კობახიძე საკონსტიტუციო ცვლილებებზე დისკუსიის გაგრძელების წინაპირობას ასახელებს
მზად ვართ, საკონსტიტუციო ცვლილებები მეორე მოსმენითაც განვიხილოთ, ძალიან მკაფიო წინაპირობით, ოპოზიციამ ნეგატიური დღის წესრიგი შეცვალოს პოზიტიურით, – განაცხადა „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას.
მისი თქმით, ოპოზიციის ნეგატიურ დღის წესრიგში იგულისხმება მოთხოვნა რიგგარეშე არჩევნებთან დაკავშირებით და დისკუსიის გაგრძელების ერთ-ერთი წინაპირობაა, რომ ამაზე საუბარი ერთხელ და საბოლოოდ შეწყდეს.
„საკონსტიტუციო ცვლილებებზე დისკუსიის განახლებაზე საუბარი ზედმეტია იმ პირობებში, როდესაც რადიკალური დღის წესრიგი არ იცვლება პოლიტიკური პარტიების მხრიდან; თუმცა, ისინი თუ მოახერხებენ დღის წესრიგის შეცვლას, ამ შემთხვევაში, ბუნებრივია, განახლდება დისკუსია. პირველი მოსმენით არის ეს კანონპროექტი მიღებული. მზად ვართ, რომ მეორე მოსმენითაც განვიხილოთ ეს კანონპროექტი, ოღონდ ამას აქვს ძალიან მკაფიო წინაპირობა, წინაპირობა არის ის რომ თავიანთი ნეგატიური დღის წესრიგი მათ უნდა ჩაანაცვლონ პოზიტიური და კონსტრუქციული დღის წესრიგით“, – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
კითხვაზე, ნეგატიურ დღის წესრიგზე საუბრისას იგულისხმება თუ არა რიგგარეშე არჩევნების მოთხოვნა, კობახიძემ შემდეგი განაცხადა:
„მათ შორის, ნეგატიურ დღის წესრიგში იგულისხმება ბუნებრივია ეს ე.წ. მოთხოვნა რიგგარეშე არჩევნებთან დაკავშირებით, რაც დგას მათი მხრიდან, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ ე.წ. ვირტუალური 43%-იანი ბარიერი 4%-იანი ფორით გადავლახეთ. აქედან გამომდინარე, ბუნებრივია, ეს მოთხოვნა არის ნეგატიური დღის წესრიგის შემადგენელი ნაწილი და ესეც არის ერთ-ერთი წინაპირობა, რომ ამაზე საუბარი ერთხელ და სამუდამოდ უნდა შეწყდეს“.

Kobakhidze on Constitutional Amendments: "It is a Clear Precondition that the Opposition Must Replace the Negative Agenda with a Positive One; the Negative Agenda Refers to the Demand for Snap Elections"
07-12-2021 14:37:12 Politic
Under these conditions, given that the radical agenda of the opposition parties remains unchanged, any talk of resuming discussion is superfluous, Georgian Dream Chairman Irakli Kobakhidze stated while discussing the constitutional amendments.
According to his assessment, the negative agenda of the opposition refers to the demand for snap elections, and one of the preconditions for the resumption of the discussion is to stop talking about this once and for all.
“If they manage to change their agenda, naturally, the discussion will resume. The draft law has been adopted in the first hearing and we are ready to consider it in the second hearing. However, this has a clear precondition: they must replace their negative agenda with a positive and constructive one. The negative agenda of the opposition refers to the demand for snap elections, among other things, which they maintain despite the fact that we cleared the 43-percent threshold with 4 percent to spare. Naturally, this demand is a constituent part of the negative agenda, and one of the preconditions is to stop talking about this once and for all,” Irakli Kobakhidze noted.