უკრაინის ომბუდსმენი: საქართველოს ელჩმა შეხვედრაზე უარი განაცხადა
უკრაინაში საქართველოს ელჩმა გიორგი ზაქარაშვილმა უკრაინელ ომბუდსმენ ლიუდმილა დენისოვასთან შეხვედრაზე უარი განაცხადა, - აცხადებს თავად დენისოვა.
«გიორგი ზაქარაშვილმა გაიწვია თავისი შემოთავაზება ჩემთან შეხვედრის თაობაზე "მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით უკრაინის საგარეო უწყების განცხადების პოლიტიკური კონტექსტისა და საქართველოს საგარეო საქმეთა საინისტროსთან შემდგომი აუცილებელი კონსულტაციების გათვალისწინებით". ამ შეხვედრის დროს მსურდა, მიმეღო განმარტებები სააკაშვილთან მიმართებაში სიცოცხლისა და სამედიცინო მომსახურების მიღების უფლებების, ასევე უკრაინის მოქალაქის პროცესუალური უფლებების ხელყოფის გამო», – ნათქვამია დენისოვას მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
უკრაინელი ომბუდსმენი თვლის, რომ საქართველოს ხელისუფლების გუშინდელმა ქმედებებმა «გლდანის № 18 პენიტენციურ დაწესებულებაში სააკაშვილის იძულებით გადასაყვანად დაამძიმა სიტუაცია, რომელიც დღეს სააკაშვილის სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას საფრთხეს უქმნის».
დენისოვას განცხადებით, მიხეილ სააკაშვილის მიმართ ირღვევა ადამიანის უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების საერთაშორისო კონვენციის მე-2 და მე-3 მუხლები, ასევე წამების, არაადამიანური და ღირსების შემლახველი მოპყრობის ამკრძალავი საერთაშორისო კონვენციის პირველი მუხლი.
გარდა ამისა, უკრაინელი ომბუდსმენის განცხადებით, საქართველოს მთავრობის შესაბამისი ორგანოების მიერ სააკაშვილის პატიმრობის ამსახველი ვიდეოჩანაწერების მისი თანხმობის გარეშე გავრცელება წარმოადგენს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-8 (პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა) და სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების საერთაშორისო პაქტის მე-17 მუხლის დარღვევას.
«მტკიცედ ვგმობ უკრაინის მოქალაქე მიხეილ სააკაშვილის უფლებებისა და თავისუფლებების სისტემატიურ უხეშ დარღვევას საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან და მოვუწოდებ საერთაშორისო უფლებადამცველ ორგანიზაციებსა და უცხო ქვეყნებს, დაუყოვნებლივ მოახდინონ რეაგირება მსგავს ქმედებებზე», – ნათქვამია დენისოვას განცხადებაში.

Омбудсмен Украины заявляет, что посол Грузии отказался от встречи с ней
Посол Грузии в Украине Георгий Закарашвили отказался от встречи с Уполномоченной Верховной Рады Украины по правам человека Людмилой Денисовой. Об этом, по информации "Радио Свобода", говорится в заявлении украинского омбудсмена.
«Георгий Закарашвили отозвал свое предложение о встрече со мной "с учетом политического контекста заявления МИД Украины по Михаилу Саакашвили и необходимости дальнейших консультаций с МИД Грузии". Во время этой встречи я хотела получить разъяснения по поводу нарушения права на жизнь и медицинское обслуживание, а также процессуальных прав гражданина Украины, председателя исполкома Национального совета реформ при президенте Украины Михаила Саакашвили», – говорится в заявлении Денисовой.
Украинский омбудсмен считает, что вчерашние действия властей Грузии «по принудительному переводу Михаила в больницу пенитенциарного учреждения № 18 в Глдани усугубил ситуацию, которая сегодня угрожает его жизни и здоровью».
Денисова заявляет, что в отношении Саакашвили нарушаются статьи 2 и 3 Конвенции о защите прав человека и основных свобод, а также статья 1 Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Омбудсмен также утверждает, что распространение грузинским правительством видеозаписей тюремного заключения Михаила Саакашвили без его согласия является нарушением его права на неприкосновенность частной жизни в соответствии со статьей 8 Европейской конвенции о правах человека и статьи 17 Международного пакта о гражданских и политических правах.
«Я решительно осуждаю систематические и грубые нарушения прав и свобод гражданина Украины Михаила Саакашвили со стороны грузинских властей и призываю иностранные государства и международные правозащитные организации немедленно отреагировать на такие действия», – говорится в заявлении Денисовой.
Со вчерашнего дня задержанный 1 октября Саакашвили находится глданской тюремной больнице №18 на окраине Тбилиси, куда его перевели из тюрьмы №12 в городе Рустави. В знак протеста третий президент Грузии голодает со дня задержания и объявил себя политическим заключенным.