ერაყის დაზვერვამ "დაეშის მთავარი ბუღალტერი" დააკავა
ერაყის სპეცსამსახურის თანამშრომლებმა სამი ჯასიმ ალ-ჯაბური დააკავეს, რომელიც ტერორისტულ ორგანიზაციად გამოცხადებულ "ისლამურ სახელმწიფოში" ფინანსურ საკითხებს კურირებდა და მის უმაღლეს იერარქიაში მეორე ადგილი ეკავა, - განაცხადა ერაყის პრემიერ-მინისტრმა მუსტაფა ალ-ქაზემიმ.
მისივე თქმით, სამი ჯასიმი საერთაშორისო ოპერაციის ფარგლებში დააკავეს. რომელ ქვეყანაში ჩატარდა ეს ოპერაცია - მას არ დაუზუსტებია.
აღსანიშნავია, რომ აშშ-ის ხელისუფლებას ხსენებული პირის დაკავებისთვის 5 ლნ დოლარის ოდენობის ჯილდო ჰქონდა დაწესებული.
არსებული ინფორმაციით, სამი ჯასიმი დაჯგუფების სახელით ნავთობით, გაზითა და სასარგებლო წიაღისეულით უკანონო ვაჭრობით იყო დაკავებული და მიღებულ თანხებს ტერაქტების მზადებისთვის ანაწილებდა. იგი "დაეშის" ახალ ლიდერ ამირ მუჰამედ საიდ აბდულა რახმანთან დაახლოებული პირი იყო.
• დაჯგუფების წინა ლიდერმა - აბუ ბაქრ ალ-ბაღდადიმ, რომელიც "დაეშს" ერაყისა და სირიის ტერიტორიებზე "ჰალიფატის" გამოცხადების პერიოდში მართავდა, თავი მოიკლა 2019 წლის ოქტომბერში, როდესაც სირიულ იდლიბში არსებულ მის ვილას ამერიკელმა სამხედროებმა შეუტიეს.

Разведка Ирака поймала "главного бухгалтера" ИГ
Иракские спецслужбы поймали Сами Джасима аль-Джабури. Он отвечал за финансы в группировке "Исламское государство" (признана террористической и запрещена в России) и занимал второе место в её иерархии. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщает премьер-министр Ирака Мустафа аль-Каземи.
Джасима был задержан во время международной операции. В какой стране она проходила, премьер-министр Ирака не уточнил. Ранее правительство США предлагало за поимку Джасима награду 5 млн долларов.
Корреспондент BBC по вопросам обороны Фрэнк Гарднер считает, что он может знать о готовящихся нападениях ИГ. По информации ФСБ, Джасима распределял бюджеты на теракты и занимался незаконной продажей нефти, газа, ископаемых и антиквариата от имени группировки.
Задержанный был близок к новому лидеру ИГ Амиру Мухаммеду Саиду Абдулу Рахману. Он стал преемником Абу Бакра аль-Багдади, который управлял группировкой в период провозглашения "Халифата" на территории Ирака и Сирии. Аль-Багдади застрелился в октябре 2019 года, когда на его виллу в сирийской провинции Идлиб ворвались американские военные.
В сентябре 2021 года президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что французские военные ликвидировали ещё одного члена верхушки ИГ Аднан Абу Валида аль-Сахрави. Он основал свою террористическую ячейку в 2015 году.В 2017–2018 годах ИГ было разгромлено силами международной коалиции сначала в Ираке, затем – в Сирии. Однако группировка продолжает совершать теракты.