პუტინი თალიბების ტერორისტთა სიიდან ამოღებას გეგმავს
რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი თვლის, რომ მოძრაობა "თალიბანის" ტერორისტული ორგანიზაციების სიიდან ამოღების საკითხი გაერო-ს დონეზე უნდა გადაწყდეს, თუმცა "ყველაფერი სწორედ აქეთ მიდის".
ამის შესახებ მან სადისკუსიო კლუბ "ვალდაის" მორიგი სესიის მსვლელობისას განაცხადა.
პუტინმა შეახსენა შეკრებილთ, რომ რუსეთი დიალოგს აწარმოებს ავღანეთის ახალ ხელისუფლებასთან და ბოლო დღეებში მოსკოვში მათთან მოლაპარაკებები გაიმართა.
«რუსეთის პოზიცია იქნება, სწორედ ამ მიმართულებით ვიმოძრაოთ. მაგრამ ეს გადაწყვეტილებები მაინც იმავე გზითა და საშუალებით უნდა იქნას მიღებული, როგორც ადრე მიიღებოდა, როცა ეს მოძრაობა ტერორისტთა სიაში შეგვქონდა»,— განაცხადა პუტინმა.
ცნობისთვის: 20 ოქტომბერს მოსკოვში 10 ქვეყნიდან ჩასულმა დიპლომატებმა "მოსკოვის ფორმატის" ფარგლებში თალიბების ხელისუფლების წარმომადგენლებთან პირდაპირი მოლაპარაკებები გამართეს.

Путин об исключении талибов из списка террористов: кажется, мы к этому подходим
Президент России Владимир Путин считает, что решение об исключении движения «Талибан» из списка террористических должно приниматься на уровне ООН. Однако, по его мнению, все движется именно к этому.
Об этом президент заявил в ходе пленарной сессии дискуссионного клуба «Валдай».
Он напомнил, что Россия ведет диалог с новыми властями Афганистана и в Москве недавно с ними проходили переговоры.
«Позиция России будет заключаться в том, чтобы двигаться именно в этом направлении. Но все-таки эти решения должны быть приняты таким же образом и способом, которым они принимались раньше, когда мы это движение включали в список террористических организаций»,— сказал Путин (цитата по «Интерфаксу»).
Вчера, 20 октября, дипломаты из десяти стран провели прямые переговоры с «Талибаном» в рамках «московского формата» по Афганистану. Талибы хотят добиться легитимизации своей власти.