რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო შავ ზღვაში აშშ-ის სამხედრო წვრთნებს ეხმიანება
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო შავ ზღვაში აშშ-ის სამხედრო წვრთნებს ეხმიანება და აცხადებს, რომ "სახეზეა სამხედრო მოქმედებების სავარაუდო თეატრის შესწავლის მცდელობები დონბასში ვითარების ესკალაციის შემთხვევისთვის".
"იმის გათვალისწინებით, რომ წვრთნებში ამერიკული სამხედრო-საზღვაო ძალების გარდა, დაგეგმილია ტაქტიკური, საპატრულო და სტრატეგიული ავიაციის, ასევე ბულგარეთის, საქართველოს, რუმინეთის, თურქეთისა და უკრაინის კონტინგენტების ჩართვა, საქმე გვაქვს სამხედრო მოქმედებების სავარაუდო თეატრის შესწავლასთან კიევის მიერ სამხრეთ-აღმოსავლეთში ძალისმიერი გადაწყვეტის მზადების შემთხვევისთვის", - ნათქვამია სამინისტროს განცხადებაში.
როგორც თავდაცვის უწყებაში აღნიშნავენ, "მსგავსი ქმედებები შავი ზღვის რეგიონში მადესტაბოლიზებელ ფაქტორს წარმოადგენს და მათი ერთ-ერთი მიზანი უკრაინის ტერიტორიის სამხედრო ათვისებაა".

Минобороны РФ отреагировало на военные учения США в Черном море
Минобороны РФ, говоря о военных учениях США в Черном море, заявило, что "налицо изучение предполагаемого театра военных действий в случае эскалации в Донбассе".
"С учетом того, что в учении помимо американских ВМС планируется задействование тактической, патрульной и стратегической авиации, а также контингентов вооруженных сил Болгарии, Грузии, Румынии, Турции и Украины, налицо изучение предполагаемого театра военных действий в случае подготовки Киевом силового решения на юго-востоке", - говорится в сообщении.
В Минобороны подчеркнули, что "подобные действия являются дестабилизирующим фактором в Черноморском регионе, одной из целей которых является военное освоение территории Украины".