კორუფციული სკანდალის გამო გალის რაიონში დაუგეგმავი შიდა შემოწმებები დაიწყო
გალის ოკუპირებული რაიონის სოფელ დიხაზურგას დე ფაქტო ადმინისტრაციაში დაუგეგმავი შიდა შემწმება დაიწყო, - იუწყება აფხაზური დე ფაქტო გენერალური პროკურატურა.
მოწმდება, კერძოდ, რამდენად სრულდებოდა განვლილ პერიოდში "პრეზიდენტ" ასლან ბჟანიას გასული წლის 15 ივლისის განკარგულება, რომელიც 2003 წლიდან გალელებისგან მიწის გადასახადის სახით ორმაგი ოდენობის თანხების მოკრების შესახებ ადგილობრივი "საკრებულოს" 2003 წლის გადაწყვეტილების გაუქმებას ითვალისწინებდა.
ცოტა ხნის წინ "აქცენტი" გალის რაიონის სოფელ პირველი ოტობაიას ყოფილი დე ფაქტო გამგებლის - ბესლან თურქიას მიმართ სისხლის სამართლის საქმის აღძრვის შესახებ იუწყებოდა. გამოძიების ინფორმაციით, გასული წლის სექტემბერ-დეკემბრის პერიოდში თურქია მოსახლეობის მიერ მიწის გადასახადის სახით გადახდილი ორმაგი თანხებიდან 1/3-ს თავად ისაკუთრებდა და ამ გზით ჯამში 660 147 რუბლი მიითვისა.
როგორც დღეს დე ფაქტო პროკურატურაში განაცხადეს, ყოფილმა გამგებელმა მითვისებული თანხის ნაწილი უკვე დააბრუნა, მისმა თანამზრახველებმა კი - დე ფაქტო გამგებლის მოადგილემ ჯამბულ გამისონიამ და ბრიგადირმა რამაზ გიდელიამ მითვისებული თანხები სრულად აანაზღაურეს.

В рамках коррупционного скандала в Гальском районе начата внеплановая проверка
В администрации села Дихазурга (Абаакыт) Гальского района начата внеплановая проверка, сообщили в Генеральной прокуратуре самопровозглашенной республики Абхазия.
Ведомство должно установить, исполняли ли в селе указ абхазского президента. Аслан Бжания 15 июля прошлого года отменил решение собрания Гальского района от 2003 года, согласно которому сумма земельного налога для гальцев была больше, чем в других районах, - сообщает "Эхо Кавказа".
Ранее сообщалось о возбуждении дела в отношении экс-главы администрации села Пирвели Отобая (Хашта) Беслана Туркия по факту «присвоения чужого имущества в особо крупном размере с использованием служебного положения».
По информации следственного ведомства, в сентябре-декабре прошлого года Туркия, принимая уплаченный жителями села земельный налог, «совершил хищение путем присвоения денежных средств в особо крупном размере на сумму 660 147 рублей».
Сегодня в прокуратуре дополнительно сообщили, что Туркия частично возместил присвоенную денежную сумму.
«Также, полностью погасили присвоенную денежную сумму и другие фигуранты уголовного дела, заместитель главы администрации с.Хашта Галского района Гамисония Джамбул Михайлович и бригадир бригады №1 администрации указанного села Гиделия Рамаз Гиглаевич», – сказано в заявлении.