სტოლტენბერგი: "ჩვენ რუსეთის ქმედებებს არ აღვკვეთთ, მაგრამ შევინარჩუნებთ მედგარ შეკავებასა და თავდაცვას"
20/10/2021 18:00:10 მსოფლიო
ნატო-ს გენერალური მდივანი იენს სტოლტენბერგი გამოეხმაურა რუსეთის გადაწყვეტილებას ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში ქვეყნის მუდმივმოქმედი წარმომადგენლობის საქმიანობის აკეცვის შესახებ. როგორც სტოლტენბერგმა ნატო-ს ქვეყნების თავდაცვის მინისტერიალის დაწყებამდე გამართულ ბრიფინგზე აღნიშნა, ეს "დიალოგსა და ურთიერთგაგებას ხელს არ უწყობს".
"მიმდინარე კვირის დასაწყისში რუსეთმა ბრიუსელში თავისი წარმომადგენლობისა და მოსკოვში ჩვენი ოფისების საქმიანობის შეწყვეტის შესახებ განაცხადა. ვწუხვართ ამ გადაწყვეტილების გამო, რომელიც ხელს არ უწყობს დიალოგსა და ურთიერთგაგებას" - განაცხადა ნატო-ს გენმდივანმა.
მისივე თქმით, "ალიანსი თანმიმდევრულ პოლიტიკას შეინარჩუნებს".
"ჩვენ ღიანი ვრჩებით დიალოგისთვის, მათ შორის - რუსეთ-ნატო-ს საბჭოს ფარგლებში. ამავე დროს, გავაგრძელებთ იმის ანალიზს, კიდევ როგორ შეგვიძლია, გავაძლიეროთ ჩვენი თავდაცვა და შეკავება. 2018 წელს ალიანსის მოკავშირებმა აღიარეს, რომ რუსეთმა შესაბამისი შეთანხმების დარღვევით შექმნა და განათავსა სარაკეტო კომპლექსები, რამაც შეთანხმების მოშლა გამოიწვია. მას შემდეგ რუსეთმა კიდევ უფრო გაზარდა სარაკეტო არსენალი, ასევე ქმნის ჰიპერხმოვან სისტემებს. ეს რაკეტები რეალურ საფრთხეს წარმოადგენს ევროატლანტიკური ზონის უსაფრთხოებისთვის. ჩვენ რუსეთის ქმედებებს არ აღვკვეთთ, მაგრამ შევინარჩუნებთ მედგარ შეკავებასა და თავდაცვას", - დასძინა სტოლტენბერგმა.
18 ოქტომბერს რუსეთმა განაცხადა, რომ "ალიანსის ქმედებების საპასუხოდ" ნატო-სთან თავისი მუდმოვმოქმედი წარმომადგენლობის საქმანობას წყვეტს.
რუსეთმა ასევე გადაწყვიტა, შეეწყვიტა მოსკოვში ალიანსის საკავშირო სამხედრო მისიისა და საინფორმაციო ბიუროს საქმიანობები.
მანამდე ნატო-მ ალიანსში რუსეთის მისიის ორჯერ შემცირების შესახებ განაცხადა და 8 რუს დიპლომატს რუსეთის მტრული საქმიანობის საპასუხოდ აკრედიტაციები შეუჩერა.

Генсек НАТО прокомментировал закрытие Россией своей миссии при Альянсе
Генсек НАТО Йенс Столтенберг заявил, что решение Москвы приостановить работу своего постоянного представительства при Альянсе не способствует диалогу и взаимопониманию.
Об этом он заявил на пресс-конференции перед встречей министров обороны стран НАТО в Брюсселе, сообщает "Европейская правда".
"В начале этой недели Россия объявила о закрытии своей миссии при НАТО и наших офисов в Москве. Мы сожалеем об этом решении, которое не способствует диалогу и взаимопониманию", - сказал Столтенберг.
По его словам, политика НАТО остается последовательной.
"И мы остаемся открытыми для диалога, в том числе через совет Россия-НАТО. В то же время мы будем продолжать оценивать, как мы можем еще больше усилить наше сдерживание и защиту", - отметил генсек.
Министры на встрече собираются рассмотреть также прогресс в ответе на вызов российских ядерных ракетных комплексов.
Столтенберг напомнил, что в 2018 году союзники НАТО признали, что Россия разработала и развернула ракеты в нарушение Договора о РСМД, что привело к расторжению договора.
"И с тех пор Россия еще больше увеличила свой арсенал ракет и разрабатывает гиперзвуковые системы. Эти ракеты представляют реальную угрозу безопасности в евроатлантической зоне. Мы не будем отражать действия России, но мы сохраним решительное сдерживание и защиту", - сказал он.
18 октября Россия объявила, что приостанавливает работу своего постоянного представительства при НАТО в ответ на действия Альянса.
Россия также решила прекратить деятельность военной миссии связи НАТО в Москве и деятельность информационного бюро НАТО в Москве.
НАТО ранее объявил о сокращении миссии РФ в Альянсе вдвое и лишил аккредитации восемь российских дипломатов в ответ на враждебную деятельность России.