„როსატომი“ – ბალისტიკური რაკეტების გამოსაცდელ პოლიგონზე მომხდარ აფეთქებას 5 ადამიანი ემსხვერპლა
რუსეთის სახელმწიფო ბირთული სააგენტოს („როსატომი“) განცხადებით, არხანგელსკის მხარეში, ატომური წყალქვეშა ნავებისთვის განკუთვნილი ბალისტიკური რაკეტების გამოსაცდელ პოლიგონზე მომხდარი აფეთქების შედეგად 5 ადამიანი დაიღუპა.
„უბედური შემთხვევა იზოტოპის ენერგიის წყაროების ინჟინერული და ტექნიკური უზრუნველყოფის დროს მოხდა“, – ნათქვამია „როსატომის“ მიერ გავრცელებულ განცხადებაში, თუმცა უწყება „იზოტოპის ენერგიის წყაროების“ შესახებ დეტალებზე არ საუბრობს.
მისივე ცნობით, აფეთქების შედეგად, დაშავდა 3 პირი, რომელთაც საჭირო სამედიცინო დახმარება გაეწიათ.
აღსანიშნავია, რომ 8 აგვისტოს რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება იმის შესახებ, რომ „რეაქტიული დანადგარის გამოცდისას პოლიგონზე აფეთქება მოხდა, რის შედეგადაც 2 ადამიანი დაიღუპა და 6 დაშავდა“. ამასთან, როგორც უწყება ირწმუნება, ინციდენტის რაიონში რადიაციული ვითარება „ნორმალურად ფასდება“.
თუმცა 8 აგვისტოსვე, ცოტა ხნით ადრე ქალაქ სევეროდვინსკის (სევოროდვინსკი პოლიგონიდან დაახლოებით 18 მილში მდებარეობს) ადგილობრივმა ადმინისტრაციამ თავის ვებ-გვერდზე განათავსა ინფორმაცია რადიაქტიული ფონის “ხანმოკლე მატების” შესახებ. ამ დროისთვის ეს ინფორმაცია საიტიდან გამქრალია, თუმცა იძებნება ვებ-არქივში.
ცნობისთვის: 8 აგვისტოს რუსეთის არხანგელსკის მხარეში, ატომური წყალქვეშა ნავებისთვის განკუთვნილი ბალისტიკური რაკეტების გამოსაცდელ პოლიგონზე მომხდარი აფეთქების გამო რადიაციულმა ფონმა, სულ მცირე, 20–ჯერ მოიმატა. მოსახლეობა პანიკაშია. ადგილობრივი საავადმყოფოების ადმინისტრაციამ მათ იოდინის მიღების რეკომენდაციით მიმართა. მძლავრდება ეჭვები, რომ 8 აგვისტოს ქვეყანაში ბირთვული კატასტროფაა მომხდარი და კრემლი ამას მალავს.
ბალისტიკური რაკეტების გამოსაცდელ პოლიგონზე მომხდარი აფეთქების გამო რუსეთმა თეთრი ზღვის ნაწილი გადაკეტა. რუსული მედიის ცნობით, თეთრ ზღვაში დვინის ყურის მიმდებარე ტერიტორია ერთი თვით გადაიკეტა.

Russian nuclear agency says five killed in accident at test site
Russia’s state nuclear agency Rosatom said on Saturday that five of its staff members were killed in an accident during tests on a military site in northern Russia.
The accident occurred during the engineering and technical support of isotope power sources on a liquid propulsion system, Rosatom said in a statement.
The statement did not give details of the isotope power sources.
A further three staff members suffered injuries, including burns, and were receiving medical treatment in specialized facilities, it said.
Russian authorities had previously said two people had been killed in the incident and that a nearby city had reported a rise in radiation levels when a liquid propellant rocket engine blew up at a testing site in the Arkhangelsk region on Thursday.
Authorities said they had been forced to shut down part of a bay in the White Sea to shipping as a result.
Local residents have been stocking up on iodine, used to reduce the effects of radiation exposure, after the accident, regional media have reported.
Russia’s Ministry of Defence has given few details of the incident.
Although the defense ministry initially said no harmful chemicals were released into the atmosphere and that radiation levels were unchanged, authorities in the city of Severodvinsk reported what they described as a brief spike in radiation. No official explanation has been given for why such an accident would cause radiation to spike.
The radiation statement put out by the city of Severodvinsk disappeared from the Internet on Friday without explanation.
An unidentified naval officer quoted by the Kommersant newspaper said the accident could have occurred at a testing site at sea and that the explosion of a rocket could have caused a toxic fuel spill.
U.S.-based nuclear experts said on Friday they suspected the blast and radiation release occurred during the testing of a nuclear-powered cruise missile.
Russian media have said the rocket engine explosion may have occurred at a weapons testing area near the village of Nyonoksa.
Those reports say an area near Nyonoksa is used for tests on weapons, including ballistic and cruise missiles that are used by the Russian navy.
Greenpeace has cited data from the Emergencies Ministry that it said showed radiation levels had risen 20 times above the normal level in Severodvinsk around 30 km (18 miles) from Nyonoksa.