აფხაზეთში პოლიტიკური კრიზისის ფონზე რამდენიმე მაღალჩინოსნის მიმართ სისხლის სამართლის საქმეები აღიძრა
11/10/2021 11:18:53 კონფლიქტები
ოკუპირებულ აფხაზეთში გრძელდება პოლიტიკური კრიზისი, რომელიც 30 სექტემბერს სოხუმის სანაპიროზე დე ფაქტო დეპუტატებსა და შს "სამინისტროს" ჩინოსნებს შორის დაპირისპირებას მოჰყვა.
როგორც დღეს "გენერალურმა პროკურორმა" ადგურ აგრბამ განაცხადა, შს "სამინისტროს" რამდენიმე მაღალჩინოსნის მიმართ სისხლის სამართლის საქმეები აღიძრა. საუბარია, კერძოდ, "მინისტრის" მოადგილეზე - სპეცდანიშნულების რაზმის (СОБР) მეთაურ რაშა ცვიჟბასა და მის ორ მოადგილეზე, მათ შორის - СОБР-ის მეთაურის მოადგილე დადინ ჩაჩხალიაზე.
ხსენებულ პირებს გამოძიება "დამამძიმებელ გარემოებებში, კერძოდ, ძალის გამოყენებით სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას" ედავება, რაც აფხაზეთში მოქმედი კანონმდებლობით, თავისუფლების 5-დან 10 წლამდე აღკვეთით ისჯება.
ამავდროულად, "პროკურატურამ" დანაშაულის ნიშნები განჭვრიტა კონფლიქტის მეორე მხარის - "დეპუტატ" გარი კოკაიას ქმედებებშიც, რომელსაც ხულიგნობასა და "ხელისუფლების წარმომადგენლების შეურაცხყოფას" ედავებიან. ამასთან, როგორც დე ფაქტო გენერალურმა პროკურორმა აღნიშნა, არსებობს იმის მტკიცებულებებიც, რომ კოკაიას კოლეგამ - "დეპუტატმა" ალმასხან არძინბამ შს "სამინისტროს" შენობასთან ავტომატური იარაღიდან ცეცხლი გახსნა.
რაც შეეხება ინციდენტის მონაწილე შს "მინისტრ" დიმიტრი დბარს, რომელსაც მომხდარის გამოძიების დასრულებამდე უფლებამოსილება აქვს შეჩერებული, როგორც "გენერალურმა პროკურორმა" აღნიშნა, დბარის ქმედებებში მისმა უწყებამ დანაშაულის ნიშნები ვერ დაინახა, "თუმცა ინციდენტის დროს მისი ადგილზე ყოფნისა და მასში მონაწილეობის ფაქტის გათვალისწინებით, გენერალური პროკურატურა აუცილებლად მიიჩნევს, პრეზიდენტს დბარის თანამდებობაზე დატოვებისა და მის მიმართ დისციპლინარული სასჯელის გამოყენების საკითხების განხილვის თხოვნით მიმართოს".
- დე ფაქტო შსს-ს ინფორმაციით, 30 სექტემბერს - "გამარჯვებისა და დამოუკიდებლობის დღს", დე ფაქტო დეპუტატმა გარი კოკაიამ სოხუმის სანაპიროზე მდებარე ერთ-ერთი რესტორნიდან გამოსვლის შემდეგ დღესასწაულის აღსანიშნად კუთვნილი იარაღიდან ჰაერში სროლა გახსნა, რითაც "საზოგადოებრივი წესრიგი უხეშად დაარღვია". ამასთან, იგი არ დაემორჩილა სროლის ხმაზე ადგილზე მისული სამართალდამცველებისა და მათთან ერთად მყოფი დე ფაქტო შს მინისტრის - დიმიტრი დბარის მოთხოვნას, იარაღი ჩაებარებინა. გაჩაღდა კონფლიქტი, რომელშიც კოკაიას თანმხლები ომის ვეტერანებიც ჩაერთვნენ. შედეგად კოკაიამ და რამდენიმე ვეტერანმა სხეულის სხვადასხვა სიმძიმის დაზიანებები მიიღეს.
- მოგვიანებით, დე ფაქტო შსს-ს ცნობით, კიდევ ერთმა "დეპუტატმა" - ალმასხან არძინბამ შს "სამინისტროს" შენობა ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან დაცხრილა.
