კომუნიკაცია თითქოს მაქსიმალურად ცოცხალი და ეფექტური უნდა იყოს. მაგრამ რეალურად, რუსეთ-აფხაზეთის საზღვარი - ეს, არსობრივად, თრომბია, რომელმაც დიდი ხანია, გაჭედა აფხაზური ეკონომიკის სისხლძარღვთა სისტემა და არათუ არ აძლევს მას განვითარების შესაძლებლობას, არამედ მას უბრალოდ კლავს".
ავიღოთ თუნდაც ელემენტარული – სამრეწველო და სხვა საქონლის გადაადგილება. კვირაიას თქმით, "ნებისმიერ საქონელს რუსეთიდან 13%-იანი დღგ ედება და ამას აფხაზური კანონმდებლობით, კიდევ 20%-იანი გადასახადი ემატება, ანუ ჯამში გამოდის უკვე 33%, რომელიც ჩანასახშივე კლავს რუსეთთან ვაჭრობის ჩამოყალიბების ნებისმიერ მცდელობას".
ამასთან, აფხაზური პროდუქციის გასაღების სხვა ლეგალური ბაზარი უბრალოდ არ არსებობს. მაგრამ როგორ აპირებს გაერთიანებული საბჭო ამ უმწვავესი ვითარების გადაჭრას?
– ვგეგმავთ, ხმა მივაწვდინოთ რუსეთის ხელმძღვანელობას, – ამბობენ ბენურ კვირაია, გივი დოპუა და ვიანორ აშბა, – გამორიცხულია, პუტინს ვერ გავაგონოთ. ყველა ქალაქსა და სოფელში სახალხო შეკრებებს გავმართავთ, ხელს მოვაწერთ რუსეთის პრეზიდენტისადმი მიმართვას, რომელშიც ჩვენს კრიტიკულ სიტუაციას აღვწერთ. მთელი აფხაზი ხალხის, მთელი აფხაზეთის ხმის უგულებელყოფას პუტინი ვერ შეძლებს.
რაც შეეხება საკუთარ კორუფციონერებს, აქაც გაერთიანებული საბჭო გეგმავს, იმოქმედოს ღიად და გამჭვირვალედ. არავითარი პუტჩები, შეტაკებები და მთავრობის სახლის შტურმები. ამის ნაცვლად - კორუფციის, ჩინოსნების მიერ კონტრაბანდის მფარველობის, უკანონო საქმიანობის ყველა გამოვლენილი ფაქტის დაუყოვნებლივ განსაჯაროება.
– აფხაზეთი არ არის რუსეთი მისი გიგანტური ტერიტორიითა და დროის 11 სარტყელით, – ამბობს გივი დოპუა, – ჩვენთან ყველაფერი ისეა, როგორც ხელისგულზე. მაგრამ თუ ადრე ხმას არ ვიღებდით, ახლა ხალხის მოთმინების ფიალა გადაივსო.
გულწრფელად რომ ვთქვა, არ ვიცი, შეძლებენ თუ არა ვეტერანები აფხაზეთში ვითარების გარდატეხას. მეტისმეტად არიან ძალოვანების, საკუთარი კლანებისა და რუსეთის მფარველობით მოსარგებლე სისხლისმწოველები ჩაფრენილები მსუყე ადგილებს. იმ ადამიანების გულწრფელი ჟინი, რომლებიც თავის დროზე აფხაზეთის დამოუკიდებლობისთვის იბრძოდნენ, მათი სწრაფვა, მიაღწიონ სამართლიანობას, დღეს ბევრს უპერსპექტივო მიამიტობად ეჩვენება. მაგრამ არ უნდა დავივიწყოთ, რომ აფხაზეთი განსაკუთრებული მიწაა, ღმერთის მფარველობით მოსარგებლე ადგილი და აქ სასწაულებიც ხდება. 1993-ში აფხაზებმა ქართული საბრძოლო მანქანა ხერხემალში გადატეხეს, შემდეგ გაუძლეს ელცინისა და კოზირევის მიერ მოწყობილ ბლოკადას. ეგებ დღეს შიდა ეზოშიც მოახერხეონ წესრიგის დამყარება. ვნახოთ.

