ირან-ავღანეთის საზღვარზე ირანელ მესაზღვრეებსა და თალიბებს შორის შეიარაღებული დაპირისპირება მოხდა
ირან-ავღანეთის სახელმწიფო საზღვარზე ირანელ მესაზღვრეებსა და მოძრაობა "თალიბანის" წარმომადგენლებს შორის შეიარაღებული დაპირისპირება მოხდა. დანაკარგების შესახებ ცნობები მხარეებს არ გაუვრცელებიათ.
«შეტაკება უშიშროების სამსახურების წარმომადგენლების მოლაპარაკებების შედეგად დასრულდა და ახლა ვითარებას შეიძლება, მშვიდი ეწოდოს», - იუწყება ამასთან დაკავშირებით ირანის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო IRNA.
თავის მხრივ, ავღანურმა სააგენტო Aamaj-მა გაავრცელა ვიდეოკადრები, რომლებზეც შეტაკებაა ასახული. თანდართულ ტექსტში ნათქვამია, რომ შეიარაღებული დაპირისპირება ავღანური პროვინცია ნიმროზის სიახლოვეს მოხდა.
"რადიო თავისუფლება" კი საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით იუწყება, რომ ირანულმა მხარემ არტილერიაც გამოიყენა.
ირანული მხარე ირწმუნება, რომ კონფლიქტის მიზეზად იქცა "სასაზღვრო ხაზთან დაკავშირებული არასწორი აღქმა თალიბების მხრიდან".
როგორც გამოცემა Tasnim განმარტავს, ირანელებმა კონტრაბანდისტებთან ბრძოლის ფარგლებში საზღვრისპირა რაიონში, ოფიციალური სასაზღვრო ზოლიდან რამდენიმე მეტრში, თავის ტერიტორიაზე ღობეები აღმართეს. 1 დეკემბერს, როდესაც რამდენიმე გლეხმა ეს ღობეები გადაკვეთა, თუმცა მაინც ირანის ტერიტორიაზე რჩებოდა, თალიბებმა, რომლებიც სიტუაციაში ვერ გაერკვნენ, ეს ადამიანები სახელმწიფო საზღვრის დამრღვევებად მიიჩნიეს.
ცნობისთვის: მოძრაობა "თალიბანი" ავღანეთის ხელისუფლებაში მიმდინარე წლის აგვისტოში დაბრუნდა. მისი რეჟიმი ჯერ მსოფლიოს არცერთ სახელმწიფოს არ უღიარებია.

На границе Ирана с Афганистаном произошла перестрелка с талибами
На участке государственной границы между Ираном и Афганистаном в среду произошли столкновения между бойцами движения «Талибан» (признано в России террористической организацией и запрещено) и иранскими пограничниками.
«Стычки закончились после вмешательства и переговоров при участии служб безопасности, сейчас обстановку в регионе можно назвать спокойной», - говорится в сообщении иранского государственного информагентства IRNA.
На непроверенных видеозаписях, которые распространило афганское новостное агентство Aamaj, иранские пограничники и талибы ведут перестрелку у защитных заграждений. Отмечается, что события происходили на участке вблизи афганской провинции Нимроз. Один из источников рассказал Радио Свободная Европа/Радио Свобода, что иранцы, среди прочего, применяли артиллерию.
Иранское агентство Tasnim со ссылкой на своей неназванный источник опровергло ранее появившиеся сообщения, что талибы захватили иранские блокпосты, назвав информацию ложной.
О возможных потерях в результате боестолкновения не говорится.
Иранская сторона утверждает, что причиной конфликта стало недопонимание со стороны талибов, связанное с линией границы.
Как отмечает Tasnim, иранцы возвели в приграничном районе заграждения, расположив их в нескольких метрах от официальной линии, на своей территории, в рамках мер против контрабандистов. 1 декабря, когда несколько сельхозработников перешли эти заграждения, оставаясь на иранском участке, талибы из-за незнания ситуации приняли их за нарушителей границы.
Талибы вернулись к власти в Афганистане в августе нынешнего года. Их режим официально не признало ни одно государство.