პენიტენციური: "სააკაშვილი გლდანის მე-18 სამკურნალო დაწესებულებაშია გადაყვანილი"
"ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების პრევენციის მიზნით და მომატებული საფრთხეებიდან გამომდინარე პატიმარი მიხეილ სააკაშვილი გადაყვანილია მე-12 პენიტენციური დაწესებულებიდან N18 ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში. დამატებით ინფორმაციას საზოგადოებას ეტაპობრივად მივაწვდით", – აცხადებენ პენიტენციურ სამსახურში.
სააკაშვილის საპატიმრო დაწესებულებიდან გაყვანის შესახებ დაახლოებით, ერთი საათის წინ გახდა ცნობილი. სააკაშვილის დედამ გიული ალასანიამ განაცხადა, რომ რუსთავის საპატიმროში შვილის სანახავად მივიდა, თუმცა „შვილი თვალწინ ააცალეს“.
ადვოკატები და ექიმთა ნაწილი სააკაშვილის სამოქალაქო მრავალპროფილურ საავადმყოფოში გადაყვანას მოითხვდა გლდანის ციხის არასათანადო აღჭურვილობის გამო. სახალხო დამცველმა ორჯერ შეამოწმა ციხის საავადმყოფო. უკანასკნელი მონიტორინგი 4 ნოემბერს განხორციელდა. ომბუდსმენმა მონიტორინგის შემდეგ განაცხადა, რომ "მიუხედავად დადებითი ცვლილებებისა, ისევ არ შეესაბამება მულტიფუნქციური ჯგუფის მიერ გაცემულ რეკომენდაციებს".ამ დროისთვის თბილისში, თავისუფლების მოედანზე აქცია მიმდინარეობს, რომლის მთავარი მოთხოვნაც სააკაშვილის, რომელიც 39–ე დღეა, შიმშილობს, სამოქალაქო კლინიკაში გადაყვანაა.

Georgia's Special Penitentiary Service - Saakashvili has been transferred to the 18th medical facility in Gldani
08/11/2021 15:00:28 Politic, Justice
Georgia's Special Penitentiary Service said that former President Mikheil Saakashvili had been transferred to the 18th medical facility in Gldani.
"In order to prevent the deterioration of his health condition and due to the increased dangers, prisoner Mikheil Saakashvili has been transferred from the 12th penitentiary institution to the the 18th medical facility in Gldani," the Special Penitentiary Service said.
The issue of transferring jailed Ex-President Mikheil Saakashvili, on a hunger strike since October 1, the day of his arrest on the eve of local elections, to a medical facility has triggered controversy over past weeks.
The government said the former President would be taken to the No.18 prison hospital in Gldani. The decision was strongly opposed by Saakashvili himself, his personal doctor, defense lawyers, and the Public Defender who, citing various healthcare and safety reasons, recommended former President’s transfer to a private hospital.