В Абхазии создается Объединенный совет ветеранов войны с Грузией, готовый бросить вызов и власти, и оппозиции
15/12/2021 10:08:47 Конфликты
Лидеры нового общественного движения уверены, что все беды Абхазии проистекают от всевластия "укравших у народа победу" коррумпированных политиков и намерены просить Путина помочь вывести местную экономику из тени
В Абхазии, которая, увы, не часто оказывается в центре внимания российских СМИ, а если и оказывается то, как правило, в негативном контексте – в связи со скандалами на очередных выборах, протестными акциями, громкими арестами или разборками со стрельбой, нашлись люди, которые поставили себе целью изменить представление о своей стране как "рассаднике коррупции и криминала, гирей висящем на шее у России". В конце ноября группа ветеранов войны с Грузией 1992 – 1993 гг. (в республике ее называют "Отечественной войной народа Абхазии") выпустила заявление, в котором констатируется, что за почти 30 лет власть не решила ни одной из проблем, стоящих перед страной, обманув ожидания тех, кто сражался за независимость. Причину плачевного положения дел авторы видят в том, что хозяином в Абхазии является не победивший захватчиков народ, а бессовестные чиновники-лихоимцы, которые во время войны отсиживались в России. Для исправления ситуации ветераны, до этого подчеркнуто дистанцировавшиеся от политики, намерены уже в начале 2022 года создать "Объединённый совет ветеранов Отечественной войны", в который – и это важная особенность нового движения – войдут участники боев с грузинами не только из Абхазии, но и из России, что придаст ему международный характер. В случае успеха этот проект может претендовать на роль "третьей силы", готовой бросить вызов и абхазским властям, и оппозиции, которые в представлении ветеранов представляют собой две ипостаси одной сущности, вроде двуликого Януса у древних римлян.
Жителей Абхазии трудно удивить инициативами в области партийного строительства. В республике, население которой меньше, чем в подмосковных Мытищах, зарегистрировано полтора десятка партий и движений. Правда, количество политических структур и организаций за годы независимости так и не перешло в качество, ибо все они оказались бессильны в построении более-менее эффективной экономики в республике с весьма обнадеживающим потенциалом.
Что же особенного в свежей инициативе ветеранов? В отличие от существующих партий, создававшихся под конкретные фигуры как ширмы для решения шкурных задач, здесь инициатива идет снизу. Так бывает, когда общество терпит-терпит, а в один прекрасный день говорит: все, хватит, и начинает перехватывать у власть предержащих рычаги управления государством.
Почему Совет, который хотят создать абхазские ветераны, назван "объединенным", объяснил один из участников инициативной группы, бывший командир отряда ополченцев Вианор Ашба:
"Когда у нас была критическая ситуация, на помощь пришли наши братья из российских областей, северокавказских республик, и 170 русских погибли за нашу свободу и независимость! А чем мы их отблагодарили? Ничем. Вот почему наш Совет – объединённый. Мы полагаем, что тот, кто воевал за Абхазию, должен войти в наше движение, иметь абхазское гражданство, участок земли". Особенность Абхазии состоит в том, что ветераны войны с Грузией – те, кто остановил захватчиков сначала у Красного моста в Сухуме, а потом зубами держал Гумисту, кто воевал и победил – сегодня вышвырнуты из политики. Их нет в управленческих структурах, где на всех значимых постах сидят те, кто в первые же минуты грузинского вторжения удрал в Москву, Сочи, Краснодар, либо их дети и родственники.
Но ветераны, наверное, как-нибудь бы с этим смирились, окажись нынешнее, не воевавшее абхазское руководство порядочным и эффективным. Но, увы…
Бывший глава Очамчирского района РА, ветеран войны Гиви Допуа:
"Владислав (Ардзинба – прим. Авт.) – наш первый президент – ездил на "УАЗике", и с одним водителем на рынок ходил безо всякой охраны. А теперь наши абхазские чиновники перемещаются на лимузинах, охраны больше, чем у Байдена! Зайдите в любой кабинет в правительстве, президентской администрации – там по сорок человек сидят, чем занимаются – непонятно.
Свыше 45% трудоспособного населения Абхазии – это работники бюджетной сферы, из них – тонкая прослойка, в которую входят учителя и врачи. Все остальные – чиновники! Так хоть бы отдача была от такого количества столоначальников! Но ведь за прошедшие десятилетия это чиновничье войско не построило ровном счетом ничего – ни экономики, ни здравоохранения, ни образования". А ведь содержание всех этих лимузинов, охранной рати, чиновничьего аппарата тяжким грузом ложится на бюджет страны.
