მიანმის ოპოზიციის ლიდერს 4-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს
მიანმის ოპოზიციის ლიდერს, ყოფილ სახელმწიფო მრჩეველს, ნობელის პრემიის ლაურეატ აუნ სან სუ ჩჟის 4-წლიანი პატიმრობა მიესაჯა. სასამართლომ იგი კორონავირუსული პანდემიის პერიოდში მოქმედი შეზღუდვების დარღვევასა და შუღლის გაღვივებაში სცნო დამნაშვედ.
ეს ოპოზიციონერის მიმართ პირველი განაჩენია ზამთარში ქვეყნის სათავეში ხუნტის მოსვლის შემდეგ. სახელმწიფო ექს-მრჩეველს კიდევ რამდენიმე ბრალდება აქვს წარდგენილი და დამნაშავედ ცნობის შემთხვევაში სასჯელის ვადამ შესაძლოა, 100 წელს გადააჭარბოს.
აუნ სან სუ ჩჟი 76 წლისაა. 2016 წელს მან სახელმწიფო მრჩევლის თანამდებობა დაიკავა და ფაქტობრივად მიანმის მთავრობას ჩაუდგა სათავეში.
1 თებერვალს ქვეყანაში სამხედრო გადატრიალება მოხდა. როგორც ხუნტამ განაცხადა, გასული წლის შემოდგომის არჩევნებში აუნ სან სუ ჩჟის პარტიის დამაჯერებელი გამარჯვება ფალსიფიკაციის შედეგი იყო და ივლისის ბოლოს საარჩევნო შედეგების ანულირება გამოაცხადა.
ქვეყნის სათავეში ხუნტის მოსვლის შემდეგ მალევე დაიწყო მასობრივი პროტესტი. მიტინგების დარბევის დროს ათასზე მეტი მოქალაქე დაიღუპა.

Лидер оппозции Мьянмы Аун Сан Су Чжи получила четыре года тюрьмы
Суд в Мьянме приговорил к четырём годам тюрьмы бывшего госсоветника страны и Нобелевского лауреата Аун Сан Су Чжи. Её признали виновной в подстрекательстве и нарушении санитарных ограничений в условиях пандемии коронавируса.
Это первый приговор в отношении Аун Сан Су Чжи после прихода зимой к власти хунты. Экс-советнику предъявлены ещё несколько обвинений. Общий срок лишения свободы по ним может достигнуть более 100 лет.
Аун Сан Су Чжи 76 лет. В 2016 году она заняла пост госсоветника и фактически возглавила правительство Мьянмы.
1 февраля военные в свергли правительство Аун Сан Су Чжи. Руководство хунты объяснило, что уверенная победа её партии "Национальная лига за демократию" на выборах в ноябре прошлого года стала результатом массовых фальсификаций. В конце июля итоги выборов были отменены.
Вскоре после прихода к власти хунты в Мьянме начались массовые протесты. Во время их разгона погибли более тысячи человек.