სომხეთი სომხურ-თურქული ურთიერთობების მოგვარების პერსპექტივებს რუსეთთან განიხილავს
სომხეთი სომხურ-თურქული ურთიერთობების მოგვარების პერსპექტივებს რუსეთთან განიხილავს. ამის შესახებ დღეს ქვეყნის უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა განაცხადა.
«მზად ვართ, დავიწყოთ თურქეთთან ურთიერთობები, მათი დარეგულირება. ამ საკითხს რუსეთთანაც განვიხილავთ, ვმსჯელობთ, როგორ წავიწიოთ წინ ამ პროცესში», – განაცხადა დღეს გამართულ ბრიფინგზე გრიგორიანმა.
მისივე თქმით, როგორც სომხურ, ისე თურქულ მხარეებს არაერთგზის განუცხადებიათ, რომ შეინიშნებოდა დადებითი იმპულსები და ეს ორმხრივი ურთიერთობების დარეგულირების შესაძლებლობის არსებობაზე მიუთითებდა.
მანამდე თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განუცხადა ჟურნალისტებს, რომ საქართველოს პრემიერის შუამავლობით სომხეთის პრემიერ ნიკოლ ფაშინიანთან შეხვედრის შეთავაზება მიიღო.

Ереван обсуждает с Москвой вопрос об отношениях с Анкарой
Армения обсуждает с Россией возможности урегулирования армяно-турецких отношений, заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Мы готовы начать отношения, начать урегулирование отношений с Турцией. Этот вопрос обсуждается и с Россией, обсуждаем, как можно продвинуться в этом процессе», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Григорян на брифинге в четверг.
По его словам, и армянская, и турецкая стороны отмечали, что есть положительные импульсы, и возможно будет урегулировать двусторонние отношения, пишет «Интерфакс».
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил журналистам, что получил через премьера Грузии предложение о встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.