ლავროვი: "იმედია, უკრაინა სააკაშვილის 2008 წლის ყაიდის გზით არ წავა»
მოსკოვი იმედოვნებს, რომ უკრაინის ხელისუფლება "საქართველოს ექს-პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის 2008 წლის ყაიდის გზით არ წავა». ამის შესახებ პრეს-კონფერენციაზე საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა.
«იმედი მაქვს, კიევის ამჟამინდელი რეჟიმიც კი არ წავა სააკაშვილის 2008 წლის ყაიდის გზით», – განაცხადა რუსეთის მთავარმა დიპლომატმა.
მისივე მტკიცებით, "2008 წელს შექმნილი სიტუაცია წარმოადგენდა ნატო-ს ბუქარესტის სამიტის შედეგს, რომელზეც "ხანგრძლივი ტანჯვის" შემდეგ ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წევრებმა ჩაწერეს თავის დეკლარაციაში, რომ საქართველო და უკრაინა ნატო-ში იქნებიან".
«საქართველოს იმჟამინდელი პრეზიდენტი მაშინვე აღიგზნო, მისთვის ეს მარტივია და დაიწყო აგრესიული სამხედრო მოქმედებები, საკუთარი მოქალაქეებისა და რუსი სამშვიდობოების დაბომბვა. უკრაინის იმჟამინდელ ხელისუფლებას მეტი გონიერება გააჩნდა და ამ უვარგის მაგალითს არ მიბაძა. კიევის ამჟამინდელი რეჟიმი კი ცოტა განსხვავებული თვისებების დემონსტირებას ახდენს, კერძოდ, დაქვემდებარებულია ცუდ ზეგავლენას, რომელსაც მასზე დასავლეთი ახდენს" - განაცხადა ლავროვმა.
მანამდე რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურმა განაცხადა, რომ "სადღეისოდ უკრაინაში არსებული ვითარება ჰგავს იმას, რაც საქართველოში 2008 წლის მოვლენებამდე შეინიშნებოდა".

Лавров надеется, что украинские власти «не пойдут по пути Саакашвили»
Министр иностранных дел России Сергей Лавров выразил надежду, что власти Украины не пойдут по пути экс-президента Грузии Михаила Саакашвили «образца 2008 года». Об этом на пресс-конференции заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Выражу надежду, что даже нынешний киевский режим все-таки не пойдет по пути Михаила Саакашвили образца августа 2008 года», – сказал Лавров.
Он отметил, что сложившаяся в 2008 году ситуация стала следствием саммита НАТО в Бухаресте, на котором «после долгих терзаний» члены Североатлантического альянса записали в своей декларации, что Грузия и Украина будут в НАТО.
«Тогдашний президент Грузии господин Саакашвили мгновенно возбудился, для него это несложно сделать, и начал агрессивные военные действия, бомбардировки против своих собственных граждан и российских миротворцев. У тогдашнего украинского руководства было больше благоразумия, и оно не последовало дурному примеру», – отметил, по информации "Радио Свобода", Лавров.
Как пишет ТАСС, глава российской дипломатии также указал, что нынешний киевский режим демонстрирует «несколько иные качества», в частности, он «подвержен плохому влиянию», которое Запад активно пытается на него оказывать.
Ранее в Службе внешней разведки РФ заявили, что ситуация в Украине в настоящий момент похожа на ту, которая наблюдалась в Грузии перед событиями 2008 года.