უკრაინის მთავარი დიპლომატის მოადგილემ საქართველოს ელჩთან სააკაშვილის სიტუაცია განიხილა
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ნიკოლაი ტოჩიცკიმ საქართველოს ელჩთან გიორგი ზაქარაშვილთან საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, უკრაინის მოქალაქე მიხეილ სააკაშვილის ირგვლივ არსებული ვითარება განიხილა.
სამინისტროს პრეს-სამსახურის ინფორმაციით, ელჩმა დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა უკრაინელ დიპლომატს სააკაშვილის პენიტენციურ სამედიცინო დაწესებულებაში გადაყვანის თაოაზე. თავის მხრივ, ტოჩიცკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უცხოეთში უკრაინის მოქალაქის უფლებებისა და ინტერესების დაცვა უკრაინული სახელმწიფოსთვის პრიორიტეტს წაროადგენს. მან ელჩს ქვეყნის საგარეო უწყების მიერ ქართველი კოლეგებისადმი გუშინდელი ნოტა შეახსენა და იმედი გამოთქვა, რომ იგი ქართული მხარის მიერ "დადებითად იქნება განხილული".
გარდა ამისა, ტოჩიცკიმ და ზაქარაშვილმა ორი ქვეყნის თანამშრომლობის საკითხებზე იმსჯელეს და გაცვალეს მოსაზრებები "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" მომავალი (დაგეგმილია 15 დეკემბრისთვის) სამიტისთვის "ასოცირებული ტრიოს" (საქართველო, უკრაინა, მოლდოვა) მზადების ფარგლებში სამომავლო ერთობლივი მოქმედებების თაობაზე.
მანამდე უკრაინელმა ომბუდსმენმა გაავრცელა განცხადება იმის შესახებ, რომ საქართველოში სააკაშვილისადმი მოპყრობით საერთაშორისო კონვენციებისა და პაქტების რამდენიმე მუხლი დაირღვა და რომ საქართველოს ელჩმა მასთან შეხვედრაზე უარი განაცხადა.

Замглавы МИД Украины обсудил с послом Грузии ситуацию с Саакашвили
Замминистра иностранных дел Украины Николай Точицкий накануне встретился с послом Грузии в Украине Георгием Закарашвили. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Украины.
Собеседники «уделили особое внимание» ситуации с гражданином Украины, экс-президентом Грузии, главой Исполкома реформ Украины Михаилом Саакашвили.
«Посол Грузии, в частности, подробно проинформировал об обстоятельствах его перевода в пенитенциарное медицинское учреждение в Глдани. Николай Точицкий подчеркнул, что защита прав и интересов граждан Украины за границей является приоритетом для Украинского государства. Замминистра привлек внимание к вчерашней ноте МИД Украины, переданной в МИД Грузии, и выразил надежду на ее положительное рассмотрение грузинской стороной», – говорится в сообщении.
Также Точицкий и Закарашвили обсудили вопросы двухстороннего сотрудничества Украины и Грузии, а также обменялись мнениями по поводу дальнейших совместных действий в рамках «Ассоциированного трио» Украины, Грузии и Молдовы в контексте подготовки к саммиту «Восточного партнерства» 15 декабря 2021 года. Об этом пишет издание ГОРДОН.
Накануне стало известно, что посол Грузии в Украине Георгий Закарашвили отказался от встречи с Уполномоченной Верховной Рады Украины по правам человека Людмилой Денисовой.