Politico: პრეზიდენტმა ბაიდენმა რუსეთის წინააღმდეგ შესათანხმებელი სანქციები უკვე სამგზის დაბლოკა
აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა წლის განმავლობაში უკვე მესამედ დაბლოკა რუსეთის წინააღმდეგ შესათანხმებელი სანქციები, რომელიც მას ეროვნული უშშროების საბჭომ შესათავაზა, - წერს გამოცემა Politico მაღალი რანგის ჩინოსნების ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
მათივე ცნობით, პრეზიდენტს არგუმენტად ის მოჰყავდა, რომ შემოსაღები სანქციები საკმარისად მკაცრი და "გონიერი" არ იქნებოდა კრემლის მოქმედების შესაცვლელად.
2021 წლის აპრილში ბაიდენის ადმინისტრაციამ დააწესა სანქციები რუსეთის სახელმწიფო ვალის, ყირიმისკენ რკინიგზის გაყვანაზე პასუხისმგებელი კომპანიების, ასევე სპეცსამსახურებთან დაკავშირებული რუსული ტექნოლოგიური კომპანიებისა და პუტინის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოადგილის ალექსეი გრომოვის წინააღმდეგ, რომელიც კრემლში რუსული ტელევიზიის საინფორმაციო პოლიტიკას კურირებს.
ეკონომისტებმა სანქციების ამ პაკეტს "რბილი" უწოდეს. აღსანიშავია ასევე, რომ მათი შემოღების შემდეგ რუბლი ამერიკულ დოლართან მიმართებაში გამყარდა.
მოგვიანებით ბაიდენის ადმინისტრაციამ უარი განაცხადა, დაეწესებინა სანქციები რუსულ გაზსადენ "ჩრდილოეთ ნაკადი-2"-ის წინააღმდეგ, რაც ბაიდენმა გერმანიასთან ურთიერთობების დაძაბვის არსურვილითა და იმით ახსნა, რომ გაზსადენის მშენებლობის შეჩერება უკვე შეუძლებელი იყო.
15 ნოემბერს კი Bloomberg-მა გამოაქვეყნა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ დონბასში ვითარების დაძაბვის ფონზე ვაშინგტონი სანქციების ახალ პაკეტს განიხილავს. რა სახის შეზღუდვებზეა საუბარი ამჯერად - დანამდვილებით ცნობილი არ არის, თუმცა სააგენტოების წყაროების ინფორმაციით, სანქციები შესაძლოა, ენერგოსექტორს შეეხოს.

Журнал Politico рассказал о троекратном отказе президента США согласовать санкции против России
Президент США Джо Байден трижды за год отклонил предложения о введении новых санкций против России, рекомендованные ему Советом национальной безопасности. Об этом, по информации "Радио Свобода", пишет журнал Politico со ссылкой на двух бывших высокопоставленных чиновников, знакомых с темой.
По их данным, президент заявлял, что предложенные санкции не будут достаточно жёсткими. Ещё один анонимный источник издания, высокопоставленный сотрудник президентской администрации, заявил, что Байден хотел удостовериться, что санкции против России будут достаточно "умными", чтобы изменить поведение Кремля.
В апреле 2021 года администрация Байдена ввела санкции против российского госдолга, компаний, ответственных за строительство железной дороги в аннексированный Крым, технологических компаний, связанных с российскими спецслужбами, и заместителя руководителя администрации Путина Алексея Громова, курирующего в Кремле информационную политику российского телевидения. Экономисты назвали этот пакет ограничений мягким, рубль укрепился к доллару после того, как эти меры были объявлены.
Позднее администрация Байдена отказалась от введения санкций против российского газопровода "Северный поток — 2", президент объяснил это нежеланием портить отношения с Германией и тем, что строительство ветки уже невозможно было остановить.
15 ноября агентство Bloomberg сообщило, что Вашингтон обсуждает новый пакет санкций в отношении России на фоне обострения ситуации в Донбассе. Источники агентства пока не могут сказать, какие ограничения могут быть введены на этот раз, но предполагают, что они могут коснуться энергетического сектора.