უკრაინელმა დეპუტატებმა უმაღლესი რადის სპიკერი დიმიტრი რაზუმკოვი თანამდებობიდან გადააყენეს
უკრაინელმა დეპუტატებმა უმაღლესი რადის სპიკერი დიმიტრი რაზუმკოვი თანამდებობიდან გადააყენეს. საკითხი საპრეზიდენტო პარტია "ხალხის მსახურის" მიერ იყო ინიცირებული.
სპიკერის გადაყენებას 226 აუცილებელის ნაცვლად 284-მა დეპუტატმა მისცა ხმა, მათ შორის - არა მარტო ზელენსკის პარტიის საპარლამენტო ფრაქციის ყველა წევრმა, არამედ სხვა სადეპუტატო შენაერთებმაც, ექს-პრემიერ იულია ტიმოშენკოს მხარდამჭერთა ჩათვლით. წინააღმდეგები იყვნენ ექს-პრეზიდენტ პეტრო პოროშენკოს მომხრე დეპუტატები და პრორუსულად მიჩნეული "ოპოზიციური პლატფორმის" წევრები.
აღსანიშნავია, რომ რაზუმკოვი 2019 წლის საპრეზიდენტო კამპანიის დროს ზელენსკის უახლოეს თანამოაზრედ ითვლებოდა და საპარლამენტო არჩევნებზე "ხალხის მსახურის" საარჩევნო სიის სათავეში იყო. მედიაში მისი გადაყენების მიზეზად პრეზიდენტის ოფისთან კონფლიქტი სახელდება. ზელენსკის მხარდამჭერები რაზუმკოვს პრეზიდენტის რიგი ინიციატივების საბოტირებაში ადანაშაულებენ, მათ შორის "ოლიგარქების შესახებ" ამასწინათ მიღებული კანონისა. პრეზიდენტის ოფისში თვლიან, რომ რაზუმკოვს საუთარი პოლიტიკური ამბიციები გაუჩნდა, საპრეზიდენტოს ჩათვლით.
თავად რაზუმკოვმა ამასწინანდელი გამოსვლისას ხელისუფლება "კანონის უზენაესობისა და სიტყვის თავისუფლების პრინციპების ღალატში" დაადანაშაულა. მან ასევე ე.წ. "პანდორას გამოძიების" ამასწინათ გამოქვეყნებულ შედეგებზე მიანიშნა, რომელშიც ოფშორებთან პრეზიდენტ ზელენსკის სავარაუდო კავშირებზეც იყო საუბარი.
ელიან, რომ უკვე დღეს რადა ახალ სპიკერს აირჩევს - სავარაუდოდ, "ხალხის მსახურის" წარმომადგენელ რუსლან სტეფანჩუკს, რომელიც მანამდე ვიცე-სპიკერი გახლდათ.

Председатель Верховной Рады Украины Разумков отправлен в отставку
Председатель Верховной Рады Украины Дмитрий Разумков отправлен депутатами в отставку. Её инициировала партия президента Владимира Зеленского "Слуга народа", - сообщает "Радио Свобода".
За отставку проголосовали больше депутатов, чем ожидалось - 284 при необходимых 226. Её поддержало не только большинство членов фракции "Слуга народа", но и ряд других депутатских групп, включая сторонников Юлии Тимошенко. Против были сторонники Петра Порошенко и считающаяся пророссийской "Оппозиционная платформа за жизнь".
Отставку Разумкова, который был одним из ближайших соратников Зеленского во время его избирательной кампании в 2019 году и возглавлял список "Слуги народа" на выборах в Раду, называют следствием его конфликта с Офисом президента. Сторонники Зеленского обвиняют Разумкова в том, что он саботировал некоторые инициативы президента, в частности закон о "деолигархизации", и считают, что у главы Рады появились собственные политические амбиции вплоть до борьбы за пост президента.
Отставка главы Рады была фактически предрешена после того, как во вторник депутаты отстранили его от ведения заседаний. В своём выступлении в четверг Разумков обвинил власти в отказе от принципов верховенства закона и наступлении на свободу слова.
Он также намекнул на недавнее расследование так называемого "Архива Пандоры", в котором говорилось об офшорах, предположительно связанных с президентом Зеленским. "Всегда тяжело подниматься и идти против системы. Но если это единственный правильный выбор, то его нужно делать", - заявил Разумков. О своих дальнейших политических планах он пока не объявлял.
Ожидается, что уже сегодня Рада может избрать нового председателя - по всей видимости, им будет представитель "Слуги народа" Руслан Стефанчук, ранее бывший заместителем Разумкова.