ირანი და სომხეთი საქართველოს გავლით ახალი სატრანზიტო დერეფნის შექმნას გეგმავენ
სომხეთი ირანიდან საქართველოში ახალი სატრანზიტო მარშრუტის გაყვანას გეგმავს, თეირანი კი, თავის მხრივ, ამ გზის მშენებლობაში მონაწილეობას აპირებს. ამის შესახებ სააგენტო ILNA-სთვის მიცემულ ინტერვიუში ირანის გზებისა და ქალაქგეგმარების მინისტრმა ჰეირულა ჰადემიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, «სომხების გეგმა, ახალი დერეფანი ჩამოაყალიბონ, არავითარ კავშირში არაა მათ კონფლიქტთან და წარმოადგენს ძალზე მნიშვნელოვან, ფუნდამენტურ ამოცანას».
ცნობილია ასევე, რომ თეირანმა და ერევანმა უკვე მიაღწიეს შეთანხმებას რამდენიმე ალტერნატიული გზის მშენებლობის შესახებ. უპირველესად, ეს არის მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიაზე გამავალი გორისი-კაპანის ტრასის ალტერნატიული გზა, ასევე ალტერნატიული ტრასა, რომელიც ირანულ პროვინცია აღმოსავლეთ აზერბაიჯანს ერევანთან დააკავშირებს. არსებული გზა გადის ტერიტორიაზე, რომელიც «ბოლო ცვლილებების მიხევით, აზერბაიჯანის ტერიტორიად ითვლება». ირანელი მინისტრის თქმით, «აზერბაიჯანული მხარე საგზაო მოსაკრებელს იღებს მოკლე მონაკვეთის გავლაში, რომელზეც მხოლოდ ერთი საკონტროლო-გამშვები პუნქტი მოქმედებს".
თბილისი ახალი სატრანზტო დერეფნის პროექტში მონაწილეობის საკითხზე ჯერ-ჯერობით დუმილს ინარჩუნებს.
ცნობისთვის: შაბათს, 9 ოქტომბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ოფიციალური ვიზიტით სომხეთში გაემგზავრა. მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, მან სომეხ კოლეგა ნიკოლ ფაშინიანთან "სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობიანი მეზობლობის" ის ინიციატივა განიხილა, რომლის შესახებაც ცოტა ხნის წინ გაერო-ს ტრიბუნიდან ისაუბრა.

Иран и Армения планируют создать новый транзитный маршрут через Грузию
Армения планирует создать новый транзитный маршрут из Ирана в Грузию, и Тегеран намерен участвовать в строительстве этой дороги. Об этом заместитель министра дорог и городского развития Ирана Хейрулла Хадеми заявил в интервью агентству ILNA.
«Армения планирует создать новый транзитный маршрут из Ирана в Грузию. Мы заявили о готовности участвовать в строительстве этой дороги», - сказал он. Чиновник добавил, что «план армян по созданию нового коридора, который не имеет ничего общего с их конфликтом», является «очень важным вопросом» и «фундаментальной задачей».
Также известно, что Тегеран и Ереван уже достигли соглашения по строительству нескольких альтернативных дорог. Во-первых, это дорога на замену трассе Горис-Капан (проходит по территории Нагорного Карабаха), а во-вторых – альтернатива шоссе, соединяющего иранскую провинцию Восточный Азербайджан с Ереваном. Существующая дорога проходит по территории, которая, «согласно последним изменениям, считается частью Азербайджана». По словам иранского министра, «азербайджанская сторона за прохождение короткого участка, на котором только одно КПП, взимает дорожные сборы», - информирует "Эхо Кавказа".
В Тбилиси о возможном участии Грузии в проекте нового транзитного коридора не говорят. Следует отметить, что в субботу премьер страны отправился в Армению с официальным визитом. По сообщению администрации правительства, он обсуждал со своим армянским коллегой Николом Пашиняном инициативу «О мирном соседстве на Южном Кавказе», с которой Гарибашвили выступил с трибуны ООН, сообщает агентство «Новости-Грузия».