სტოლტენბერგმა ევროკავშირს მოუწოდა, "ნატო-ს დუბლირებაზე უარი თქვას"
თავდაცვის სფეროში ევროპული სახელმწიფოების ძალისხმევა ნატო-ს ქმედებების დუბლირებას არ უნდა ახდენდეს, - განაცხადა ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის გენერალურმა მდივანმა იენს სტოლტენბერგმა ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას.
"სადღეისოდ ტრანსალანტიკურ ერთობაზე მოთხოვნა ფაქტობრივად, უფრო მაღალია, ვიდრე ოდესმე "ცივი ომის" დასრულების დროიდან. პრობლემები, რომლებსაც ვაწყდებით, გაცილებით უფრო რთულია, ვიდრე საკითხები, რომელთა მოგვარებაც ქვეყნებს ან გნებავთ, კონტინენტებს ცალკე აღებულებს შეუძლიათ", – განაცხადა სტოლტენბერგმა.
მისივე შეფასებით, "სახეზეა ევროკავშირის ძალისხმევა თავდაცვის სფეროში აქტივიზაციისაკენ, მაგრამ ეს ძალისხმევა არ უნდა ახდენდეს ნატო-ს დუბლირებას".
"ჩვენს ქვეყნებს შეზღუდული რესურსი გააჩნიათ და ვალდებულები ვართ, ჩვენი ძალები ოპტიმალურად გამოვიყენოთ", – დასძინა სტოლტენბერგმა.
• 5 მაისს ევროკავშირის 14-მა ქვეყანამ, გერმანიისა და საფრანგეთის ჩათვლით, სწრაფი სამხედრო რეაგირების ძალების ჩამოყალიბების ინიციატივა გააჟღერა.15 სექტემბერს ავსტრალიამ, აშშ-მა და დიდმა ბრიტანეთმა ჩინეთისთვის წინააღმდეგობის გასაწევად ალიანსი AUKUS ჩამოაყალიბეს. ხოლო 20 სექტემბერს საფრანგეთი ნატო-ს სტრატეგიულ კონცეფციაში შესატანი ცვლილებების განხილვის ინიციატივით გამოვიდა.

Столтенберг призвал Евросоюз не дублировать НАТО
Усилия европейских стран в области обороны не должны дублировать действия НАТО. Об этом заявил генеральный секретарь Альянса Йенс Столтенберг во время выступления на заседании парламентской ассамблеи НАТО, передает пресс-служба блока.
"Фактически, потребность в трансатлантическом единстве сейчас больше, чем когда-либо после окончания холодной войны. Проблемы, с которыми мы сталкиваемся, намного сложнее, чем любая страна или континент может решить в одиночку", – сказал Столтенберг.
Он заявил, что приветствует активизацию усилий ЕС в области обороны.
"Но эти усилия не должны дублировать НАТО. Наши страны имеют ограниченные ресурсы и только один набор сил. И нам нужно использовать их наилучшим образом", – заявил генсек НАТО.
5 мая 14 стран Евросоюза, включая Германию и Францию, предложили создать силы быстрого военного реагирования, которые могли бы вмешаться на ранних этапах международных кризисов.15 сентября Австралия, США и Британия создали альянс AUKUS для противодействия Китаю.20 сентября Франция инициировала обсуждение изменений в стратегическую концепцию НАТО.