Чем же занимаются эти "белые воротнички"? В "нищей" Абхазии есть несколько секторов экономики, преимущественно полукриминальной, которые могут прокормить небольшое количество едоков. Это контрабанда из Грузии, обеспечивающая поступление в республику до 40% промтоваров, контрабанда сельхозпродукции из Абхазии (мед, мандарины, орехи) в ту же Грузию, а также кое-где уцелевшие санаторно-курортные объекты, которые до сих пор делят конкурирующие кланы. Именно за эти экономические осколки и идет нешуточная борьба между "политическими" противниками в лице власти и оппозиции, периодически меняющихся местами. И у каждого из этих секторов имеется свой "папа" из правительства, парламента и так далее.
Вообще же, объем абхазской теневой коммерции оценивается в 3-4 миллиарда рублей в год – это колоссальная сумма для маленькой страны.
А что предлагает Объединенный совет ветеранов?
Бывший помощник президента Абхазии, бизнесмен, ветеран войны Бенур Квирая:
"Мы даже не предлагаем, а требуем ввести наконец торговлю с Грузией, которая давно существует де-факто, в правовое поле. Товары, поступающие с грузинской стороны, должны проходить официальное таможенное оформление. Только в таком случае вырученные деньги будут поступать не исключительно в карман коррупционера, а в бюджет республики".
Мы намерены начать прямой и откровенный диалог с нашим стратегическим союзником – Российской Федерацией… Здесь налицо перекос и, вообще, неправильная, нездоровая какая-то ситуация. Судите сами: Абхазия – в рублевой зоне, на территории республики размещены российские военные базы, практически весь периметр границы передан российским пограничникам, между нашими странами заключен Договор о стратегическом сотрудничестве. Наконец, едва ли не все население республики имеет российское гражданство. Казалось бы, при таких условиях коммуникации между нашими странами должны быть самыми живыми, эффективными. На деле российско-абхазская граница – это, по сути, тромб, который давно закупорил кровеносную систему экономики Абхазии, и не только не дает ей развиваться, а попросту убивает ее". Взять элементарное – перемещение промышленных и прочих товаров. По словам Квирая, "на любой товар из России накладывается НДС в 13%. К тому же, по абхазскому законодательству прибавляется ещё 20% налога. Это уже 33%, которые камнем тащат на дно любую попытку наладить торговлю с Россией".
При этом другого рынка легального сбыта абхазской продукции просто не существует. Но как намерен разрешить эту острейшую ситуацию Объединенный совет?
– Мы намерены достучаться до российского руководства, – говорят Бенур Квирая, Гиви Допуа и Вианор Ашба, – не может такого быть, чтобы Путин нас не услышал. Мы проведем во всех городах и селениях народные сходы, подпишем обращение к Президенту России Владимиру Владимировичу Путину, где объясним ему нашу критическую ситуацию. Не услышать голос всего народа, всего населения Абхазии он не сможет.
Что касается своих казнокрадов, то и здесь Объединенный совет намерен действовать открыто и честно. Никаких путчей, стояний, столкновений и штурмов Дома правительства. Вместо этого – немедленное обнародование всех выявленных фактов коррупции, крышевания чиновниками контрабанды, незаконных "промыслов".
– Абхазия – это вам не Россия с ее одиннадцатью часовыми поясами и гигантской территорией, – говорит Гиви Допуа, – у нас все, как на ладони. Но если раньше мы молчали, то теперь терпению людей пришел конец.
Откровенно говоря, я не знаю, удастся ли ветеранам переломить ситуацию в Абхазии. Уж больно цепко держатся местные кровососы за доходные места, опираясь на поддержку силовиков, своих кланов и покровителей в России.
Искренний порыв тех, кто сражался за независимость Абхазии, их стремление побороться за справедливость многим сегодня кажутся наивными, не имеющими перспективы. Но не надо забывать, что Абхазия – особая земля, Богом хранимая, и здесь возможны всякие чудеса. В 1993-м абхазы сломали хребет грузинской военной машине, затем выстояли в блокаду, устроенную Ельциным и Козыревым. Глядишь, сегодня сумеют и в своем внутреннем дворе разобраться. Так что, поживем – увидим.