მედია: რუსეთი უკრაინის საზღვართან კიდევ უფრო მეტი ტანკის მობილიზებას ახდენს
რუსეთი უკრაინის საზღვართან სულ უფრო მეტი ტანკის მობილიზებას ახდენს. თავდაცვით დაზვერვაზე მომუშავე ბრიტანული ანალიტიკური კომპანია Janes-ის მონაცემებით, ვორონეჟის ოლქში, სარკინიგზო სადგურზე Т80-У ტიპის ტანკების სულ მცირე, ერთი ბატალიონია შემჩნეული.
Bloomberg News-ის ინფორმაციით, კომპანიაში ვარაუდობენ, რომ ტანკები პოგონოვოს პოლიგონისკენ მიემართებიან, სადაც გაზაფხულზე სამხედრო წარმოდგენილობის ზრდამ აიძულა დასავლეთი, მოსკოვისთვის სამხედრო ძალების გაყვანისკენ მოეწოდებინა.
როგორც Bloomberg News აღნიშნავს, ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში უკრაინის აღმოსავლეთში უკრაინელ სამხედროებსა და რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ სეპარატისტებს შორის საბრძოლო მოქმედებები გამწვავდა.
26 ოქტომბერს უკრაინამ პირველად გამოიყენა თურქული წარმოების უპილოტო საფრენი აპარატი სეპარატისტთა ჰაუბიცაზე შეტევის განსახორციელებლად, რომლის შედეგად ერთი ჯარისკაცი დაიღუპა და ერთი დაიჭრა.
გასულ კვირას Janes-მა განაცხადა, რომ 28-29 ოქტომბერს იმავე რუსული დივიზიიდან ბრიანსკისა და კურსკის ოლქებში, უკრაინის ჩრდილოეთ საზღვრისკენ ტანკებისა და თვითმავალი არტილერიის გადასროლა დააფიქსირა.

СМИ: Россия перебрасывает больше танков к границе с Украиной
Россия перебрасывает все больше танков к границе с Украиной, сообщила компания Janes, работающая в области оборонной разведки, что усиливает обеспокоенность Запада по поводу наращивания российского военного присутствия вблизи соседней страны.
О выводах Janes сообщило Bloomberg News.
По крайней мере батальон основных боевых танков Т80-У был развернут на железнодорожной станции в Воронежской области. Об этом свидетельствуют снимки, размещенные в социальных сетях начиная с 7 ноября, сообщила лондонская компания Janes в анализе, переданном Bloomberg News.
Janes предположила, что танки направлялись на полигон Погоново, где наращивание военного присутствия весной побудило Запад выступить с требованиями отвода.
За последние недели боевые действия между украинскими силами и поддерживаемыми Россией сепаратистами на востоке Украины усилились, сообщило Bloomberg News.
Украина впервые использовала беспилотник турецкого производства для атаки на гаубицу сепаратистов в ответ на удар, в результате которого 26 октября один солдат погиб, а еще один был ранен.
На прошлой неделе Janes заявила, что она выявила переброску танков и самоходной артиллерии из той же российской дивизии в Брянскую и Курскую области к северной границе Украины 28-29 октября.