«Россия 24»: საქართველოს რუსული «Интер РАО»-სთვის 80 მლნ დოლარზე მეტის გადახდა მოუწევს
რუსულ ტელეარხ «Россия 24»-ის ინფორმაციით, დასმულია წერტილი მრავალწლიან ენერგოდავაში რუსულ სახელმწიფო კომპანია «Интер РАО»-სა და საქართველოს მთავრობას შორის: სტოკჰოლმის არბიტრაჟმა რუსულ კომპანიას დაუჭირა მხარი და თბილისს მისთვის 80 მლნ დოლარზე მეტის გადახდა მოუწევს, თუმცა მომავალი წლის მარტამდე საკომპენსაციო თანხა კიდევ გადაიხედება და შესაძლოა, 100 მლნ-საც გადააჭარბოს.
"მომჩივანის მიერ კომპენსაციის მიღების უფლება დაადასტურა სამმა ავტორიტეტულმა არბიტრმა კანადიდან, აშშ-დან და ბრიტანეთიდან. თუ საქართველო რუსული მხარის მოთხოვნას არ დააკმაყოფილებს, შესაძლოა, დაყადაღდეს მისი ანგარიშები ან ქონება უცხოეთში», – იუწყება «Россия 24».
საქართველოს შესაბამის უწყებებს ოფიციალური განცხადება ჯერ არ გაუვრცელებიათ.
2017 წელს საქართველოს წინააღმდეგ სარჩელი წარადგინეს "Интер РАО"-ს ნიდერლანდებში რეგისტრირებულმა შვილობილმა კომპანია Gardabani Holdings-მა, რომელიც ორი ქართული ჰესის - «ხრამი-1»-ისა და «Храми-2»-ის მფლობელია, ასევე Silk Road Holdings-მა, რომელსაც კომპანია "თელასის" აქციების 75% ეკუთვნის და თბილისს ემსახურება. მოსარჩელეები საქართველოსგან იმ ზარალის კომპენსირებას ითხოვდნენ, რომელიც ლარის დევალვაციას უკავშირდება.
როგორც რუსულ კომპანიაში აღნიშნავდნენ, საქართველოს ხელისუფლების მიერ 2014 წლიდან მიღებული მთელი რიგი ზომები მათ ინვესტიციებზე ნეგატიურად აისახებოდა. კერძოდ, ენერგეტიკის მარეგულირებელმა კომისიამ 2014 წელს ელექტროენერგიის ტარიფის დადგენის იმგვარი მეთოდოლოგია ჩამოაყალიბა, რომელშიც არ იყო გათვალისწინებული ადგილობრივი ვალუტის გაუფასურებით გამოწვეული ზარალის ტარიფის შეცვლით კომპენსირების გარანტიები, ეს კი, თავის მხრივ, გათვალისწინებული იყო ქართული აქტივების ყიდვა-გაყიდვის შეთანხმებებსა და თანამშრომლობის შესახებ 2013 წელს ხელმოწერილ მემორანდუმში.

«Россия 24»: Грузии придется заплатить «Интер РАО» более 80 миллионов долларов
По информации российского телеканала «Россия 24», поставлена точка в многолетнем энергетическом споре между российской госкомпанией «Интер РАО» и правительством Грузии.
«Стокгольмский арбитраж встал на сторону российской компании. Три авторитетных международных арбитра из Канады, США и Великобритании согласились с доводами истца и подтвердили право на получение компенсации – более 80 миллионов долларов», – отмечает телеканал.
Сообщается, что до марта 2022 года сумма компенсации будет пересмотрена и, вероятно, превысит 100 миллионов долларов.
«Если Грузия не заплатит по требованию российской стороны, может быть наложен арест на её счета или имущество за рубежом», – говорится в обзоре телеканала «Россия 24».
В грузинских официальных ведомствах об итогах арбитражного спора пока не сообщают.
В 2017 году «Эхо Кавказа» сообщало, что иск против Грузии был подан зарегистрированными в Нидерландах дочерними компаниями Интер РАО Gardabani Holdings, владеющей двумя грузинскими ГЭС, «Храми-1» и «Храми-2», и Silk Road Holdings, которой принадлежит 75 процентов электросетевой компании ТЕЛАСИ, обслуживающей Тбилиси. Истцы требовали от властей Грузии компенсации ущерба, вызванного девальвацией лари.
В российской компании отмечали, что ряд мер, принятых Грузией, начиная с 2014 года, оказывали неблагоприятное влияние на их инвестиции. В частности, речь шла о том, что Национальная регулирующая комиссия по энергетике в 2014 году приняла решение о создании методологии расчета тарифов на электроэнергию, в которую не вошли гарантии компенсации потерь из-за обесценения местной валюты за счет повышения тарифа на электроэнергию, отраженные в договорах купли-продажи грузинских активов и меморандуме о сотрудничестве, подписанном в 2013 году. Компания в 2016 году обращалась к властям Грузии с заявлением об изменении тарифов, но получила отказ.