- ამ მოვლენებიდან მეორე დღეს, 1 ოქტომბერს დე ფაქტო პარლამენტი საგანგებო სხდომაზე შეიკრიბა, რომელიც კოკაიასა და მისი თანმხლები ვეტერანების მშობლიურ სოფელ აძიუბჟას მცხოვრებთა საპროტესტო აქციის ფონზე წარიმართა. მისი მონაწილეები დე ფაქტო შს მინისტრის გადაყენებას მოითხოვდნენ.
- 3 ოქტომბერს "პრეზიდენტმა" ბჟანიამ დიმიტრი დბარს გამოძიების დასრულებამდე უფლებამოსილება შეუჩერა.
- 4 ოქტომბერს დე ფაქტო პარლამენტის შენობასთან მორიგი აქცია გაიმართა, რომელიც ვეტერანთა ოპოზიციური ორგანიზაცია "არუაას" მიერ იყო მართული.
- თუმცა "პარლამენტმა", 1 ოქტომბრის მსგავსად, ვერც 4-ში მიიღო რაიმე გადაწყვეტილება და ჩამოყალიბდა იმაზე, რომ დაჰლოდებოდა გამოძიების დასრულებას.

В Абхазии возбудили уголовное дело в отношении высокопоставленных чиновников МВД
В отношении участников инцидента на сухумской набережной, высокопоставленных чиновников МВД самопровозглашенной республики Абхазия возбуждено уголовное дело. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщил генеральный прокурор Адгур Агрба.
Речь идёт о заместителе министра внутренних дел, командире Специального отряда быстрого реагирования (СОБР) Раще Цвижба и заместителе командира СОБРа Дадыне Чачхалия (*).
По словам Адгура Агрба, следствие ведется по статье за превышение должностных полномочий с применением насилия, которая предусматривает лишение свободы от 5 до 10 лет.
Агрба также сообщил, что в действиях депутата парламента Гарри Кокая усматриваются признаки состава преступления, предусмотренные статьями о хулиганстве и оскорбления представителей власти.
По словам генпрокурора, имеются доказательства и по факту стрельбы из автомата у здания МВД депутатом Алмасханом Ардзинба.
Говоря о главе МВД Дмитрии Дбар, Агрба отметил, что в его отношении «генпрокуратура состава преступления не усматривает».
«Однако с учетом того, что Дбар Дмитрий Сергеевич находился в этом месте и с его участием произошел инцидент, который он впоследствии не смог предотвратить, генеральная прокуратура считает необходимым обратиться в адрес президента с представлением о применении в отношении министра дисциплинарного взыскания и целесообразности его пребывания в занимаемой должности», – сказал Агрба.
* Новость обновлена – в парламенте Адгур Агрба заявил, что дело возбуждено в отношении двух заместителей главы МВД.
По данным абхазского МВД, вечером 30 сентября, когда в Абхазии отмечали День победы и независимости, депутат Гарри Кокая на сухумской набережной произвел несколько выстрелов из пистолета в воздух, «грубо нарушив общественный порядок». В близлежащем ресторане во время стрельбы находились абхазский лидер Аслан Бжания и югоосетинский президент Анатолий Бибилов.Кокая не подчинился требованию прибывших на место сотрудников МВД и главы ведомства Дмитрия Дбар сдать оружие. В конфликт вмешались находившиеся рядом с ним ветераны войны из села Адзюбжа. В результате действий сотрудников МВД депутат Кокая и несколько ветеранов получили увечья.Уже после этого, по информации силового ведомства, еще один депутат, Алмасхан Ардзинба стрелял из огнестрельного оружия в направлении здания МВД. Ардзинба это отрицает.1 октября в Сухуми состоялось экстренное заседание парламента, во время которого проходила акция протеста односельчан Кокая и ветеранов войны. Собравшиеся требовали отставки главы МВД.3 октября министр внутренних дел Дмитрий Дбар был временно отстранен от служебных обязанностей на время расследования инцидента. Исполнение обязанностей министра возложено на заместителя Руслана Ажиба.4 октября у здания парламента прошел митинг, организованный ветеранской организацией Аруаа и жителями села Адзюбжа. Депутаты, собравшиеся на внеочередное заседание, приняли решение дождаться результатов прокурорской проверки.